Chelsea zdolala Liverpool a postoupila do finále Capital One Cupu

Sport / 31.1.2015

Po remíze 1:1 na Anfield Road musel o postupujícím týmu rozhodnout opakovaný zápas na Stamford Bridge, po kterém se z postupu radovali domácí.

V prvním utkání, které se hrálo v Liverpoolu, nejprve vedli hráči Chelsea, nicméně domácím se podařilo vyrovnat. Blues mohli být po utkání rádi za remízu, jelikož Liverpool v tomto utkání jednoznačně dominoval. Zásluhu na remíze 1:1 měl i Belgičan Thibaut Courtois, který nastoupil i ve druhém utkání proti Liverpoolu. V odvetném utkání sice diváci viděli dominanci domácího celku, ale gólman Liverpoolu Mignolet všechny šance zlikvidoval, stejně jako na druhé straně opět skvěle chytající Courtois. O postupu Chelsea nakonec rozhodl až v prodloužení hlavičkující Branislav Ivanovič.

Šance Chelsea držel nad vodou Courtois

Mladý Belgičan byl hlavní postavou obou zápasů. Zdroj: commons.wikimedia.org, ian Minkhoff-London Pixels

Mladý Belgičan byl hlavní postavou obou zápasů. Zdroj: Wikimedia Commons, ian Minkhoff-London Pixels

José Mourinho poslal do utkání nejsilnější možnou v sestavu, jedinou změnou bylo nasazení mladého Zoumy místo zkušeného Cahilla. Liverpoolští vstoupili do utkání aktivně, od úvodních vteřin se snažili napadat rozehrávku londýnského týmu, ale k většímu úspěchu to nevedlo. Na druhé straně Willianova střela větší starosti Mignoletovi nezpůsobila. Vzájemné oťukávání trvalo do 26. minuty, kdy Gerrard skvěle našel Morena, který neváhal a ihned vystřelil. Courtois jeho střelu dokázal efektivně vyrazit.

O čtyři minuty později se belgický golman znovu vyznamenal, když špičkou nohy dokázal zneškodnit střelu Coutinha. Před koncem poločasu měli domácí výhodu přímého kopu z dobré vzdálenosti, ale Oscar Mignoletovu branku minul.

Ve druhém poločase nebezpečnější Chelsea

Nepříjemný okamžik nastal pro Josého Mourinha v 50. minutě, když musel kvůli zranění vystřídat Cesca Fabregase, místo kterého přišel na hřiště Ramires. Ve druhém poločase se začalo přiostřovat na hřišti, když se Diego Costa postupně dostal do střetu s Canem, Škrtelem a Gerrardem.

V 59. minutě se poprvé do výraznější šance dostali domácí. Eden Hazard se na hranici velkého vápna lehce zbavil dvou protihráčů a jeho následná střela jen o centimetry minula Mignoletovu branku. Za necelé dvě minuty už musel Mignolet vytáhnout skvělý zákrok proti střele Costy, kterou do protisměru tečoval Škrtel. V další šanci se ocitl Costa před belgickým gólmanem zcela sám, ale Mignolet na poslední chvíli dokázal španělskému útočníkovi míč vykopnout. Přehlídku tutovek zakončil Ramires, jehož dalekonosná střela těsně minula svatyni hostujícího celku.

I přes velké množství šancí se domácím hráčům skórovat nepodařilo. Nic na tom nezměnilo ani to, že hráči Liverpoolu byli v druhém poločase neškodní a pouze se bránili. O postupujícím do finále muselo rozhodnout prodloužení.

Ivanovič hrdinou

Hrdinou utkání se stal srbský "tank" Branislav Ivanovič. Zdroj: commons.wikimedia.org, Axel Steenberg

Hrdinou utkání se stal srbský „tank“ Branislav Ivanovič. Zdroj: commons.wikimedia.org, Axel Steenberg

Neuplynulo ani pět minut prodloužení a diváci na Stamford Bridge se mohli konečně radovat. Chelsea dokázala využít standartní situaci a dostala se do vedení. Míč, který poslal do vápna Willian, si našel naprosto osamocený Branislav Ivanovičneměl problém z bezprostřední blízkosti překonat hlavou hostujícího gólmana.

Liverpool musel začít útočit, aby mohl pomýšlet na postup do finále. Největší šanci hostů zazdil Henderson, když svou hlavičku z malého vápna umístil mimo Courtoisovu branku. Svěřenci Josého Mourinha si poslední minuty utkání pohlídali a mohli se radovat z vítězství 1:0.

Ve finále, které se bude hrát ve Wembley, se Chelsea střetne s dalším londýnským týmem, kterým je Tottenham Hotspurs. Tottenham si zajistil postup přes Sheffield United, nicméně cestu do finále si Kohouti vybojovali až 88. minutě odvetného zápasu, kdy na 2:2 vyrovnával Eriksen.

Zdroj perexové fotografie: Wikimedia Commons, CFCUnoffical

Martin Prokeš

Vaše názory

• Zivel

Vážený pane „redaktore“, než začnete psát, zjistěte si prosím základní informace. Semifinálový princip Capital One Cupu je složen ze dvou utkání – jedno doma, jedno venku – tudíž se nic NEOPAKOVALO! Jak by poté mohl postoupit díky remíze Tottenham? Ten šel dál díky tomu, že doma zvítězil 1:0 a venku dokázal 2:2 remizovat.

O postupu Chelsea nerozhodl gól Ivanoviče – ten byl vpodstatě bezpředmětný, pokud byste měl nastudovaná pravidla, pak byste jistě věděl, že po dvou remízových výsledcích následuje prodloužení na 2×15 minut ( to se také na Stamford Bridge dělo), poté se hledí na počet branek vstřelených na hřišti soupeře a pouze při shodě tohoto faktoru by následovaly penalty. Tudíž Liverpool musel minimálně jednou skórovat, což se mu nepodařilo.

A stranou ponechávám fakt, že v prvních sedmi souvětích máte sedmkrát slovo „utkání“, ale žádné jeho synonymum. I o vašem pohledu na Costovy údajné „střety“, které disciplinární komise FA ocenila třízápasovým trestem, stejně tak jako o hodnocení průběhu STŘETNUTÍ/DUELU by se dalo diskutovat. Avšak má to alespoň jeden z nás zapotřebí?