S únorem přichází vlna nového cirkusu

Divadlo Kultura / 4.2.2015

Zkouškové období spěje pomalu ke konci a je tedy třeba vymyslet, jakým představením se za úspěchy odměníme. Vybírejte s námi.

Co nás zaujalo v lednu

Silvie Kostovská: I přesto, že je zkouškové a měla bych se učit, učit a ještě jednou učit, jsem neodolala a vyrazila do brněnského Městského divadla na Dokonalou svatbu. Komedie (a zvlášť ty situační) mám v MDB moc ráda, vždycky odcházím doslova ochraptělá smíchy a nejinak tomu bylo i tentokrát. Pokud vás zajímá, jak to dopadne, když se ženich den před svatbou opije a vyspí s přítelkyní svého nejlepšího kamaráda a svědka v jednom, rozhodně na to vyražte, dokud to ještě dávají! Na slůvko „paneboše!“, které Milan Němec v šoku opakoval po zjištění, že leží v den svatby ve svatebním apartmá s ženou, která není jeho nastávající, opravdu jen tak nezapomenu!

Veronika Svobodová: V lednu jsem navštívila premiérovou inscenaci Odsun!!! především proto, že jsem byla zvědavá, jak se inscenátoři poperou s tak zajímavým tématem, jako je odsun Němců z pohraničí. Konečně jsem také zhlédla 1984 v Divadle Petra Bezruče a určitě ne naposledy.

Barbora Švarcová: Znáte ten pocit, kdy vám skončí týden nacpaný zápočty a zkouškami a vy potřebujete úplně vypnout? Můj osvědčený recept je vzít kabát a vyrazit se pobavit do divadla. Jednou z lednových oddechovek a odměn v jednom bylo představení Central Park West divadelní společnosti 3D Company, jejíž hry můžete zhlédnout v Žižkovském divadle Járy Cimrmana. Svěží, vtipné, nekomplikované, navíc Diana Šoltýsová je vážně skvělá. Neodolala jsem ani Divadlu Letí a vydala se na představení Sestup a vzestup pana B., kde už se řešily o trochu závažnější problémy, ale stále odlehčenou formou.

Únorové premiéry

Skleněný pokoj

Městské divadlo Brno

Mawerův román bude uveden na jevišti Činoherní scény v Brně ve světové premiéře. Představuje nám osudy Liesel a Viktora Landauerových, kterým slavný architekt postaví moderní vilu s ohromným skleněným pokojem. Vila vejde do dějin architektury jako „vila Tugendhat“. Autor se však zaobírá mistrovským způsobem i odvěkým lidským tématem o hledání štěstí. Zdá se, že k němu dvěma bohatým manželům obdařeným zdravými dětmi nic neschází, ale jak to v životě bývá, není tomu tak. Jejich osobní život se stává hlavním hrdinou v onom „skleněném pokoji“, fenoménu světové architektury, kolem něhož procházejí evropské dějiny od třicátých až do devadesátých let. „…skleněný prostor se stával Skleněným snem, snem, který se hodil k atmosféře nového státu, v němž žili, státu, kde nebylo podstatné, kdo je Čech, kdo je Němec a kdo Žid, kde vládla demokracie a kde věda a umění společně usilovaly o to, aby přinesly štěstí všem…“  

Premiéra: 7. února 2015

Režie: Stanislav Moša

Hrají: Pavla Vitázková, Petr Štěpán, Ivana Vaňková, Zdeněk Junák, Michal Isteník, Jiří Mach, Eva Ventrubová, Ladislav Kolář a další

FeRPLAY

Cirkus Mlejn

Zdroj: Vojtěch Brtnický

Eliška Brtnická a Josef Toman. Zdroj: Vojtěch Brtnický

Představení inspirované kovem volně navazuje na pouliční performance Cirkusu Mlejn Ironické Férrum, do níž přidává prvky vzdušné akrobacie na kruhu a řetězu. Tři akrobaté se v něm za pomoci svých vlastních těl a kovových rekvizit utkají v souboji o toho nejželeznějšího, nejskladnějšího, nejkrásnějšího i nejhloupějšího. Přesto, že jsou všichni účinkující spíš vzdušní akrobaté, ve FeRPLAY se zaměřili na párovou akrobacii na zemi. Představení je především hledáním, co a jak je možné udělat ve trojici, a zkoumáním možností, zda každý z akrobatů může být „base“, tedy nosit na sobě ostatní.

Premiéra: 11. února 2015

Koncept, choreografie a účinkující: Eliška Brtnická, Stéphanie N’Duhirahe, Josef Toman

Podivuhodné cesty Julese Verna

Nová scéna, Národní divadlo

Nový projekt, který pro Laternu magiku připravil dramatik a režisér David Drábek, má svůj inspirační zdroj ve slavných románech Julese Verna, především pak v Tajuplném ostrově. Připomenuty v něm budou vědecké objevy 19. století a tehdejší zeměpisné, geologické, fyzikální a astronomické poznatky. Děj inscenace je však situován do prvních desetiletí 20. století, do éry pionýrů filmového průmyslu. V jednom z průkopnických ateliérů tohoto ve své době nového a pokrokového média se odehrává natáčení příběhu, do kterého zasáhne i stárnoucí spisovatel. V nové inscenaci Laterny magiky se tak spojuje pohled na několik etap technologického vývoje a stupně vědeckého poznání.

Premiéra: 19. února 2015

Režie: David Drábek

Hrají: Jiří Zapletal, Ivana Machalová, Radim Kalvoda, Bohdana Pavlíková a další

Slyšení

Komorní scéna Aréna

V roce 1961 se v Jeruzalémě konal proces s Adolfem Eichmannnem, kterého izraelská tajná služba Mosad unesla z Argentiny, kde se od roku 1950 ukrýval. Jeden z největších válečných zločinců, který aktivně organizoval genocidu evropských Židů, se před soudem hájil tím, že jako německý důstojník pouze plnil rozkazy, a proto pouze dohlížel na řádný průběh deportací, k Židům však nepociťoval žádnou zášť. Jsou však také zdokumentovány jeho výroky pronášené v kruhu kamarádů z SS, v nichž se ke své účasti na genocidě hrdě hlásí. Z této Eichmannovy „rozpolcenosti“ čerpá text hry, která v roce 2013 získala Cenu Alfréda Radoka (3. místo). Kariéra nacistického zločince, jenž chce samotnému Pánubohu vylíčit svou verzi událostí, je konfrontována s osudy Židů, kteří byli vyvezeni v roce 1939 do tábora v Nisku nad Sanem, kam směřovaly první Eichmannovy transporty. Ten vůbec první byl vypraven z Moravské Ostravy 18. října 1939.

Premiéra: 28. února 2015

Režie: Ivan Krejčí

Hrají: Marek Cisovský, Petra Kocmanová, Petr Panzenberger, Šimon Krupa, Vladislav Georgiev, Tereza Cisovská, Ondřej Malý j. h., Albert Čuba, Josef Kaluža, Pavel Cisovský j. h.

Divadelní událost – Festival Cirkopolis

Divadlo Ponec a Palác Akropolis budou letos hostit již druhý ročník festivalu nového cirkusu jménem Cirkopolis. Konat se bude od 15. do 21. února a přichystaná je zajímavá podívaná. Můžete se těšit například na Cie DeFracto s představením Flaque nebo na soubor Sacékripa. Během festivalu můžete navíc navštívit také různé workshopy či semináře.

Více informací na stránkách festivalu.

A na co se chystáme my

Silvie Kostovská: Chystám se opět na Činoherní scénu MDB, tentokrát na Skleněný pokoj podle bestselleru Simona Mawera, který pojednává o historii obyvatel vily Tugendhat.

Veronika Svobodová: V příštím měsíci plánuji návštěvu Disku, také bych ráda konečně stihla novou inscenaci Divadla Petra Bezruče Osiřelý západ. Zároveň se velmi těším na muzikál Andrewa Lloyda Webbera Sunset Boulevard.

Barbora Švarcová: V únoru bych nejraději v divadlech nocovala, nabízí se tolik úžasných představení! Nemohu si samozřejmě nechat ujít premiéru Cirkusu Mlejn a velice ráda bych zhlédla Ostrovského Bouři, čerstvou novinku Divadla Disk. Láká mě i Doktor Živago v Divadle Na zábradlí a… Je toho jednoduše hodně, výběr bude složitý.

Zdroj perexové fotografie: Vojtěch Brtnický, Cirkus Mlejn

Zdroj informací o premiérách: webové stránky jednotlivých divadel

Barbora Švarcová

Barbora Švarcová

Najdete mě nejčastěji s knihou v ruce. Pokud nedržím knihu, snažím se držet tempo své rychlé chůze, protože neustále někam spěchám. Miluju hory v létě, na jaře i na podzim, jízdu na kole, pokud zrovna nemrzne. K přežití zimy mi pomáhají knížky a divadla.

Zanechte komentář