Harrachov – město vysokých můstků a bouřlivých vodopádů

Cestování / 3.2.2015

Kam v zimě za lyžováním a v létě za turistikou? Město Harrachov jistě znáte, pojďme se ponořit do jeho zajímavostí.

Milovníkům sněhu a všeobecně zimních radovánek nemusím toto světoznámé krkonošské letovisko nijak dlouho představovat a věřím, že mnozí z vás se již prohánějí po svahu s permanentkou v kapse. Historie tohoto střediska sahá k počátkům minulého století, přičemž zmíněné skokanské můstky vznikly už v roce 1920 a o tři roky později na vrchol vystoupali první sportovci ze všech koutů země. Neméně podstatná je i lanovka na Čertovu horu o délce 1 303 metrů a dobou jízdy 8,7 minut. Pro ty, kteří preferují teplejší roční období, mám v následujících řádcích hned několik důvodů, proč tuto oblast rozhodně neopomenout při sepisování seznamu prázdninových výletů.

Krásný výhled na město z úpatí Čertovy hory. Autor: Ondrej.konicek

Krásný výhled na město z úpatí Čertovy hory.
Zdroj: Wikimedia Commons, Ondrej.konicek

Pár obecných informací…

Harrachov leží na severu, v Libereckém kraji, přesněji v krásném údolí řeky Mumlavy. Než byste řekli „švec“, můžete se odtud po jediné cestě dostat až k našim sousedům do Polska. Z dějin města stojí za zmínku významné založení sklářského průmyslu ve 14. století, kde v minulosti hledali práci místní občané. Nyní je sklárna z roku 1712 druhou nejstarší v Česku a je oblíbeným turistickým lákadlem pro dospělé i děti.

Mumlavské vodopády si zamiluje každý!

Pro mne jsou nejatraktivnějším místem, kam se pokaždé ráda vracím, Mumlavské vodopády, které jsou vzdálené jen 1,5 kilometru. Můžete si udělat procházku přímo z centra, kde na každé straně naleznete restaurace a hospůdky přímo volající k posezení, nebo dojedete autem či autobusem  až na parkoviště přímo ke vstupu k tomuto přírodnímu skvostu. Je čistě na vás, zda se necháte vést vlastním úsudkem anebo se vypravíte po některé z místních stezek, na jejímž cíli vaše oči spatří dvanáctimetrový vodní úkaz. A když to stihnete ještě teď, když už bývají opravdu nízké teploty, uvidíte tzv. ledopád – unikátní výtvor zapříčiněný vodou a mrazem.

Síla proudu. Zdroj: Czech Wikipedia, autor: Draceane

Síla proudu. Zdroj: Czech Wikipedia, Draceane

Jedno z nejčistších měst!

Na závěr bych chtěla podotknout, že Harrachov je jedním z nejvíce uklizených měst, které jsem měla možnost navštívit. Úroveň služeb stále stoupá a celoživotní úspory tam určitě nenecháte.

Spoustu míst k odpočinku. Zdroj: Wikimedia Commons Ondrej.konicek

Spoustu míst k odpočinku. Zdroj: Wikimedia Commons, Ondrej.konicek

Takže pokud jsou pro vás Alpy či Tatry trochu z ruky, u Středozemního moře jste v posledních letech byli mnohokrát, doporučuji z Prahy silnici E65 a pak rovnou za nosem. Ať už na otočku, nebo na odpočinkový týden v nějakém útulném penzionu, třeba si stejně jako já vzpomenete na bájné Krkonošské pohádky se spravedlivým Krakonošem a chamtivým Trautenberkem.

Zdroj perexové fotografie: Wikimedia Commons, Ondrej.konicek

Lucie Luňáková

Lucie Luňáková

Jmenuji se Lucie, ale pro většinu přátel jsem zkrátka Lů. Psaní je něco, v čem mohu nechat kus sebe a při cestách sbírám vzpomínky, které mi zůstanou navždy. Snažím se brát život s nadhledem a užívat každého momentu. Tak se pojďte bavit se mnou!

Zanechte komentář