Ochutnejte čaj v indickém Múnnáru

Cestování / 5.2.2015

Čajové plantáže v indickém horském městečku daly před deseti lety vzniknout zajímavému muzeu čaje. Pojďme se podívat, co vše se zde můžeme o čaji dozvědět.

Takové ráno ve všední den, dokonce i to pondělní, je vždy o trochu lepší s šálkem dobrého čaje (milovníkům kávy se předem omlouváme). Ta sypká směs v sáčku či v krabičce má ale za sebou dlouhý příběh na dlouhé cestě, kterou musela absolvovat, než se dostala do našeho oblíbeného hrnku. A o této cestě, kterou každý čaj musí projít, se dozvíte spoustu zajímavých informací v muzeu čaje v indickém Múnnáru.

Le_musée_du_thé_(Munnar,_Inde)_(13694719014)

Muzeum v Múnnáru založila společnost Tata Tea v roce 2004. Zdroj: Wikimedia Commons, Le musée du thé (Munnar, Inde)

Čaj se zde pěstuje díky Britům

V muzeu najdeme kompletní cestu, kterou čaj při jeho zpracování prochází. Zdroj: Wikimedia Commons, Le musée du thé (Munnar, Inde)

V muzeu najdeme kompletní cestu, kterou čaj při svém zpracování prochází. Zdroj: Wikimedia Commons, Le musée du thé (Munnar, Inde)

Městečko Múnnár se nachází v horách v indickém státě Kerala a žije zde něco okolo 70 tisíc obyvatel. Jeho název se dá přeložit jako „tři řeky“, což popisuje jeho lokaci na soutoku tří řek – Mudhirapuzha, Nallathanni a Kundaly. Múnnár obklopuje 25 tisíc hektarů čajových plantáží, založili je zde Britové v roce 1878 a to je také důvodem, proč zrovna zde najdeme muzeum čaje. Čaj se ve městě také prodává na tržnicích stejně jako třeba banánové chipsyrůzné druhy koření, to se v okolí města totiž rovněž pěstuje.

Muzeum čaje zde není dlouho, společnost Tata Tea ho zde založila v roce 2004 jako první muzeum tohoto druhu v zemi. Najdete zde nejen celou cestu čajového lístku od sušení, svinování přes fermentaci, drcení až k finálnímu voňavému produktu, ale také různé zajímavosti z čajové oblasti, fotografie a přístroje, pomocí nichž se čaj zpracovává – včetně toho nejstaršího z roku 1905.

Jsou tu i předměty, které se k čaji tak úplně nevážou, spíš dotvářejí atmosféru koloniální doby, v níž celý čajový obchod v Múnnáru začal. Je zde tedy umístěna například dřevěná vana, psací stroje, počítadlo, pec či telefonní systém z roku 1909.

Ochutnávka čaje za nízké vstupné

Samozřejmě v muzeu čaje nesmí chybět ani ochutnávka nejrůznějších druhů čaje. Do budoucna představitelé muzea uvažují také o další atrakci, kdy by si každý návštěvník mohl své čajové lístky zkusit zpracovat, a vyzkoušet si tak celý proces výroby čaje.

Vstupné do muzea je opravdu nízké, pro dospělého je to 75 rupií, což je přibližně 30 korun, a pro dítě je to rupií 35. V pondělí má muzeum zavřeno, navštívit ho tedy můžete od úterý do neděle.

Čajové plantáže obklopují městečko Múnnár už od 19. století. Zdroj: sxc.hu, suebler

Čajové plantáže obklopují městečko Múnnár už od 19. století. Zdroj: sxc.hu, suebler

Hory ve státě Kelara už jsou nyní dost známé a jezdí sem kvůli nim mnoho turistů, je tedy zřejmé, že dalším dobrým důvodem, proč navštívit tuto krásnou krajinu, se pomalu stává Tata Tea muzeum v Múnnáru.

Zdroj perexové fotografie: Wikimedia Commons, GiW

Štítky

Eliška Vrbová

Eliška Vrbová

Studentka žurnalistiky s někdy až přehnaným zájmem v hudbě a módě. Klavíristka a sboristka, která by nejraději byla pořád někde na cestách, protože: "Svět je jako kniha a ten, kdo necestuje, čte pořád jenom jednu stránku."

Zanechte komentář