Cestujeme s domácími mazlíčky

Cestování / 25.1.2013

S pejskem k moři? Dnes už žádný problém!

Nikoho z nás rozhodně nepřekvapí, že mnozí cestovatelé jsou zároveň milovníci zvířat. Jak ale skloubit tyto dvě záliby, aby byl spokojen nejen chovatel a mazlíček, ale také úřady a dopravci? Nechme hovořit Státní veterinární správu, která se problematice cestování se zvířaty věnuje.

Zvířecí doklady

Pokud chcete se svým psem, kočkou nebo fretkou vycestovat do některé ze zemí Evropské unie, musíte se řídit podmínkami stanovenými Evropským parlamentemEvropskou radou. Jedna z nejdůležitějších regulí se týká toho, že zvíře, se kterým chcete vycestovat, musí být označeno mikročipem či jasně čitelným tetováním provedeným před 3. červencem 2011.

Je veterinář, kterého navštěvujete, kompetentní vydávat pasy? Vyhledejte ho na stránkách Státní veterinární správy!

Dalším zásadním nařízením je nutnost vlastnit pas zvířete v zájmovém chovu. Ten je k dostání u registrovaného soukromého veterinárního lékaře. Vydaný doklad je platný na celém území Evropské unie.

Pes na pláži

I pejsci někdy potřebují dovolenou! Zdroj: sxc.hu

Očkování

Státy Evropské unie vyžadují u domácích zvířat platné očkování proti vzteklině, o které se samozřejmě postará soukromý zvěrolékař. Některé země však vyžadují ještě další veterinární ošetření jako například odčervení (Finsko, Velká Británie, Irsko a Malta). Před odjezdem do mimoevropských zemí je nutné zjistit, jaká jsou aktuální potřebná očkování. Podmínky pro přijetí zvířete na území určitého státu se mohou měnit vzhledem k současnému rozšíření nebezpečných nemocí.

Zajímá vás, jak je to s cestováním se zvířaty do USA, Chorvatska či Švýcarska? Zjistěte aktuální informace!

Hurá na palubu

Svého čtyřnohého miláčka si můžete vzít s sebou i do kabiny letadla. Hmotnost a rozměry přepravky se zvířetem však nesmějí překročit povolené limity leteckých společností. Je-li vaše zvířátko o něco větší, je nutné umístit ho do nákladového prostoru jako zavazadlo. Bližší informace je nutné zjistit přímo u dopravce, neboť některé země přepravu zvířat v nákladovém prostoru neumožňují.

Pořád váháte, zda se vydat na cestu i se svým zvířecím parťákem? Následující video vám možná usnadní volbu!

Zdroj perexové fotografie: jespahjoy, Flickr.com

Aneta Zachová

Aneta Zachová

Studuji žurnalistiku a mezinárodní vztahy na MU v Brně, ráda se učím cizí jazyky a cestuji. Již od dětství hraji volejbal, jezdím na koních a s radostí opečovávám všechna zvířata, která se mi dostanou pod ruku. Můj život je hektický, krásný a šťastný. Snad je to tím, že jsem blázen.. :-)

Zanechte komentář