Všichni budeme jednou odsunuti!!!

Divadlo Kultura / 31.1.2015

Historie odsunu Němců ze Sudet propojená s dneškem, to je nová inscenace Odsun!!! v Ostravě.

V Národním divadle moravskoslezském byla uvedena premiéra inscenace Odsun!!!, která navazuje na volnou trilogii o ztrátě historické paměti. Hru napsal kolektiv autorů Marek Pivovar a Dagmar Radová, dramaturgové NDM, a režisér inscenace Ivan Buraj.

Hra ukazuje život dvou rodin, německé a české. Spojuje je stejný dům, ve kterém bydlí. Inscenace se pokouší nalézt paralelu mezi dobou dnešní a dobou druhé světové války a těsně po ní. Pokouší se nám sdělit, že historie se opakuje a všichni budeme jednou odsunuti. Záleží jen na tom, kam. Inscenace ale nenabízí pouze vhled do historických událostí.

Současná česká rodina. Zdroj: ndm.cz, Radovan Šťastný

Současná česká rodina.
Zdroj: ndm.cz, Radovan Šťastný

Velmi obdivuji nápad propojit současnost a minulost zrovna tímto tématem. Bylo zajímavé sledovat příběh právě do bodu, kdy si uvědomíme spojitosti. Že odsun nemusí být hrubé násilí. Jde především o vytrhnutí z naší každodenní reality.

Česká rodina žijící v domě, který získala po násilně vystěhovaných Němcích, se sejde na zahradě u oběda. Syn Honza (Ivan Dejmal) přišel představit svým příbuzným svou přítelkyni. Právě ona Honzova snoubenka (Lada Bělašková), shodou okolností Němka, představí první zamyšlení nad hrou. Při vyprávění o historii tohoto domu přeruší svou novou rodinu s tím, že ji historie nezajímá a žije především přítomností. Neuvědomuje si tedy základní věc, proč se historie vyučuje. Proto, abychom se poučili z chyb předešlých generací a snažili se jim vyvarovat.

V této inscenaci se velmi pracuje s točnou, která je rozdělena na několik částí a představuje jednotlivé místnosti v domě. Všechny jsou moderně zařízené, kromě kuchyně, která je doménou německé rodiny.

Výrazným prvkem je také plátno, na které jsou promítány záběry ze schůzí zástupců obce. Zprvu jsem si myslela, že jsou tyto scény předtočené, ale při děkovačce přišli na jeviště také herci, které jsme po celé představení vídali pouze promítané na plátno. Nutno podotknout, že tyto scény byly i několikaminutové a je možná škoda, že jsme herce vůbec neviděli naživo.

Ivan Dejmal a Jan Fišar. Zdroj: ndm.cz, Radovan Šťastný

Ivan Dejmal a Jan Fišar.
Zdroj: ndm.cz, Radovan Šťastný

Všechny herecké výkony byly velmi dobré. Nejvíc bych vyzdvihla německou rodinu. Davida Viktoru, který hrál německého starostu obce, který ale nechtěl kolaborovat s nacisty, a Roberta Fintu, jeho syna. Velmi dobře na mne působil také herecký projev Ivana Dejmala.

Pokusím se zhodnotit celou tuto trilogii. Myslím, že má sestupnou tendenci. Smrtihlav byl velmi dobrou inscenací, která nesla opravdové emoce a soucit s hlavními hrdiny. Inscenace nové hry Davida Jařaba Za vodou je taktéž zdařilá, i když až za Smrtihlavem. Poslední hra z této trilogie, Odsun!!!, je, jak bylo zmíněno, velmi dobře zvládnutá herecky a námět je taktéž zajímavý a myslím, že s tímto textem by se toho dalo spoustu vymyslet, ovšem pro mě osobně nebyla konečná realizace tím, co jsem očekávala.

Inscenace: Odsun!!!
Autor: Ivan Buraj, Marek Pivovar, Dagmar Radová
Divadlo: Národní divadlo moravskoslezské (Divadlo Antonína Dvořáka)
Premiéra: 22. 11. 2015
Režie: Ivan Buraj
Herecké obsazení: Anna Cónová, Jan Fišar, Petra Lorencová, Ivan Dejmal, Lada Bělašková, David Viktora, Kristýna Krajíčková, Robert Finta, Renáta Klemensová, Marie Logojdová, Tomáš Jirman, Aleš Bílík, František Strnad
Cena: 220-340 Kč

Zdroj perexové fotografie: ndm.cz, Radovan Šťastný

Veronika Svobodová

Zanechte komentář