Vydejte se s námi za litevskou Saharou

Cestování / 30.1.2015

Poušť ve východní Evropě? Na poloostrově Kurská kosa v západní Litvě se zdvihají písčité duny, které jinde v Evropě nenajdete!

Pro mnoho cestovatelů je Litva dosud nepoznanou zemí. Většina z nich sice zná hlavní město Vilnius, už méně lidí slyšelo o slavném litevském hradu Trakai. Přitom největší pobaltská země má co nabídnout všem svým návštěvníkům – od historických památek po nedotčenou přírodu.

Kurská kosa

Písečné duny na Kurské kose jsou evropským unikátem.

Právě jeden z přírodních klenotů, za nímž sem přijíždějí turisté ze všech zemí světa, nemá snad jinde v Evropě obdoby. V Národním parku Kurská kosa, který se rozkládá na písčitém poloostrově západně od litevského pobřeží a táhne se v délce bezmála sta kilometrů od ruského města Zelenogradsk na severozápadě Kaliningradské oblasti Ruska až k litevskému přístavnímu městu Klaipeda. Právě odtud je na poloostrov nesnadnější přístup, jelikož ho od pevniny odděluje pouze několik stovek metrů široká úžina.

Přírodní poklad Litvy

Při vstoupení na poloostrov máte rázem pocit, jako byste se ocitli uprostřed Sahary. Ne nadarmo se Kurské kose přezdívá litevská Sahara. Podobných míst v Evropě opravdu moc nenajdete. Romantická poušť se ale potýká s ekologickými problémy. Odlesňování poloostrova v minulých stoletích vedlo k rozšiřování písečné pláně směrem k severu, která cestou pohřbila několik vesnic. Nicméně turistický ruch zde doslova kvete. Sněhobílé a poměrně opuštěné písečné pláže doslova vybízejí k rekreaci, třebaže zdejší podnebí není příliš teplé.

Pokud budete mít štěstí, můžete při procházkách po pláži mezi zrnky písku objevit kusy jantaru, zkameněliny pryskyřice typické pro celé Pobaltí, jenž je vyplavován vodami Baltského moře na pevninu po zimních bouřích.

Tradiční architektura ve vesničce Nida, centru litevské části poloostrova.

Tradiční architektura ve vesničce Nida, centru litevské části poloostrova.

Jestliže se vám nechce trávit všechen čas povalováním na pláži, můžete si v Klaipedě půjčit auto nebo kolo a projet si poloostrov po vlastní ose. Jižní část Kurské kosy patří Rusku a bez víza se sem nedostanete. I tak má ale má ale litevská část co nabídnout.

Jelikož Kurská kosa patřila až do první světové války Prusku, je zde celkem patrný vliv německé architektury. Nejvyhledávanějším cílem a jakýmsi centrem litevské části poloostrova je rybářská vesnička Nida u rusko-litevské hranice, která nabízí jak překrásné pláže, tak i bohatou architekturu. Své sídlo si tu nechal postavit i známý německý spisovatel Thomas Mann.

Zdroj perexové fotografie: Wikimedia Commons, Kontis Šatunas

Zdroj ostatních fotografií: foter.com, Lee Fenner

Michal Voráček

Michal Voráček

Student žurnalistiky s hlubokým zájmem o historii, cizí jazyky a společenské vědy, vášnivý cestovatel, milovník umění, dobrého vína a čokolády ve všech podobách.

Zanechte komentář