Boleslav zdolala Buldoky po nájezdech

Sport / 24.1.2015

Letošní ročník florbalového Poháru České pošty vyvrcholil toto úterý v Opavě. Z vítězství se po velkém boji radovala Mladá Boleslav.

Oba dva celky se cestou do finále poháru střetly s tím nejlepším, co český florbal nabízí. Mladoboleslavští po postupu ze skupiny narazili na Tatran Střešovice, který po velkém boji udolali 7:6 v prodloužení. V semifinále Boleslav musela otáčet utkání s Chodovem, což se jí nakonec podařilo. Brněnští Buldoci se ve čtvrtfinále trápili s prvoligovým Znojmem, které porazili 6:5. V semifinále nastoupili proti favorizovaným Vítkovicím. V tomto utkání nejprve Brňané vyrovnali dvanáct vteřin před koncem a v prodloužení rozhodli o svém postupu do finále.

Buldoci vstoupili do utkání lépe

Do finálového utkání vstupovali v roli favoritů jednoznačně hráči Mladé Boleslavi, kteří se letos netají těmi nejvyššími ambicemi. Úvod zápasu se přesto povedl lépe brněnským florbalistům. Neuplynuly ani dvě minuty a Brno vedlo zásluhou Žižky 1:0. Brňané následně nepouštěli svého protivníka do větších šancí, výjimkou byla pouze dorážka Boušky, která ale vyrovnávací brankou neskončila. Ve 12. minutě natáhl od poloviny hřiště Petr Jeski a prostřelil vše, co mu stálo v cestě – Brňané vedli 2:0.

Ihned po druhé inkasované brance měla Mladá Boleslav výhodu trestného střílení, nicméně Radim Křenek Kejíka nepřekonal. V následné přesilové hře Křenek svůj neúspěch napravil a dokázal snížit na 1:2. Průběh hry se poté na pár minut uklidnil. Důležitý moment přišel v poslední minutě 1. třetiny. Z ostrého úhlu napřáhl Tomáš Novák a střelou na vzdálenější tyč vyrovnal na 2:2.

Boleslav musela znovu dotahovat

Průběh druhé třetiny byl velmi podobný průběhu té první. Hráči Brna měli v úvodu výhodu přesilové hry, kterou dokázali využít a znovu se ujali vedení v zápase. Boleslavští vyrovnali o deset minut později. Martin Rožnovják zabojoval na brankovišti a dokázal poslat míček za Kejíkova záda. Od stavu 3:3 se oba týmy zaměřily především na obranu. Bylo jasně viditelné, že nikdo nechce inkasovat. Stejně vypadal průběh utkání i ve 3. třetině, ve které se nic nedělo až do poslední minuty.

V čase 59:21 zapomněli mladoboleslavští hráči na úplně volného Juhaňáka, který z dorážky překonal Rytycha a poslal Buldoky do vedení. Pokud si někdo myslel, že je o vítězi rozhodnuto, tak se mýlil. Trenér Mladé Boleslavi Jan Zahálka neváhal a okamžitě požádal o oddechový čas. Radim Křenek následně vyhrál velmi důležité buly a Boleslavští zkusili hru bez gólmana, která se jim vyplatila. Jedenáct vteřin před koncem poslal před branku šikovnou přihrávku kapitán Středočechů Novotný a Jiří Curney dokázal vyrovnat na 4:4. Poslední vteřiny se odehrály v klidu, tudíž bylo jasné, že o vítězi rozhodne prodloužení, případně samostatné nájezdy.

Nájezdy v režii Středočechů

Po vyrovnávací brance byli na koni jednoznačně hráči Mladé Boleslavi. Ti po většinu prodloužení drželi míček na svých holích, nicméně jejich střelecké pokusy úspěšné nebyly. Ani Buldoci Rytycha výrazněji neohrozili, a tak o vítězství rozhodly až samostatné nájezdy.

V nájezdech se jako rozhodující faktor ukázal tah Jana Zahálky, který do branky poslal místo Rytycha Výtiska. První nájezd neproměnil brněnský Komenda, naopak boleslavský Bouška se nemýlil. Druhá série divákům branku nenabídla. Ve třetí sérii Výtisk opět vychytal brněnského hráče a Radim Křenek svým proměněným nájezdem nabídl Středočechům rozhodující náskok. Brněnský Jakůbek musel svůj nájezd proměnit, což se mu nepodařilo. Následně mohly naplno začít oslavy boleslavského týmu.

Fanoušci Mladé Boleslavi měli po utkání důvod k radosti. Zdroj: www-sparta-florbal.cz, Adéla Půlpánová

Fanoušci Mladé Boleslavi měli po utkání důvod k radosti. Zdroj: www-sparta-florbal.cz, Adéla Půlpánová

Mladá Boleslav dokázala obhájit své vítězství z minulého ročníku a Brno zdolala 5:4. Středočeši navíc budou příští rok útočit na třetí vítězství v řadě. V ženském finále se z vítězství radovaly hráčky Vítkovic, které zdolaly Herbadent rovněž v prodloužení.