Protože s destrukčním deníkem tvořit znamená ničit!

Literatura / 29.1.2015

Deník, který vás naučí dívat se na knihy trochu jinak. Místo toho, abyste se snažili deník uchránit, bude vaším úkolem deník co nejvíc zničit!

O knihy se zásadně pečuje

Destrukční deník

Destrukční deník.

O knihy je potřeba pečovat, nedělat na nich oslí uši, nic na ně nevylít, nesvačit nad nimi, neházet s nimi. I ti nejméně opatrní knihy neničí schválně, ale jenom omylem. Proto je potom možná tak úžasný pocit, když vám jedna malá knížka dovolí všechny tyhle stereotypy překonat. Protože vás donutí, abyste s ní dělali nejroztodivnější věci, které byste si nikdy předtím nedovolili.

Destrukční deník je trošku zvláštní kniha sama o sobě. Nemusíte si do něj zapisovat každý den své pocity, spíš budete potřebovat nějaké to vybavení, abyste si s ním mohli kreativně pohrát. Od kávy až po sešívačku. Úkoly, které v něm jsou, můžete plnit na přeskáčku a vůbec se přitom nemusíte krotit. Protože čím lépe a kreativněji si ho „vyzdobíte“ a vylepšíte, tím lépe.

Ale tahle kniha se musí zničit

IMG_1524

Tvořit znamená ničit.

Destrukce ve vás možná probudí něco kreativního. Ale také vám ukáže nové pocity. Kolikrát jste chtěli s nějakou jinou knížkou mrštit přes chodbu, hodit s ní o zeď nebo ji podupat, protože vás něco v ději hrozně rozzuřilo? Teď konečně v ruce máte knížku, se kterou tohle všechno můžete a hlavně musíte. Stejně jako je nebezpečné brát si s sebou knížku do vany. Ale napadlo už někdy někoho vzít si ji do sprchy?

Při pomyšlení na ničení knihy se může nějakým knihomolům udělat dokonce nevolno. Proč celý život tvořili na knihy obaly, nosili je jako svatý grál a pravidelně z nich utírali prach? Aby to všechno teď pošlapali, pokreslili, potrhali a zničili v téhle malé šílené knížečce? Možná kvůli tomu mi přijde tak geniální. Protože když si ji jednou za čas vezmu a splním v ní nějaký destrukční úkol, tak se hned cítím líp. Protože jsem právě udělala něco nemyslitelného, ale přitom tak osvobozujícího!

Takže házejme, trhejme, polévejme, ničme a bavme se. Protože pak si zase půjdeme číst a budeme se muset ke knížkám chovat tak, jak si zaslouží. (A kdyby byla nějaká kniha vážně nesnesitelná, tak už budeme vědět, co s ní…)

Zdroj všech fotografií: Tereza Srbecká, Generace 21

Tereza Srbecká

Tereza Srbecká

Nenapravitelná knihomilovnice, která čte cokoliv, co má více jak dvě slova. Současně pisatelka drobných útvarů od podpisu až k povídkám. Studentka Literární akademie Josefa Škvoreckého...

Zanechte komentář