Vydejte se do Malajsie za želvami či obřími mrakodrapy

Cestování / 26.1.2015

Malajsie není zrovna zemí, kterou by si každý český turista mohl dovolit navštívit. Kdyby se vám to však náhodou podařilo, přinášíme vám na cestu pár tipů.

Zimě v Česku se už pár let nedá říkat zima, ale do letního počasí má také daleko, proto se pohybujeme na jakémsi mrtvém bodě a nevíme, co si s takovým počasím počít. Zimní cesty za teplým počasím do exotických krajin se tak stávají stále oblíbenějšími. Mallorca, Thajsko, Kanárské ostrovy, to všechno jsou nám známé destinace, ale co takový asijský stát na poloostrově i ostrově? Malajsie nabízí jak úchvatnou přírodu, tak i pozoruhodné památky, pojďme se o tom přesvědčit.

Moderní i starobylá metropole

Malajsie byla dříve součástí britského impéria, a možná i proto je turistický ruch v této zemi na silném vzestupu. Samozřejmě nejnavštěvovanějším městem v této zemi je hlavní a zároveň největší město Kuala Lumpur, které se stalo velmi moderní metropolí navzdory svému názvu překládanému jako blátivé město nebo blátivý soutok.

O Kuala Lumpur lze rovněž říct, že je poměrně multikulturním městem – více než polovinu obyvatelstva tvoří Číňané, další velkou část domorodí Malajci a nejmenší částí jsou Indové – a poté samozřejmě různé další národnostní menšiny. Zajímavostí je, že nejen zde v hlavním městě, ale i v jiných částech Malajsie se celkem bez problémů domluvíte anglicky. Angličtina se tu totiž stejně jako u nás učí povinně ve škole a později se hodně využívá zejména v ekonomické oblasti.

Úchvatný výhled na město při západu slunce. Zdroj: Wikimedia Commons, Hugeworld89

Úchvatný výhled na město při západu slunce. Zdroj: Wikimedia Commons, Hugeworld89

Najdeme zde jak moderní, tak historické centrum města, takzvané Dataran Merdeka neboli náměstí Nezávislosti – přitahuje turisty jako magnet. Nabízí se zde podívaná na velké množství zachovalých budov z koloniálního období. Významným místem je také obrovská mešita uprostřed města, která pojme až 15 tisíc věřících. I přes přítomnost těchto historických budov je však dominantou města něco jiného.

Petronas Twin Towers jsou dva spojené mrakodrapy označené jako nejvyšší „twin towers“ na světě a v letech 1998 až 2004 byly také nejvyššími budovami na světě vůbec. Od 11. září 2001 vlastně tak trochu nahrazují věže World Trade Center, které bylo těmi nejznámějšími „dvojčaty“.

Petronas Twin Towers tyčící se do nebes. Zdroj: Wikimedia Commons, Luke Watson

Petronas Twin Towers tyčící se do nebes. Zdroj: Wikimedia Commons, Luke Watson

Do teplých krajin Kuantanu

Pokud ale nemáte náladu obdivovat úchvatné velkoměsto, jakým Kuala Lumpur bezpochyby je, zavítejte k moři. Břehy města Kuantan jsou omývány Jihočínským mořem, a to z něj tvoří centrum cestovního ruchu a s klimatem tropických deštných pralesů se z něho stává to pravé letovisko se spoustou pětihvězdičkových hotelových resortů. Nabízí několik pláží včetně Teluk Cempedak, která je nejvíce turisticky vyhledávaná.

Balok beach nedaleko Kuantanu. Zdroj Wikimedia Commons, (WT-shared) Slleong

Balok beach nedaleko Kuantanu. Zdroj Wikimedia Commons, (WT-shared) Slleong

Necelých třicet kilometrů severozápadně od Kuantanu se nachází místo jménem Sungai Lembing. Je to místo, kde se dříve údajně rozléhaly nejhlubší cínové doly na světě, a proto zde najdeme i muzeum cínu. Kuantan je také často navštěvován kvůli vodopádům, ve městě se nacházejí čtyři parky, kde je možné vodopády vidět.

Přírodní ohňostroj a Želví ostrovy

V národním parku nazvaném Taman Alam Kuala Selangor můžeme vidět velké množství vzácných brodivých ptáků, kteří se zde procházejí při pobřeží. Ještě zajímavější atrakcí je zde ale takzvaný přírodní ohňostroj. Žije zde totiž mnoho druhů světlušek, které v noci létají k obloze, a tvoří tím tak úžasnou světelnou podívanou. Můžete si například půjčit loďku a tuto podívanou si vychutnat třeba při úplňku.

Kotviště loděk v Kuala Selangor. Zdroj: Wikimedia Commons, Ahmad Rithauddin

Kotviště loděk v Kuala Selangor. Zdroj: Wikimedia Commons, Ahmad Rithauddin

Turtle Islands neboli Želví ostrovy jsou jedním z mála míst, kde je možné vidět želvy skoro v každé roční době při kladení vajec. I když se počet želv rapidně snižuje, stále se jedná o velmi zajímavou podívanou.

Jak vidíte, Malajsie je opravdu pozoruhodnou zemí, kterou by si každý správný cestovatel měl připsat na svůj „wishlist“. Zvlášť v době, když je v naší české kotlině takové nevyzpytatelné počasí, je touha zvednout kotvy a vycestovat třeba právě do Malajsie ještě větší.

Zdroj perexové fotografie: Wikimedia Commons, Alex Tan

Eliška Vrbová

Eliška Vrbová

Studentka žurnalistiky s někdy až přehnaným zájmem v hudbě a módě. Klavíristka a sboristka, která by nejraději byla pořád někde na cestách, protože: "Svět je jako kniha a ten, kdo necestuje, čte pořád jenom jednu stránku."

Zanechte komentářVaše názory