DVD Kolekce pro fanoušky sci-fi, která však příliš nenadchne

Film / 24.1.2015

Když se řekne DVD kolekce pro fanoušky sci-fi, každý fanoušek zajásá, protože se mu dostane hned tří filmů oblíbeného žánru najednou. A nebo ne? 

I já jsem zpočátku zajásala nad filmy Transcendence, Elysium a Po zániku země. A takhle to dopadlo.

Transcendence

Will Caster (Johnny Depp) je uznávaný věděc, který se celý život snažil vytvořit umělou inteligenci, která by byla schopna vnímat emoce, ve které by se soustřeďovalo kolektivní vědění a vědomí lidstva. Jeho počínání má řadu odpůrců, neboť mnoho lidí s jeho snahou vytvořit umělého Boha nesouhlasí. To se mu také stane osudným. Když je projekt téměř u konce, extremisté z řad odpůrců na Willa spáchají atentát. Jeho tělo je zasaženo technologií, která způsobí, že Willovi zbývá pár dní života. Jeho manželka Evelyn (Rebecca Hall) však nehodlá jen tak zahodit roky práce a rozhodne se, že se svým kolegou Maxem (Paul Bettany) program dokončí. Posledním krokem bude nahrát Willovo vědomí do programu.

Transcendence

Sci-fi/akční/drama/thriller

USA, Velká Británie, 2014

Režie: Wally Pfister

Hrají: Johnny Depp, Rebecca Hall, Paul Bettany, Morgan Freeman, Cillian Murphy, Kate Mara

Vše se podaří a program začne mluvit a jednat Willovým hlasem a tváří. Max však hned začne tušit, že to, co se zdá být jeho přítelem, však ztratilo svou lidskou stránku a nyní je již plně ovládáno strojem. Willova touha po vědění se mění ve snahu o získání neomezené moci, které může díky programu dosáhnout. A možná už neexistuje způsob, jak ho zastavit.

Transcendence nás upozorňuje na to, k čemu může vést současná situace, kdy se celý svět přesouvá stále více do světa internetu a elektroniky. Ocitáme se ve stavu, kdy uměle vytvořené vědomí prostupuje do přírody i do lidí a bezmezně je ovládá.

Laický divák sice netuší, zda je všechno, co vidí na plátně, ve skutečnosti opravdu možné, film jej ale nutí tomu věřit.

Transcendence je podle mého názoru film, který patří mezi sci-fi filmy, ve kterých nesledujeme pouze mimozemšťany, vesmír a dalekou budoucnost. Naopak. Budoucnost se nám ve sci-fi stále více přibližuje (nebo my se přibližujeme k ní?) a nepřátelé už dávno nemusí nutně být z dalekého vesmíru. Čím dál víc se ukazuje, že největším nepřítelem pro člověka je právě člověk.

Hlavní postavy filmu. Zdroj: oficiální facebook filmu

Hlavní postavy filmu. Zdroj: oficiální facebook filmu

Film je režijním debutem Wallyho Pfistera, který si chtěl vyzkoušet, jak mu to po době strávené za kamerou (Temný rytíř, Počátek) půjde také před ní. Autorem scénáře je Jack Paglen, který se nyní podílí na novém filmu Battlestar Gallactica, který je plánován na příští rok.

I přes jisté nepřesnosti ve filmové řeči je film zajímavou podívanou pro ty, kteří mají rádi sci-fi ve všech (v těch trochu netradičních) podobách. Navíc Johnny Depp je sexy, i když jen mluví na obrazovce, a Morgan Freeman hrající jako vždy moudrého starého pána je zárukou, že od něj někdo určitě dostane nějakou dobrou radu, která příběh otočí novým směrem. Transcendence je dobrým zamyšlením nad tím, do jaké míry jsou science fiction díla ještě fikcí a do jaké míry už se s vývojem technologií přibližují realitě.

Na DVD si lze vybrat český, anglický nebo maďarský dabing, titulky pak ve stejných jazycích, plus české titulky pro neslyšící. Můžete se také podívat na několik bonusů. Tvůrci zde například přibližují, co je Transcendence a režisér Wally Pfister hovoří o své vizi, kterou měl při tvorbě filmu. Dále můžeme zhlédnout krátký dokument o umělé inteligenci a její budoucnosti a také o tom, zda pro nás představuje nějakou hrozbu.

Elysium

Elysium

Sci-fi/akční/thriller/drama

USA, 2013

Režie: Neill Blomkamp

Hrají: Matt Damon, Jodie Foster, Sharlto Copley, Diego Luna, Alice Braga, William Fichtner

Film se odehrává v roce 2154. V době, kdy je Země přelidněná a rozšiřují se nejrůznější vážné choroby, se nejbohatší obyvatelé přestěhovali na novou planetu jménem Elysium. Na Elysiu je všechno – příroda, luxus, léky i technika pro léčení jakýchkoli nemocí či zranění. To je právě důvod, proč tolik lidí ze Země se všemi možnými prostředky snaží dostat na Elysium a proč také ministryně obrany Delacourt (Jodie Foster) udělá cokoli, aby zde udržela luxusní životní styl a výsadní postavení.

Max (Matt Damon) je právě jedním z těch, kteří žijí na Zemi a odmalička sní o tom, že se jednou dostanou na Elysium. Když je však při nehodě ozářen a zbývá mu jen několik dní života, rozhodne se zapojit do nebezpečné operace, která by mohla přinést rovnost mezi tyto dva polarizované světy.

Max těsně před proměnou. Zroj: oficiální facebook filmu

Max těsně před proměnou. Zroj: oficiální facebook filmu

Filmoví tvůrci nám jako lidskému pokolení tedy nepřejí do budoucna vůbec nic pěkného. Režisér a scénárista Neill Blomkamp nám už v Districtu 9 ukázal, jak si představuje náš život po příletu mimozemské populace. Nyní můžeme v Elysiu vidět jeho představu o tom, jak naopak my osidlujeme vesmír. Nebo se o to částečně snažíme.

I přes to, že film dostal mnohem větší rozpočet než Blomkampův předchozí District 9, v ničem ho nepředčí. Rozhodně ne tématem a ani zpracováním. Jedním z plusů je herecké obsazení a možná ještě podoba samotné planety Elysium. Společnost, která je ve filmu zobrazena, je viditelnou alegorií systému v USA, takže Američané se s ní možná dovedou ztotožnit. Jinak mi téma, kde všichni chudí obyvatelé Země chtějí směřovat k systému „všechno pro všechny“, přijde zvláště pro Čechy ještě děsivější než původně nastolená oligarchie.

Tento film bych doporučila lidem, kteří byli stejně jako já zaujati prvním filmem Neilla Blomkampa a chtěli by vidět jeho další počin jako součást jeho filmové tvorby, čistě z informativního hlediska. Dále divákům, kteří nemají rádi příliš zamotaná sci-fi, při sledování si nekladou žádné otázky, ale mají rádi zbraně a techniku budoucnosti.

Na DVD filmu si můžete vybrat český, anglický, polský, maďarský, ruský, turecký nebo ukrajinský dabing a přes dvacet jazyků titulků. Naleznete zde také bonusy o konstrukci Elysia a o hereckých výkonech ve filmu.

Po zániku Země

After Earth

Sci-fi/akční/dobrodružný

USA, 2013

Režie: M. Night Shyamalan

Hrají: Will Smith, Jaden Smith, David Denman, Sophie Okonedo

Asi nejslabší film z celé kolekce. Film Po zániku Země je další z řady exhibicionistických snímků Willa Smithe, který si očividně oblíbil představu, že je sám na Zemi, ať je obydlená nebo neobydlená, a že jejího zachraňování neměl dost ani v Mužích v černém, ani v Já, robot nebo Já, legenda. A proto vymyslel další takový film, akorát tentokrát si do něj obsadil ještě svého syna. Jedná se v podstatě o rodinné dílko Smithových, protože autorem námětu je sám Will Smith, který je také se svým synem Jadenem Smithem hlavním představitelem filmu, a na produkci se s ním podílela jeho manželka Jada Pinkett Smith se svým mladším bratrem Caleebem Pinkettem.

Vlastně to ani není sci-fi, spíš americký rodinný film o otci, který má špatný vztah se svým synem, ale nebezpečí je sblíží a syn nakonec překoná sám sebe. Téma, které jsme tu už tisíckrát viděli, je nyní pouze navlečeno do science fiction hávu.

Tento výraz ma Will Smith ve filmu po celou dobu. Zdroj: oficiální facebook filmu

Tento výraz má Will Smith ve filmu po celou dobu. Zdroj: oficiální facebook filmu

Navíc, pokud jsme měli otázky o reálnosti příběhu u Transcendence, tady těch otázek vystupuje ještě víc. Například jak to, že Země najednou každou noc zamrzá a ráno je zase celá zelená? Příroda přece takhle nefunguje. Nemluvě o tom, pochybuji, že by se za tisíc let Země přesunula do nějaké jiné sluneční soustavy, ve které by bylo toto možné.

Také je úsměvný výrok, který prohlásí Cypher (Will Smith) po přistání na Zemi: „Vše je tu uzpůsobeno k zabíjení lidí.“ Po pár minutách vidíme, že Země je ve skutečnosti nádherná divoká příroda, ve které žijí pouze divoká zvířata. To ale neznamená, že „jsou uzpůsobena“ k zabíjení lidí, ale že jsou to prostě divoká zvířata, která člověka nikdy neviděla. A i kdyby, tak před tisíci lety člověk planetu zničil, tak proč by si jej k sobě měla zpátky pouštět.

O tom, že na Zemi prý není dostatek kyslíku, i když je celá pokrytá rostlinami (které produkují kyslík), už ani snad nemusím mluvit.

Will Smith (a jeho rodina) se nejspíš jednoho dne sešli u večeře, pozvali i strýčka Caleeba, a nechali svoji fantazii plynout ve stylu „pojďme dělat vědu“ bez ohledu na pravdivost nebo logiku, ale s velkým ohledem na výdělek.

Ani herecké výkony nejsou ničím, co by filmu přilepšovalo. Po premiéře filmu se objevilo mnoho negativních ohlasů na hraní Jadena Smithe. Já si ale myslím, že mnohem horší práci zde odvádí jeho otec Will, který je především skvělý komik. Očividně si chtěl zahrát drsňáka bez špetky emocí, který má po celou dobu filmu stejný výraz, což má asi působit drsně a chladně, ale působí to spíš směšně. Jaden Smith je pouze mladý kluk, který se snažil zvládnout podivně napsaný scénář, podivně vymyšlený „futuristický“ akcent, svoji pubertu a skutečnost, že je hlavní postavou filmu.

Film tedy není rozhodně nic nového. V příběhu je více otázek než odpovědí a poselství, které se film snaží předat, jsme už viděli ve spoustě amerických rodinných komedií/dramat.

Pokud byste i přesto chtěli film vidět, můžete si na DVD vybrat český, anglický, polský, maďarský nebo dokonce turecký dabing a 16 různých titulků. Naleznete tam také bonusy z natáčení, o přírodě budoucnosti nebo o Jadenovi a Willovi Smithových.

Finální zhodnocení

Celá kolekce na mne působí dojmem, že byla vytvořena se snahou kvantitou zakrýt nedostačující kvalitu filmů. Ovšem pokud jste fanoušky žánru sci-fi, určitě byste měli tyto filmy vidět, alespoň jako doplnění filmového povědomí.

Za DVD poskytnutá k recenzi děkujeme společnosti Bontonfilm.

Zdroj perexové fotografie: koláž z oficiálních plakátů filmů

Karla Melichnová

Zanechte komentář