Wroclaw – chlouba Poláků, Čechů i Němců

Cestování / 22.1.2015

Ani ne sto kilometrů od našich hranic leží jedno z nejkrásnějších polských měst. Pojďte jej s námi poznat!

Šestisettisícová dolnoslezská metropole na řece Odře patří mezi poměrně časté cíle obyvatel naší země, většina z nich sem však míří spíše za laciným zbožím než za poznáním. Je to poněkud škoda – z Wroclawi (Vratislavi) rozhodně stojí za to vidět více než jen parkoviště supermarketu. Město totiž vyniká množstvím historických památek a příjemnou atmosférou.

Nádraží nebo zámek?

Každý, kdo přijede do Vratislavi vlakem, bude ohromen hned při výstupu z nádražní budovy. Ohlédnete-li se totiž za sebe, uvidíte nádhernou stavbu postavenou v historizujícím stylu, která tak trochu připomíná Versailles – jen s tím rozdílem, že se na ní tyčí velký svítící nápis Wroclaw Glowny.

Kdo by nechtěl jezdit vlakem přímo do zámku. autor: Matyáš Medek

Kdo by nechtěl jezdit vlakem přímo do zámku. Autor: Matyáš Medek

Budova postavená na přelomu devatenáctého a dvacátého století byla nově zrekonstruována kvůli světovému šampionátu ve fotbale, který se zde konal v roce 2012. České dráhy sem tou dobou posílaly speciální soupravy, kdo tedy využil této výhody nejen k fandění, ale i k návštěvě města jako takového, dobře udělal. Ti, co tak neučinili, však nemusí zoufat. Z Pardubic, Ústí nad Orlicí nebo z Lichkova sem stále vlaky jezdí.

Kultura v hlavním městě kultury

Vydáte-li se od nádraží po ulici pojmenované po polském hrdinovi Tadeuzsovi Kosciuszkovi, brzy se dostanete do centra. První věc, která vás zaujme před vstupem do starého města, bude pravděpodobně klasicistní opera připomínající tu v Praze.

Podobně jako v našem hlavním městě, i zde se hrají inscenace světoznámých autorů, jako je Jacques Offenbach či Gioacchino Rossini. Není divu – Wroclaw musí udržovat vysokou kvalitu představení, jelikož se příští rok se stane po Plzni Evropským hlavním městem kultury.

Wroclawská opera leží u magistrály stejně jako ta pražská. autor: Matyáš Medek

Wroclawská opera leží u magistrály stejně jako ta pražská. Autor: Matyáš Medek

Polská přísnost a německá přesnost

Hned jak přejdete přes řeku Odru, octnete se ve starém městě. Brzy poznáte, že vztah k Bohu je u Poláků mnohem silnější než je tomu u nás – kostely, jako ten svaté Elzbiety nebo svaté Maří Magdalény, mají totiž vskutku impozantní rozměry a navštívíte-li interiér některého z nich, budete pravděpodobně instruováni nápadnou cedulkou, abyste poklekli a modlili se.

Nemusíte však celý den pouze odříkávat otčenáše a můžete se raději vydat na „Rynek“, tedy hlavní vratislavské náměstí. Stojí zde nádherná radnice stavěná od dob gotiky až do baroka – tedy i v letech panování českých králů. Tento architektonický skvost je však spíše důkazem jiného živlu, a sice německého. Němci zde žili tradičně již od dob raného středověku a kromě radnice po nich na Rynku zůstalo i mnoho honosných měšťanských domů, v nichž dnes sídlí drobní živnostníci provozující různé obchody, restaurace nebo kavárny.

Němci se opravdu vyznamenali. autor: Matyáš Medek

Němci se opravdu vyznamenali. Autor: Matyáš Medek

Kde to všechno začalo

Hala století slouží již sto let

V roce 1913 postavil německý architekt Max Berg naprostou unikátní sportovní halu na počest vítězné bitvy nad Napoleonem přesně před sto lety. Co do rozměrů si rozhodně nezadá se svými moderními souputnicemi v jiných evropských městech – je schopná hostit i více než 10 000 diváků – a dodnes se zde konají šampionáty v různých sportech (například EuroBasket 2009) i koncerty světoznámých hudebníků. Budete-li mít ve Wroclavi více času, rozhodně nevynechejte ani návštěvu tohoto unikátu zapsaného do seznamu světového dědictví UNESCO.

Původně město Wroclaw leželo na Tumském ostrově. Je vcelku pravděpodobné a potvrzují to i archeologické nálezy, že se jednalo původně o české hradiště. Možný důvod, proč se česky toto město jmenuje Vratislav tak možná tkví v potencionálním zakladateli města, českém knížeti Vratislavovi.

V současnosti se už ovšem nejedná o žádný ostrov. Řeka Odra byla svedena jiným směrem, a tak je celý komplex pevně spjat se zbytkem zástavby. Na bývalém ostrově stojí největší vratislavská katedrála svatého Jana Křtitele a výstavní Arcibiskupský palác, kde však již církevní hodnostář nesídlí a nachází se zde místo toho muzeum. Historický kovový most postavený v roce 1889 spojuje tento komplex s takzvanou „Wyspou Pieskovou“, která již ostrovem regulérně je a může se rovněž pochlubit různými pozoruhodnými sakrálními objekty jako například kostelem Nejsvětější Panny Marie.

Z Wyspy se díky systému mostů dostanete i na ostatní ostrovy a ostrůvky, kterých je opravdu požehnaně. Najdete na nich často příjemné parčíky, kde si můžete odpočinout po celodenním chození po památkách a dát si třeba v některém z hausbótů řádně vychlazené silné polské pivo.

Pohled na Tumský ostrov. Zdroj: Wikimedia Commons, Lestath

Pohled na Tumský ostrov. Zdroj: Wikimedia Commons, Lestath

Průřez středoevropským kulturním a společenským prostředím na jednom místě. Právě to znamená Wroclaw pro každého vnímavého člověka. Patříte-li mezi ně, vydejte se sem také a uvidíte sami.

Zdroj perexové fotografie: Wikimedia Commons, Julo

Tomáš Stavrovský

Jsem studentem Právnické fakulty Univerzity Karlovy a je mi 22 let. V Generaci 21 působím jako redaktor sekce Cestování a v Obraze. Píšu zejména o vlastních zážitcích z cest, čas od času připomínám některé historické osobnosti nebo se vyjadřuji k aktuálnímu dění.

Zanechte komentář