Ať už je, proboha, po těch volbách

V obraze / 24.1.2013

A po všech předvolebních kampaních…

Vždyť to začalo poměrně nevinně. První kolo prezidentských voleb vyhráli dva starší pánové, kteří si téměř okamžitě slíbili, že určitě nepovedou negativní kampaň pro druhé kolo. Ovšem už během několika dalších minut se stihli vzájemně urazit. Během několika dnů zvládli vylepit plakáty, které také moc korektní nejsou, a v televizních diskuzích se navzájem přesvědčovat, který z nich je ten horší.

Už je toho nějak moc

Plakáty a televizní diskuze by ale nebylo to hlavní, co mi na celé předvolební kampani vadí. Na televizi se nedívám, billboardy už zvládám přecházet jen s lehkým povzdechnutím, na Facebooku jsem zrušila sledování příspěvků od obou kandidátů. A pořád je to málo. Po otevření jakéhokoli zpravodajského portálu na mě vyskočí zaručená zpráva, co a kde který kandidát řekl o tom druhém, ve všech rozích snad všech webových stránek bliká a svítí reklama na jednoho či druhého z kandidátů. A pak nám tu Miloš Zeman slibuje, že jeho zvolení znamená „Stop této vládě“. V tomto případě jen doufám, že to všichni pochopí tak, jak to bylo (snad!) myšleno, a že nikdo nevěří, že Miloš Zeman z Hradu sesadí současnou vládu. Facebook mi zavalila vlna pozvánek na akce typu „Jdu volit ve 2. kole a volím Karla/Miloše“, řada poznámek o tom, jak báječný a jedinečný je Karel Schwarzenberg, a ten, kdo ho nevolí, je vlastně zamindrákovaný případ.

Kdo nevolí s námi, volí proti nám

A třeba pan Dejdar si toho už stihl všimnout pořádně. Já osobně buď mezi přáteli na Facebooku nemám žádného zarytého „Zemanovce“ (o čemž pochybuji), nebo své okolí nepřesvědčují tak agresivně jako „Schwarzenbergovci“. Vadí mi, jak jsem vmanipulována do názoru, že není lepšího kandidáta než Karla Schwarzenbergera. Když nezabral Havlův odkaz, nastoupil těžší kalibr – srovnávání s T. G. Masarykem. Běda tak tomu, kdo neuposlechne tlaku a Karla nezvolí!

Koho tedy volit?

Volbu Karla Schwarzenbergera mi poslední dobou dost znechucují právě tyto a podobné akce. Ale na druhou stranu, Miloš Zeman pro mě určitě není přijatelnější. Začínám přemýšlet o hrozné věci, o věci, kterou jsem vždycky všem rozmlouvala, o věci, která mi nikdy předtím nepřišla na mysl ani v nočních můrách – že nepůjdu volit vůbec. Anebo se zavřu na zbytek předvolebních chvilek do vakua a nechám si to projít hlavou…

A co vy? Jak se nakonec rozhodnete?

Zdroj perexové fotografie: sxc.hu

Jana Brouková

Jana Brouková

Chcete být také V obraze? Zaujalo vás něco a chcete se k tomu vyjádřit? Napiště mi na jana.broukova@generace21.cz

Zanechte komentář