RECENZE: Pálenka je trochu mdlé chuti, avšak vytříbené kvality

Kultura Literatura / 18.1.2015

Velmi diskutovaná prvotina Matěje Hořavy nese podtitul „Prózy z Banátu“ a představuje soubor, který je radost číst.

Křehce poskládaný soubor krátkých próz čtenáře zavádí do Banátu, do odlehlých hor nad Dunajem. Tam se právě vrací učitel z Moravy, přijíždí, aby zapomněl. Do současnosti se promítají vzpomínky, vše dohromady slepuje právě mladý učitel a také pálenka, která je univerzálním lékem na všechno.

Sbírka povídek, nebo román?

Jednotlivé kapitoly jsou vlastně samostatnými příběhy a spojuje je jen vypravěč a tu a tam postava, se kterou jste se již setkali. Pokud si tedy ušetříte čtení anotace, budete nejspíš velkou většinu času stráveného nad knihou přemýšlet, zda jde skutečně stále o toho jednoho vypravěče, nebo zda je to ze strany Matěje Hořavy jen geniální fabulace.

Zdroj: Alžběta Široká, Generace 21

Patrně nejpozoruhodnější na celé knize je práce mladého autora s jazykem. Pálenku je čirá radost číst a užívat si každé slovo, každou větu. Bohužel ale, vlivem právě nádherného jazyka, vzniká v knize atmosféra, která trochu utápí děj. Pokud raději čtete velké příběhy, Pálenka patrně nebude vaším šálkem čaje.

Atmosféra a myšlenky na prvním místě

Zdroj: Alžběta Široká, Generace 21

Naopak dobrou zprávou pro ty z vás, kteří si libujete v meditativním přemýšlení a bilancování ze strany vypravěče, je, že zde se vám ho dostane ve velkém. V kombinaci s popisy krajiny, která ze stránek přímo dýchá, jde téměř o dokonalé (byť nedějové) čtení.

Problém ovšem tkví v poměrně značném odstupu mezi jednotlivými kapitolami, které skutečně působí spíše povídkově. Ačkoli se Pálenka čte moc hezky, nenutí vás číst dál. To je její největší slabina a zároveň skutečný kámen úrazu. Když vás nic nenutí otáčet stránky, čtení si tolik neužijete.

Matěj Hořava ve své prvotině nicméně rozhodně předvedl, že má potenciál. Nezbývá než se těšit na jeho další díla, doufejme trochu se silnější dějovou složkou.

1021PÁLENKA

Autor: Matěj Hořava
Nakladatelství: Host, 2014 
Počet stran:
124; cena: 199 Kč
Žánr: próza, česká beletrie

Zdroj obálky knihy: nakladatelstvi.hostbrno.cz
Zdroj perexové fotografie: Alžběta Široká, Generace 21

Alžběta Široká

Alžběta Široká

Studentka bohemistiky, skautská vedoucí, knižní nadšenec, fanoušek žluté a člunozobců, náladová idealistka, milovnice čaje, pohádek a červené rtěnky. Knihy mám občas radši než lidi.

Zanechte komentář