Preikestolen

Ze skalních vyhlídek v Norsku se vám pěkně zamotá hlava

Cestování / 24.1.2015

Chystáte se do Norska? V tom případě byste do své cesty měli zahrnout alespoň některou z úchvatných přírodních vyhlídek na jihu země.

Norsko je pro mnohé cestovatele doslova rájem na zemi. Ledovcem vymodelovaná krajina plná fjordů, které se často zařezávají až hluboko do norského vnitrozemí, se jen hemží dechberoucími vyhlídkovými plošinami. V následujícím článku vám přinášíme nejznámější tři, které zkrátka musíte vidět. Bez návštěvy alespoň jedné z nich by totiž vaše cesta po Norsku nebyla úplná.

Preikestolen

Za první skalní vyhlídkou se vydáme do norského regionu Rogaland. Ve výšce 604 metrů nad hladinou Lysefjordu vystupuje ze skalní stěny obrovský kamenný blok Preikestolen, známý také jako Kazatelna. Na jeho vrchol ročně zamíří statisíce turistů z celého světa. Ti odvážnější z nich si sedají až na okraj útesu, jiní se zase raději drží v povzdálí. Ať tak či tak, z divoké krásy norské přírody se vám podlomí kolena.

Preikestolen

Preikestolen. Zdroj: foter.com, mcxurxo

Kjeragbolten

Kjeragbolten

Kjeragbolten. Zdroj: foter.com, epicxero

Jestli se vám na „kazatelně“ nezamotala hlava, na další vyhlídce budete mít co dělat, abyste nedostali závrať. Mezi dvěma skalami hory Kjerag zde ve výšce necelého kilometru nad fjordem uvízl balvan. Poněkud náročný výstup na vrchol slibuje úchvatnou podívanou a pokud máte pro strach uděláno, můžete na zaseklý kámen vystoupit. Ti nejotrlejší si dokonce odtud mohou skočit bungee jumping.

Nedaleko odtud se mimo jiné nachází známý vodopád Kjeragfossen, jeden z nejvyšších vodopádů Norska.

Trolltunga

Na rozdíl od Kjeragu může skalní převis Trolltunga (v překladu Trolí jazyk) na první pohled působit poněkud stabilněji, ovšem nikoliv v očích geologů, kteří zvěstují jeho zřícení. Pro návštěvníky to ale není žádná překážka. I přes různá varování se řada z nich snaží přiblížit co nejvíce okraji, aby si co tento jedinečný zážitek užili plnými doušky.

Trolltunga se nachází nad jezerem Ringedalsvatnet více než tisíc metrů nad hladinou moře. Vede sem bezmála dvacet kilometrů dlouhá stezka, která sice trvá několik hodin, avšak její cíl bezpochyby stojí za to.

Trolltunga

Trolltunga . Zdroj: foter.com, alexanderTIEDEMANN

Pokud si kladete otázku, jestli jsou vyhlídky placené, odpověď zní ne. Všechny tři skalní útvary jsou volně přístupné. Na druhou stranu ani jedna z nich není obehnána zábradlím či jakýmikoliv jinými bezpečnostními prvky. Kupodivu žádný turista ale dolů ještě nespadl!

Zdroj perexové fotografie: foter.com, Zanthia

Michal Voráček

Michal Voráček

Student žurnalistiky s hlubokým zájmem o historii, cizí jazyky a společenské vědy, vášnivý cestovatel, milovník umění, dobrého vína a čokolády ve všech podobách.

Zanechte komentář