My jsme Legie, neboť je nás mnoho

Literatura / 22.1.2015

Autor:

Markovo evangelium, 5.9. Biblický démon, ale také nejlepší přítel českého fanouška fantastiky, to je Legie. Křesťanství ale pro dnešek stranou…

Intro

Internetový portál skrývající se pod odkazem legie.info by si neměl nechat žádný fanoušek fantastiky uniknout. Databáze knih z žánru fantastického i jeho periferních odnoží je jakýmsi chudým bratříčkem všeobecných portálů databazeknih.cz, cbdb.cz aj., na které každý z nás jistě párkrát narazil.

Když říkám chudým, nemyslím tím ovšem nic špatného, protože Legie, která letos oslaví deset let existence, je čistě fanouškovskou záležitostí se vším všudy. Toho hlavního se na ní ale dopátráme velmi spolehlivě. V tom vás Ladislav Ševcůj a jeho tým nezklamou.

Když se amatér za svoje amatérství nestydí aneb když to funguje…

printscreen webu legie.ingo

Printscreen webu legie.info. Zdroj: Jakub Laxar

Bílé pozadí, pár obrázků, rozdělení stránky na panely rozházené bez ladu a skladu, odkazy, co mění barvu písma po prokliknutí, nefunkční nebo jinak porouchané odkazy na externí stránky… Web jako by vyvrhla propast oddělující nás od éry prvních amatérských blogů. Nenechme se ale odradit prvním dojmem. Koneckonců oficiální stránky mnoha obcí nebo i nakladatelství velikosti Arga vypadají mnohem hůř.

Patnáct tisíc knižních titulů v databázi, pravidelné přidávání novinek na trhu i struktura webu ale mluví za vše. Pokud se chcete dozvědět o fantastice víc, jste na správném místě.

Přehledné rozdělení knih do sérií, povídek ke sbírkám, děl k autorům nebo i ke konkrétním vydáním a nakladatelstvím umožňuje registrovaným stejně jako anonymním návštěvníkům zorientovat se ve fantastice jako máloco. Sháníte klasiku? Pak si vyberte mezi seznamy autorů, knih, povídek nebo sérií, které jsou řazeny podle „TOPek“ a hodnocení registrovaných uživatelů. Chcete si doplnit četbu svého oblíbeného autora o méně známé kousky? Cokoli vyšlo v češtině nebo slovenštině, naleznete v jeho kartě.

Kromě klasických žánrů naleznete na Legii i díla postmodernistická, antiutopistickámagickorealistická (to jsou ty žánry, které akademici, jinak vytrvale ignorující kvality fantastiky, uznávají, studují a obdivují), některé průkopníky „paleofantastických“ žánrů, jakým byl například Jakub Arbes a jeho romaneta, pohádky nebo i nějakou tu poezii. Nechybí ani středověké a raně novověké utopie Thomase Moora či Tomassa Campanelly.

Registrace přináší výhody

Jak už jsem zmínil, jedná se o klasickou uživatelskou databázi a jako taková se neobejde bez aktivního přispívání ze strany registrovaných návštěvníků. Bez nich by seznamy nejlepších pohltila Nicota, po diskuzních fórech by se místo uživatelů proháněla stáda obřích pavouků, slovní i hvězdičková hodnocení děl by představovala svět Utopie a v neposlední řadě by celý projekt autor nejspíš již dávno opustil.

antikvariat_vyveska

Zdroj: Jurga R, freeimages.com

Tímto obrazným výčtem jsem zároveň vypotřeboval asi všechny výhody uživatelského účtu, ale jste-li skutečným nadšencem, můžete si také sestavit své seznamy Chci mít, Chci číst, Moje knihovna… Nechybí ani služba Antikvariát, jehož výhodou je propojení s webem zbozi.cz.

Zkrátka taková žánrová náhražka sociální sítě (lidé, kteří jsou stejně jako já schopní strávit na filmové ČSFD i několik hodin týdně, vědí, o čem mluvím).

Kde to skřípe

Abyste si ale nemysleli, že je vše ideální, tak není. 15 000 knih je sice hodně, zároveň je to ale žalostně málo a mnoho děl je vynecháno. Limitující je také podmínka českého/slovenského vydání, kvůli níž na databázi nenajdeme čerstvé novinky na světovém trhu, ani díla, která mohla v zahraničí sklidit úspěch, ale na tuzemský trh se nedostala.

Malý počet aktivních uživatelů a jejich částečně omezené povědomí o čemkoli, co neodpovídá žánrovému mainstreamu, zároveň značně omezuje vypovídající hodnotu tabulek. Snadno si tak uděláte přehled o klasikách a bestsellerech, s odhadem kvality méně známého díla to budete mít těžší, protože dvě (v extrémním případě protichůdná) uživatelská hodnocení mají vypovídající hodnotu blížící se nule.

Závěrem

Legie je menší českou obdobou zahraniční The Internet Speculative Fiction Database. Nejspíš nehrozí, že byste na ní strávili mnoho času, ale pokud se o fantastiku zajímáte trochu více, může vám být pravidelným rádcem a inspirací.

Zdroj perexové fotografie: printscreen webu legie.info, Jakub Laxar (upraveno)

Jakub Laxar

Jakub Laxar

Bohém... tedy vlastně bohemista, který je doma ve fantasy a Tolkien je pro něj bohem. Sbohem.

Zanechte komentář