Ověřené tipy na restaurace v Berlíně

Na talíři / 17.1.2015

Pokud se stejně jako já vyhýbáte turistickým restauracím, hotelovým plným penzím a stravovacím řetězcům, tak jistě rádi zabloudíte v odlehlejších uličkách, kde jsou klidnější místa k jídlu a mnohem zajímavější kuchyně.

Z Prahy to máme do Berlína přibližně stejně daleko jako do Ostravy nebo do Bratislavy, takže i víkendový výlet se dá pohodlně zvládnout. Pro mě je Berlín jedním z nejzajímavějších měst vůbec, zamilovala jsem se do místních rozmanitých čtvrtí, mísení kultur díky velkému podílu cizinců, pozůstatků oddělení Východu od zbytku světa, moderního umění a mohla bych ještě dlouho pokračovat. A když máte nějaké místo rádi, jako já Berlín, tak se tam vracíte a objevujete pořád nové prostory a další zajímavosti. Samozřejmostí je pro mě při cestování  i ochutnávání nových jídel a objevování dobrých restaurací. Po několika návštěvách Berlína tam mám své oblíbené, do kterých můžu jít na jistotu. Ráda bych se s vámi o moje ověřené tipy podělila a ušetřila vám při vaší příští návštěvě Berlína hledání něčeho dobrého.

Snídaně v Berlin Theke

Berlin Theke

Oranienburger Straße 51

Berlín

Den začíná snídaní v Berlin Theke, která se nachází na ulici Oranierburger Straße. Tato ulice je paradoxně plná turistických restaurací a barů s lidmi, kteří postávají před vchodem a lákají návštěvníky dovnitř. Těm se, prosím vás, vyhněte! Na jejím konci vás čeká gastronomické vysvobození pod názvem Berlin Theke. Denně zde mají od 7.30 do 11.30 snídaňový bufet, kde si na své přijde opravdu úplně každý. V sobotu a neděli dokonce až do 15.00, takže i po dlouhé noci si zde můžete dát snídani dle svého přání.

Interiér Berlin Theke ve vintage stylu. Foto: Kateřina Bílková, Generace 21.

Interiér Berlin Theke ve vintage stylu.

Pokud nemáte velký hlad a chcete něco rychlého, mají zde na výběr i hotové obložené chleby, croissanty, müsli a ovocné saláty. Samozřejmě nechybí kávové a čajové speciality a čerstvé šťávy. Berlin Theke má otevřeno do 20.00 a nabízí také obědové menu, saláty, sladké i slané koláče a jiné svačinky. Tištěné menu zde nenajdete, protože nabídka se každý den mění. Hlavní nabídka i s cenami je vypsaná na velké tabuli za objednávacím pultem. Obsluha tu mluví více jazyky a je vždy ochotná poradit. Ceny zde naprosto odpovídají kvalitě. Za průměrnou snídani (obložený chleba, káva a čerstvá pomerančová šťáva) dáte zhruba 8 euro. Snídaňový bufet s neomezenou konzumací jídel i nápojů vás vyjde na 17 euro za osobu

Za zmínku stojí taky zařízení restaurace, nenašli byste tu dvě stejné židle, nebo celou sadu talířků. Všechno je poskládáno z různých snad i poděděných kousků, což vám může připadat jako doma. V horní části kavárny jsou navíc čas od času vystavena díla umělců. Tento koncept nabízející kombinaci jídla, zábavy a kultury je prostě skvělý a dotváří mladou a výjimečnou atmosféru.

Na oběd do Strandbad

Strandbad Mitte

Kleine Hamburger Straße 16

Berlín

Pokud se během dne chcete dobře najíst přímo v srdci Berlína, tak zajděte do Strandbad Mitte. Strandbad je německy plovárna a názvu odpovídá i zařízení restaurace. Na stěnách je obležení v azurových barvách, dekorace připomínají vodní rostliny a bar vypadá jako kus velké lodi. Na své si zde přijdou jak milovníci masa a ryb, tak i vegetariáni. V nabídce kromě klasických nápojů navíc i domácí limonády a čaje. Při mé poslední návštěvě jsem si tady dala grilovaný kozí sýr se sezamem, s rozmarýnovými bramborami a salátem z rukoly a cherry rajčátek.

Grilovaný kozí sýr se sezamem, s rozmarýnovými bramborami a salátem z rukoly a cherry rajčátek v restauraci Strandbad Mitte. Foto Kateřina Bílková, Generace 21.

Grilovaný kozí sýr se sezamem, s rozmarýnovými bramborami a salátem z rukoly a cherry rajčátek v restauraci Strandbad Mitte.

Tuto kombinaci moje ústa přijímala s velkou ochotou, a z mnoha variant kozího sýra, které jsem dosud ochutnala, to byla jedna z nejlepších. Obsluze se nedá nic vyčíst. Prostředí restaurace je čisté a atmosféra velmi uvolněná. Opravdu již na první pohled vybízí k návštěvě. Navíc jsou tu ceny na hlavní město poměrně nízké. Opět jsem se zde vrátila několikrát v letním i zimním období a vždy jsem byla naprosto spokojená. V létě je navíc na terase kromě normálních stolů posezení jako na pláži a přímo naproti je dětské hřiště, kde se vaše děti vydovádějí, zatímco vy se můžete v klidu najíst.

Strandbad Mitte. Foto Kateřina Bílková, Generace 21.

Strandbad Mitte.

 

Příjemný večer v Sauerkraut

Sauerkraut

Weinbergsweg 25

Berlin

To nejlepší nakonec. Představuji vám jednu z mých nejoblíbenějších restaurací vůbec. Sauerkraut je německy kyselé zelí, ale nebojte se, vaří se tu i z lepších surovin. Zde vám nabízejí mix německé a mezinárodní kuchyně. Standardní nabídka je menší, ale velmi pestrá. K tomu navíc mají sezónní menu se speciální nabídkou. Ke klasice zde patří hamburgery, klobásy, tapas, saláty a různé polévky. Samozřejmě burger housky i klobásy vlastní výroby. Přítel si zde většinou dává klasiku – burger s hovězím masem, ke kterému servírují dva druhy salátů, opékané brambory a hranolky ze sladkých brambor. Já jsem vyzkoušela doporučení šéfkuchaře – telecí závitky plněné mozzarellou, meruňkami a sušenými rajčaty na omáčce z červeného vína. K tomu listový špenát a košíčky s krémovou dýní a vlašskými ořechy. Dodnes vzpomínám na souhru slané a sladké chuti.

Telecí závitky a hovězí burger v restauraci Sauerkraut. Foto Kateřina Bílková, Generace 21.

Telecí závitky a hovězí burger v restauraci Sauerkraut.

Restaurace se rovněž nachází poblíž centra, překvapí vás příjemnou nekomerční hudbou, ale zároveň dostatečným klidem pro konverzaci. Interiér restaurace inspirovaný starými berlínskými lokály má své kouzlo. Za burger tady dáte zhruba 10 euro a za jídlo ze speciální nabídky od 15 do 20 euro. Čeká vás příjemná obsluha a v létě terasa.

Interiér v Sauerkraut vás přenese zpět v čase. Foto Kateřina Bílková, Generace 21.

Interiér v Sauerkraut vás přenese zpět v čase.

 

Co dodat…

„Berlín je chudý, ale sexy.“

Klaus Wowereit, německý politik

 

Zdroj použitých fotografií: Kateřina Bílková, Generace 21

Kateřina Bílková

Kateřina Bílková

Miluju jídlo a psaní o něm je pro mne zajímavé. Toto téma by se mohlo zdát docela zbytečným, ale jídlo ovlivňuje naše zdraví, spokojenost, kulturu a další oblasti života. Je to taky téma veselé, proto o něm ráda budu psát dál.

Zanechte komentář