Syndrom dnešní doby: NEMÁM ČAS

Osobní rozvoj / 19.1.2015

Příroda nikdy nikam nespěchá, a přesto všechno vždycky dokončí dokonale a včas. Inspirujte se od ní i vy!

Kdyby se nás někdo zeptal, jaká je mantra dnešní moderní společnosti, nejspíš by nás mezi prvními myšlenkami napadlo spojení: „Nemám čas!“ Jak často se setkáváte s tímto výrokem? A jak často tuhle větu používáte vy sami? Neznám snad nikoho, kdo by tento výrok v dnešní době nepoužíval. Všichni někam spěcháme a za něčím se honíme. Nemusíme o tom nikomu vyprávět, stačí, když se s někým potkáme na ulici. V rychlosti prohodíme pár slov o tom, jak nestíháme a kolik nás toho dneska ještě čeká, a zase běžíme dál.

Čas jsou peníze

Příroda má své přirozené rytmy, nikdy nikam nespěchá – a přesto všechno vždy dokončí dokonale a včas. Jak to, že my jsme to už zapomněli a nedokážeme žít v souladu s rytmem přírody a Země?

Inspirujte se přírodou. Zdroj: foter.com, h.koppdelaney

Inspirujte se přírodou. Zdroj: foter.com, h.koppdelaney

V minulosti se žilo jinak, mnohem pomaleji, v souladu s přírodou. Lidé museli tvrdě pracovat, ale vše mělo svůj čas. Dnešní moderní doba si však žádá něco jiného. Vše je zrychlené, vše pulsuje, nic se nezastaví. Díky moderním technologiím máme vše hned, nemusíme na nic čekat, ani na dopis, ani na banány. S tím, jak se zrychlily technologie, musíme zákonitě zrychlit i my – musíme kmitat! Vždyť čas jsou přeci peníze.

Důsledky uspěchaného bytí

Spěchem však nelze nikdy dosáhnout životní harmonie. Spěch znamená stres. A v rychlosti a chvatu nám unikají důležitá sdělení, která nám předává okolí. Pokud pospícháme, nemůžeme plně vnímat podstatu a hloubku světa kolem nás, ani sami sebe. Člověk ve spěchu nemůže plně prožít přítomný okamžik a vnímat všechny děje kolem. Ve spěchu spíše dokáže  nadělat spoustu chyb a nakonec je otrávený z celého svého uhnaného bytí.

Dnešní, jak často slýcháme „uspěchaná“ doba vůbec nepodporuje vědomé prožívání života. Naopak, nutí nás přehlížet zdánlivě nepodstatné věci.

 • Přehlížíme své blízké, protože teď prostě nemáme čas.
 • Přehlížíme potřeby našeho těla, protože teď prostě musíme splnit své pracovní povinnosti.
 • Přehlížíme své tužby a přání, protože na takové malichernosti není místo.

Kdy přijde ten správný čas, abychom se zastavili a uvědomili si, co má skutečnou hodnotu?

 • Teprve tehdy, až se nám začnou rozpadat vztahy?
 • Teprve tehdy, až naše unavené a přehlížené tělo onemocní?
 • Teprve tehdy, když naše duše nevydrží takovou zátěž a psychicky se zhroutíme?

Musíme dostat od života kopanec, abychom se byli schopní zastavit a konečně začít naslouchat sami sobě a lidem kolem nás?

Spěch vyčerpává... Zdroj: foter.com, AIM Neutron

Spěch vyčerpává. Zdroj: foter.com, AIM Neutron

Jak MÍT VÍCE ČASU?

 • Time management – Naučte se rozvrhnout si čas tak, abyste vše stíhali s přehledem a beze stresu a měli dostatek času sami pro sebe.
 • Dělejte věci s předstihem – Nenechávejte povinnosti na poslední chvíli.
 • Odškrtávání úkolů – Vyzkoušejte jednoduchou techniku, kdy si na bloček napíšete úkoly dne a postupně je odškrtáváte. Nemělo by jich být víc jak 5 na den.
 • Co je nejdůležitější – Položte si otázku, co nejdůležitějšího musím dnes udělat a co počká?
 • Co se mému tělu chce – Na co se dnes cítím? Neklaďte na sebe přehnané nároky. Všechno má svůj čas.
 • Pravidelnost – Prospívá tělu i duši, budete se cítit lépe. Pravidelně vstávejte, choďte spát ve stejnou dobu a vyhraďte si prostor pro práci.
 • Choďte do přírody – Zklidněte se procházkou či meditací v přírodě.
 • Po práci vlastní prostor – Pamatujte si, že tolik energie a síly, kolik za celý den vydáme, bychom měli získat zpět – a to co nejpříjemnější formou – odpočinkem a činnostmi, které nás dobíjí.

Najděte svůj vlastní rytmus

To nejdůležitější je žít v souladu sám se sebou a vlastními rytmy. Když zpomalíme, můžeme odhalit spoustu ukazatelů pro cestu naším životem. Stačí jen zvolnit a najít svůj vlastní rytmus – přijatelný pro naše tělo i duši.

Zdroj perexové fotografie: foter.com, RCB

Petra Pospíchalová

Petra Pospíchalová

Jako studentku bohemistiky mě fascinuje, co všechno může být skryto v proudu slov. Jsem milovnice veršů, mouder a příběhů a ráda je i sama tvořím. Když zrovna nejsem zalezlá doma s knížkou nebo nepíšu článek, najdete mě v přírodě. Její krása a harmonie mi vždycky dodá vnitřní klid, inspiruje mě a naplní mě radostí. A ještě lépe, když mám přitom vedle sebe nějaké svoje lidské miláčky, které ze všeho nejradši láskyplně podporuji. :-)

Zanechte komentář