Češi se do finále Hopman Cupu neprobojovali

Sport / 11.1.2015

Cesta pro duo Lucie Šafářová a Adam Pavlásek skončila v letošním ročníku tohoto turnaje v semifinále. Češi nestačili na reprezentanty USA.

Sedmadvacátý ročník turnaje mixů se jako každoročně konal v australském Perthu. Česká výprava měla původně odcestovat do Austrálie ve složení Lucie Šafářová a Radek Štěpánek, nicméně kvůli zranění nahradil Štěpánka talentovaný Pavlásek. Obhájcem titulu z minulého ročníku byl tým Francie. Česká republika se ve skupině A střetla s reprezentanty Kanady, Itálie a USA. Ve skupině B se mezi sebou utkaly týmy Francie, Austrálie, Velké Británie a Polska.

Vydařený vstup do turnaje

V úvodním utkání byla soupeřem našich reprezentantů Kanada, která přicestovala do Perthu ve velmi silném složení. Lucie Šafářová se střetla s Eugenií Bouchardovou a Adam Pavlásek s Vaskem Pospisilem. K prvnímu utkání nastoupila Šafářová, která světovou sedmičku smetla ve dvou setech. V prvním setu Šafářová své soupeřce nepovolila ani jediný gam a ovládla ho jednoznačně 6:0. Druhý set už byl o poznání vyrovnanější, i přesto ale česká reprezentantka dotáhla utkání do vítězného konce.

V utkání mužské dvouhry se Pavlásek statečně pral s kanadským reprezentantem s českými kořeny, nicméně Pospisil potvrdil své kvality a Pavláska porazil 7:6 a 6:2. O vítězi prvního utkání tedy rozhodla závěrečná smíšená čtyřhra, ve které Češi dominovali a připsali si na své konto první bod.

Lucie Šafářová předvedla na Hopman Cupu výborné výkony. Zdroj: wikimedia.commons.org, Christian Mesiano

Lucie Šafářová předvedla na Hopman Cupu výborné výkony. Zdroj: Wikimedia Commons, Christian Mesiano

Jednoznačná výhra nad Itálií

Druhým soupeřem českých tenistů byla Itálie. Vítězství se v tomto utkání rodilo poměrně snadno a rozhodnuto bylo už po dvou odehraných zápasech. V utkání proti Flavii Pennettaové potvrdila Šafářová výtečnou formu a zvítězila 2:0. Zatím životní utkání poté odehrál Adam Pavlásek. Dvacetiletý reprezentant se nachází na 239. místě žebříčku ATP a ještě nikdy se nezúčastnil turnaje ATP. I přesto ale dokázal překvapivě zdolat Fogniniho, který se nachází na devatenáctém místě světového žebříčku. Pavlásek svého soupeře porazil ve třech stech poměrem 3:6, 7:5 a 6:1.

Závěrečná čtyřhra se nesla v exhibičním duchu, jelikož Ital Fognini nemohl kvůli zranění nastoupit. V mixu ho tedy nahradil domácí tenista Benjamin Mitchell. Utkání se hrálo na osm vítězných gamů. Čeští tenisté vyhráli 8:6.

Proti Američanům stačil bod

Po dvou odehraných zápasech měli naši tenisté na svém kontě dva body. Spojené státy americké prohrály s Kanadou, a tak potřebovaly porazit Českou republiku 3:0. Českému týmu by k postupu do finále stačila výhra z jednoho ze tří utkání.

Lucii Šafářovou čekal v jejím utkání velmi tvrdý oříšek, a to světová jednička Serena Williamsová. Šafářová se s Williamsovou střetla v kariéře podeváté a v tomto utkání měla nejblíž k tomu, aby ji konečně porazila. První set ovládla jednoznačně americká tenistka, ale další průběh utkání byl naprosto vyrovnaný.

O osudy druhého setu rozhodoval tie-break, ve kterém dominovala česká reprezentantka a vyhrála ho jednoznačně 7:1. O vítězi utkání nakonec musel rozhodnout třetí set. Lucie Šafářová v něm vedla 6:5 a podávala na vítězství v utkání, nicméně Williamsová hrozbu vyřazení odvrátila a dotáhla třetí set opět do tie-breaku. V něm byla šťastnější americká tenistka a Šafářovou udolala 8:6 a celkově 2:1 na sety.

Stopku českým tenistům vystavily Spojené státy americké, které reprezentovala i Serena Williamsová. Zdroj: wikimedia.commons.org, Edwin Martinez

Stopku českým tenistům vystavily Spojené státy americké, které reprezentovala i Serena Williamsová. Zdroj: Wikimedia Commons, Edwin Martinez

Adam Pavlásek se střetl s bombarďákem Isnerem, se kterým sehrál vyrovnané utkání. Na svého soka ale nestačil a prohrál 6:7 a 4:6. I přes dvě porážky mohli Češi stále pomýšlet na postup do finále. Potřebovali k tomu výhru v závěrečné smíšené čtyřhře. Bohužel pro české barvy mělo závěrečné utkání nejjednoznačnější průběh a Američané ho ovládli 2:0 na sety.

Český tým se tedy na Hopman Cupu probojoval do semifinále, což se dá jednoznačně považovat za úspěch. Američané se ve finále střetli s výběrem Polska. Z celkového vítězství se nakonec radovali reprezentanti Polska ve složení Jerzy Janowicz a Agnieszka Radwanská.

Zdroj perexové fotografie: Wikimedia Commons, Steve Collis