Recenze: Assassin’s Creed: Rogue – změna stran

Technologie / 15.1.2015

Autor:

Brouzdejte s Morrigan po Severním Atlantiku, bořte ledovce a ochraňujte obyvatele kolonií, nově pod vlajkou templářského řádu.

Sérii Assassin’s Creed snad není ani potřeba přestavovat. Tisícileté válčení frakcí templářů a asasínů zná každý fanoušek počítačových a konzolových her. Na každoroční nášup této povedené série jsme si zvykli, ale dva díly, které vyšly v jeden den, to už musí mít vydavatel opravdu kuráž. Je pravda, že next-gen díl s názvem Unity vyšel na nové konzole a PC, zato AC: Rogue vyšel pouze na staré konzole. Tak vývojáři zakončili trilogii odehrávající se na novém kontinentě (AC III, AC: Black Flag a AC: Rogue).

Tahle pevnost bude má

Tahle pevnost bude má.

Za templářský řád

Vývojáři si již ve třetím díle pohrávali s myšlenkou, že hráče nechají pro změnu hrát za stranu templářů, což také udělali v úvodní sekvenci, kdy o tom hráči neměli ani ponětí, pokud tedy nečetli před hraním recenze. Zde se to trochu prohodí, úvodní sekvenci si odbudete za asasíny a následně s tou samou postavou kvůli drastickým okolnostem změníte stranu.

Do rukou se vám dostane charismatický a zásadový Shay Patric Cormac. Hned na začátku hry si vybojujete svoji loď Morrigan a máte zpřístupněn téměř celý herní svět. Herní mapa je zde opravdu veliká, proto máte ze začátku pocit prázdnoty. Protože plujete z místa na místo a vedlejších aktivit k nalezení příliš není.

Soubojů není nikdy dost

Soubojů není nikdy dost.

Je to dáno tím, že většina vedlejších misí se odemkne až po skončení úvodní sekvence a přidání se k templářům. Do té doby hra působí až nudně, ale to se pak honem rychle mění. Po událostech v Lisabonu a přechodu na druhou stranu získá hra ten správný náboj. Dokonce si troufám říci, že se mi příběhová části líbila více než u Black Flag.

Pokud si myslíte, že budete hrát nyní za tu špatnou stranu, tak se šeredně mýlíte. Hra vám nabídne dokonalý pohled z druhé strany a vy najednou máte pocit, že templáři nejsou v téhle sérii ti špatní. Více k tomuhle již neřeknu, protože bych vás mohl ochudit o výborný zážitek a i vnitřní rozepři o tom, na jaké straně byste skutečně chtěli stát.

Severní Atlantik je krutý

Severní Atlantik je krutý.

Herní svět a mapa k pokladu

Herní svět vypadá opravdu rozlehle a je rozdělen do tří částí. První část River Valley jsou prosluněné ostrůvky s indiánskými kmeny a novými kolonizátory. Druhá část se odehrává v Severním Atlantiku. Zde naleznete také plno ostrovů, jeskyň ke zkoumání, ale vše je zahaleno do ledu a sněhu. Při koupání postupně mrznete a při plavbě musíte dát pozor na větší ledovce. Naštěstí je Marrigan slušným ledoborcem.

[tabs tab1=“Launch trailer“ tab2=“Story trailer“]

[tab id=1]

[/tab]

[tab id=2]

[/tab]

[/tabs]

Poslední část je město New York, které sice nevypadá tak dobře jako ve třetím dílu, protože je teprve ve výstavbě, ale potěší být zase chvíli nohama pevně na zemi. Oproti čtvrtému dílu (Black Flag) si zde nebudete v klidu brouzdat, protože na vás nečeká otevřené moře s dostatkem prostoru. Ostrůvků je tu opravdu hodně a místa na proplouvání o dost méně. Proto máte také menší loď, se kterou jde lépe manipulovat. Velmi zdivočilo i počasí hlavně na severu, kde se poryvy větrů dost často mění.

Jedna střela, jeden mrtvý

Jedna střela, jeden mrtvý.

Vzhůru do prozkoumávání světa

Kromě zmíněného příběhu, hra již ničím jiným nijak nepřekvapí. Drží se ve šlépějích předchozích dílů, hlavně několikrát omílaného Black Flag. Opět vás čeká šplhání, skákání, mlácení, sbírání fragmentů, truhel, map pokladů, hry v hospodách, dobývání pevností, rekvírování lodí, lovení zvěře a mnoho dalšího.

[three_fourth]

Hra po delší době neobsahuje multiplayer. Tento díl je čistě o hře pro jednoho hráče. Musím uznat, že ve hře vůbec nechybí, kdo má rád hru pro více hráčů, tak si může pustit díl předchozí, který i graficky vypadá lépe.

[/three_fourth]

Několik nových kousků přeci jen přibylo, protože se hra odehrává v době, kdy proti sobě válčí Anglie proti Francii, a tím že templáři jsou na straně Anglie, tak jim budete pomáhat v soubojích na zemi i ve vodě. Přepadávat zásobovací kempy Francie, renovovat budovy po celém světě, z kterých vám pak jde zisk do vlastní kapsy. Nově sbíráte také části historické výzbroje, jak pro sebe tak pro svoji loď. Dále bude prozkoumávat jeskynní malby a hledat indiánské artefakty.

Kam mě zavedou kroky tvé?

Kam mě zavedou kroky tvé?

Hra v celku naplňuje očekávání a jedná se o klasický kvalitní díl ze série AC. Jediné vady na kráse jsou opět hrozná přítomnost z předchozího dílu, ve které hrajete sami za sebe a procházíte se po společnosti Abstergo, kde háčkujete počítače a sbíráte tablety s informacemi, jež jsou i někdy zajímavé a shrnují dosavadní události. Druhá vada na kráse je šílený downgrade grafického zpracování. Hra nevypadá tak dobře jako Black Flag a troufám si říct, že i třetí díl vypadal o něco lépe (Všechny díly testovány na PS3).

[tabs tab1=“Klady“ tab2=“Zápory“ tab3=“Informace“]

[tab id=1]- poutavý příběh

– hrdina s kterým se dokážete ztotožnit

– nové vybavení v podobě pušky

– pohled na věc z řad templářů[/tab]
[tab id=2]- downgrade grafického zpracování

– žádná výraznější změna

– úvodní sekvence je nudná

– chybí česká lokalizace[/tab]
[tab id=3]

Vychází na: PS3, Xbox 360

Vydavatel: Ubisoft

Vydavatel v ČR: Playman

Vývojáři: Ubisoft Sofia[/tab]

[/tabs]

Verdikt

Další povedení díl do série Assassin’s Creed, který zaujme převážně poutavým příběhem a charakterním hrdinou. Trochu zklame grafickým zpracování, které ve srovnání s ostatními hrami této doby nevypadá tak dobře. Některé již může nudit další AC bez výraznějších změn, ale pokud vás stále baví a nemáte ho ještě dost, tak se budete náramně bavit.

Zdroj videí: YouTube.com

Zdroj fotografií: Ubisoft, vydavatel hry

Mateu Pejsar

Mám rád knihy, filmy, hry, auta, hudbu, nejnovější technologie a dobré jídlo. To je také důvod, proč zrovna o některých těchto věcech píši.

Zanechte komentář