Burlesky jsou ztělesněním ženskosti

Krása a móda / 1.2.2015

Nádherné kostýmy, vtip, tanec a krásné ženy – to vše v sobě ukrývá umění burlesky, které nyní zažívá svůj velký návrat. Nahlédněte do tajů této lehce provokativní show.

David Jahn alias Sony Vargas.

David Jahn alias Sonny Vargas.

Burleska, umění, které  bylo v rozkvětu ve třicátých letech jako parodie tehdejších kurtizán. Následně ji ale úřady zakázaly a všechna divadla uvádějící tento žánr byla zavřena. Po dlouhé pauze se teď opět vrací a doufejme, že ve velkém. Burleska si zakládá na satiře, nadsázce a fascinující kráse ženského těla. V Čechách ji můžete obdivovat mimo jiné každý pátek v pražském divadle Royal nebo v Bar and Books, kam jsem se vypravila jednoho sobotního večera i já.

Burleska není striptýz

„Chtěly se k nám přidat i bývalé striptérky, ale bez úspěchu. Minulost spojená s tyčí se v nich zkrátka nezapře. Burleska je pro muže s fantazíí, tanečnice se nikdy nesvléknou až do konce, a právě to je na tom nejzábavnější,“  říká David Jahn, ředitel souboru Prague Burlesque.

Show může začít

Je sobota večer a já sedím ve Vinohradském baru. Stlumí se světla a zpoza zlaté opony se vynoří Sonny Vargas (umělecké jméno Davida). Po úvodní písni, která utvrzuje skvělou atmosféru ikonického baru, přichází korpulentní blondýnka ve skvěle padnoucích blyštivých šatech. Ty končí na podlaze a otevírá se nám pohled na ještě obdivuhodnější spodní prádlo. Míry 90-60-90 zde nikdo nečeká, Angelina Angelic je famózní tak, jak ji bůh stvořil, to mohu potvrdit.

Angelina Angelic.

Sebevědomá Angelina Angelic.

Publikum hlasitě jásá. Nadvládu dnes večer nemá ani jedno pohlaví, muži obdivují krásné křivky, ženy zase oslňující kostýmy. Na scénu teď přichází japonská gejša. Předvádí baletní kreace a končí zahalená v průsvitném plášti. Nádhera. Krátce na to ji vystřídá Army woman v podání Miss Cool Cat, Davidovy přítelkyně. Každé vystoupení má nápad a je propracované do nejmenších detailů. „Dívky si navrhují svá čísla i kostýmy  samy. Přijdou za mnou s určitým konceptem a já doladím zbytek, aby to vše krásně zapadalo,“ pověděl mi po vystoupení David.

Lady Mousellyca. Foto: Alžběta Jungrová

Lady Mousellyca. Foto: Alžběta Jungrová

Chvíli na to se muži sedícímu vedle mě objevuje na krku péřové boa a Angelina Angelic s laškovným úsměvem odchází k dalšímu stolu. Kontakt s publikem se burleskám upřít nedá. Vše má ale svoje meze. Možná právě balancování na této tenké hranici dodává celému vystoupení ještě větší šťávu. Se zájmem sleduji černě oděnou baletku, když si náhle David připaluje cigaretu od jednoho z hostů a v angličtině nás vyzývá k ovacím. To už je konec? Členové Prague Burlesque pózují v záři fotoaparátů, ale večer v žádném případě nekončí. Tanečnice sundavají korzety a zanedlouho už v kouřovém oblaku vesele konverzují se všemi hosty.

Sonny Vargas. Foto: Alžběta Jungrová

Sonny Vargas. Foto: Alžběta Jungrová

Já dopíjím kávu a v příjemné atmosféře zpovídám Davida:

Jaké jsou tvoje plány do budoucna?

Rozhodně chci pokračovat s představeními v Divadle Royal a tady, v Bar and Books. V Čechách je ale mnohem těžší prorazit s takovým typem umění než v cizině. Rád bych tedy vystupoval i za hranicemi.

A s jakými ohlasy se setkáváš tady v Česku?

Nemůžu si stěžovat. Na show chodí lidé dost, ale je pravda, že se často jedná o cizince. Negativní ohlasy nemívám, setkal jsem se jen s jednou feministkou, která mě považovala za jakéhosi pasáka. Prý dívky do vystupování nutím. To však není pravda, všichni děláme naši práci rádi a s nadšením.

Zdroj všech fotografií: archiv Prague Burlesque

Veronika Tázlerová

Veronika Tázlerová

Studium, káva, móda, jazyky, knihy, cestování, psaní... Co víc říct? Sledujte mě i na instagramu @veronikatazlerova

Zanechte komentář