Do Úholiček u Prahy na procházku, za sportem i za osvětou

Cestování / 16.1.2015

Autor:

Pokud vás lákají procházky po panoramatických místech, jízda na kole či si jenom chcete zahrát golf, pak jsou pro vás Úholičky přímo delikátní destinací.

Úholičky jsou malou obcí, která leží blízko Prahy. Dostanete se tam velmi jednoduše, například vlakem z pražského Masarykova nádraží směrem na Kralupy nad Vltavou. Už samotná cesta vlakem skýtá za pěkného počasí krásné pohledy na řeku a skály, které ji lemují.

Jakmile vystoupíte z vlaku, máte hned několik možností. Buď se můžete vydat na Moráň a dále lesem na golf (o němž bude řeč v závěru článku) či na obří houpačku, nebo se můžete rovnou z protějšího nástupiště vydat střemhlavě vzhůru na vyhlídku s názvem Stříbrník. Za dobrého počasí je odtamtud vidět nejen Říp, České Středohoří či Bezděz, ale někdy dokonce až na Ještěd.

Pohled ze Stříbrníku směrem na Roztoky.

Pohled ze Stříbrníku směrem na Roztoky.

Vzpruha pro tělo i pro duši

Pokud jste milovníky panoramat, pak doporučuji vydat se na Stříbrník a dále směrem do Roztok na Řivnáč. Toto místo nabízí nejen krásný výhled do okolí, ale i velmi zajímavou historii. Podle tohoto vrchu, kde se nacházelo takzvané výšinné sídliště, je pojmenována celá hmotná kultura z doby mladšího eneolitu (pozdní doby kamenné), tedy kultura řivnáčská, která se vyznačuje především typickými nádobami s měsíčkovitými či rohatými uchy.

Pohled z Řivnáče směrem na Prahu

Pohled z Řivnáče směrem na Prahu.

Z Řivnáče už je to jenom kousíček k nejstaršímu křesťanskému kostelu v Čechách. Kostel se nachází v Roztokách na Levém Hradci, na místě bývalého hradiště, je zasvěcen svatému Klimentovi a byl pravděpodobně založen knížetem Bořivojem na konci devátého století. Dnes je kostel součástí římskokatolické farnosti Roztoky.

Dále se můžete vydat do zámeckého muzea v Roztokách u nádraží nebo také Tichým údolím do Únětic, kde si v místním pivovaru nezapomeňte dát výborné pivo od zkušeného sládka, pana Tkadlece. U napěněného moku můžete hloubat o předcích z dob takzvané únětické kultury ze starší doby bronzové, která své pojmenování získala podle nálezů z pohřebišť objevených v sedmdesátých letech devatenáctého století českým archeologem Čeňkem Rýznerem. To už je ovšem téma na jiný článek.

Kostel sv. Klimenta na Levém Hradci

Kostel sv. Klimenta na Levém Hradci.

I cyklisti si přijdou na své

Dalším lákadlem pro návštěvníky tohoto řečiště je využití několikakilometrové stezky pro cyklisty i bruslaře, která se místy přerušovaně táhne po obou březích z Prahy až do Úholiček a dále. Po cestě můžete využít četných občerstvovacích stanic či převoznických služeb. Přívozy se na tomto úseku nacházejí v Praze v Podbabě a v Sedlci, v Roztokách a o víkendu můžete využít i přívozu v Úholičkách.

Na golf téměř bez peněz? Žádný problém!

Ano, čtete správně, v Úholičkách před několika lety vznikl „rodinný“ projekt s názvem Snail Driving Range, který svým duchem jednoznačně odporuje klasickému přesvědčení, že golf je jenom pro boháče. To je ostatně jedním z několika poselství, které tento podnik přináší. Nejen, že si levně zahrajete v příjemné atmosféře, ale můžete se také podívat na vysoce ekologickou a estetickou stavbu, převážně ze slámy a hlíny, která místním hráčům slouží jako klubovna. Podle slov prezidenta klubu Petra Šediny, se tato stavba stala vyslovením toho, o čem náš golf je: o návratu k elementární radosti z obyčejných věcí.

Tato klubovna, projekt Ing. arch. Radoslava Dvořáka je postavena především z hlíny, jílu, rákosu, ze slámy a dřeva

Tato klubovna, projekt Ing. arch. Radoslava Dvořáka, je postavena především z hlíny, jílu, rákosu, ze slámy a ze dřeva.

Hřiště se také nachází v blízkosti úholičské skládky, což ale nikterak nebrání jeho provozu. Pravda, sem tam sice přiletí nějaký ten igelitový pytlíček, avšak po zavolání si je zaměstnanci skládky přijedou sesbírat a odvezou tam, kam patří. Prezident klubu se ke skládce vyjadřuje takto: „Její přítomnost neovlivním, je dána. Žijeme tam společně – oni mají svoji práci, své peníze a já svou radost a štěstí.“ Celá filosofie klubu je ostatně velmi krásná a prostá. Parta nadšenců provozuje to, co je baví nejvíce, golf v kruzích rodiny a přátel, kde peníze nejsou určujícím faktorem a kde se i vy můžete cítit jako doma.

Golfová recepce ozdobená dětmi ze školy v Libčicích nad Vltavou.

Golfová recepce ozdobená dětmi ze školy v Libčicích nad Vltavou.

Základní ceník golfového hřiště:

Ceník odpaliště:
Vstup nečlen – 40 Kč
Vstup člen klubu – zdarma
Vstup děti do 12 let – zdarma
50 míčků – 60 Kč
100 míčků – 120 Kč
Zapůjčení golfových holí:
Hůl – 30 Kč
Děti do 12 let – zdarma
Golfová přípravka:
Lekce za osobu + 50 míčků – 250 Kč
Veřejné hřiště:
Celodenní fee nečlen – 200 Kč
Celodenní fee člen klubu – zdarma

Více o cenách a o klubu naleznete zde.

Ze začátku byla v provozu pouze cvičná louka, v jazyce golfistů driving range, která má 400 metrů. Společnými silami prezidenta klubu a několika dalších však nyní hřiště čítá devítijamkovou akademii, kde nejkratší jamka, Dětská, má 15 metrů (kde si za jízdu na klouzačce můžete odečíst jednu ránu) a ta nejdelší, Drivingová, má 225 metrů. Ceny jsou velmi příznivé jak pro jednotlivce, manželské páry, tak i pro celé rodiny a psy. Pokud jste golf nikdy nehráli, můžete si zaplatit lekci pro osobu včetně padesáti kusů míčků za 250 korun.

I když jsou teď přes zimu možnosti hřiště omezené, stále jsou Úholičky a blízké okolí v těchto zimních měsících na celodenní výlety naprosto ideální.

Zdroj všech fotografií: Jan Břeň, Generace 21

Jan Břeň

Jan Břeň

Jsem studentem filosofie na FFUK. Cestování je záliba, která podle mě může zásadním způsobem utvářet naše životy, neboť poznáváním různých regionů, krajů i celých kultur přispíváme nejen k rozšiřování našich intelektuálních schopností, ale rovněž jsme vedeni k toleranci vůči "cizímu", odlišnému obecně.

Zanechte komentář