Kontroverzní memoáry otce tenisových legend

Sport / 25.1.2015

Jestliže platí, že za každým úspěšným mužem je žena, pak za úspěchy tenisových sester Williamsových stojí muž. Otec Richard Williams.

O tom, že otec tenisových legend je poměrně kontroverzní postavou, jistě není pochyb. Jeho názory a komentáře k různým, častokrát i netenisovým událostem, se i dnes stále objevují na předních stranách sportovních deníků. V knize Černá a bílá, na jejíž vzniku se kromě samotného Richarda Williamse podílel také Bart Davis, může čtenář nahlédnout do soukromého života muže, jenž je mnohdy ostatními nepochopen a pod jehož vedením se z jeho dcer staly nejúspěšnější tenistky historie.

Cesta na vrchol

Starší z tenisových sester, Venus, vstoupila do světa ženského tenisu jako vítr a v roce 1997 hned při své první účasti na US Open (jeden ze čtyř nejvýznamnějších turnajů sezóny) došla až do finále, kde ji porazila další výrazná osobnost bílého sportu Martina Hingisová. Tou dobou byl trenérem Venus její otec, který uplatňoval velmi tvrdá pravidla, jenž musela být dodržována, a svou dceru nejednou dohnal k slzám. Právě tvrdý přístup a kázeň, které Richard při tréninku svých dcer uplatňoval, byly mnohdy kritizovány.

Ovšem poctivá práce přinášela své ovoce. Nutno podotknout, že v počátcích pomáhala při tréninku sester Williamsových i jejich matka Oracene Priceová. Mladší Serena Williamsová měla vstup mezi profesionálky také impozantní. Už v pouhých sedmnácti letech dokázala vyhrát turnaj série WTA. Ačkoliv bylo jasné, že obě hráčky tmavé pleti pobraly talentu více než dost, na kurtu udivovaly také fyzickou kondicí. Již v tak mladém věku dokázaly hrát několikahodinové zápasy a častokrát je dovedly i do úspěšného konce.

CAM00090

Kniha obsahuje i praktické rady.

Novodobé trenérské metody

Za tento aspekt opět vděčí svému otci, který právě na fyzické kondici a silové stránce stavěl hru svých dcer. V knize Černá a bílá se Richard rozepisuje i o tom, jak samotné tréninky probíhaly, a tom, že jeho dcery absolvovaly řadu tréninků, aniž by vůbec vzaly míček nebo raketu do ruky. Cvičily pouze fyzickou kondici. Především Serena poté již v útlém věku disponovala na tenistku poměrně mohutnou muskulaturou, která jí pomáhala praktikovat velmi silový tenis. Právě na tento způsob hry její soupeřky často nedokázaly nalézt odpověď.

Pokaždé, když jsem ignoroval bělošská pravidla, jsem byl o krok blíž smrti, ale to mě nezastavilo. Hněv byl můj život. Našel jsem v sobě sílu postavit se klanu a byl jsem zvědavý, jak daleko až můžu dojít.

Vzestup sester Williamsových byl opravdu velmi rychlý a dalo by se říci, že se na špici drží dodnes. Co se však změnilo je to, že jejich otec už upustil od role trenéra a zápasy svých dětí již sleduje pouze jako divák. Kniha pojednává nejen o přístupu k tréninku tenisových sester, ale dotýká se také osobních událostí, kterými si musel otec Richard Williams projít. V plné nahotě zde projevuje své často velmi kontroverzní názory, v čele s faktem, že v mládí měl silný odpor k lidem bílé pleti. Myslím si, že tuto knihu by si neměl žádný tenisový fanoušek nechat ujít.

Černá a bílá    

Williams

Autor: Richard Williams, Bart Davis

Nakladatelství: XYZ

Počet stran: 261

Žánr: Životopis

Více informací naleznete na stránkách nakladatele

Zdroj všech fotografií: Luboš Řepa, Generace 21

Lubomír Řepa

Zanechte komentář