Nejprodávanější kuchařky roku 2014

Na talíři / 12.1.2015

Přinášíme vám seznam nejprodávanějších kuchařských novinek roku 2014. Některé nadchnou více grafickým zpracováním, jiné zase obsahem.

Rok 2014 byl velmi hojným, co se vydávání kuchařek týče. Některé jsou doslova poklady kuchyně, jiné pouze taktickým komerčním tahem.  Je pouze na vás, ke které vás srdce táhne více. Když jsme u toho, zajímalo by nás, jakým způsobem vybíráte kuchařku vy? Mě musí kuchařka zaujmout na první pohled, kladu poměrně velký důraz na vizuální podobu kuchařky, její grafické zpracování a fotografie. Člověk z ní má pocit, že dokáže uvařit cokoliv. Jsem docela „šetřílek“, tudíž nenakupuji zbrkle vše, na co vidím sebelíbeznější reklamu. Poctivě analyzuji, na spoustě webových stránek knihkupectví najdete náhledy do knih, což může být ve vašem rozhodování klíčové. A pak je tu samozřejmě obsahová stránka, kterou si každý volí podle toho, co jej zajímá.

Nejprodávanější kuchařky roku 2014

Seznam jsme seřadili náhodně. Jednak se jednotlivé hodnoty u každého knihkupce liší a my milujeme skoro všechny.

Vařte podle herbáře, Karolína-domácí kuchařka, Sladká kuchařka

Vařte podle herbáře, Karolína-domácí kuchařka, Sladká kuchařka

Vaříme podle herbáře 2

Druhé vydání úspěšné kuchařky, vytvořené dle seriálu České televize s názvem Herbář. Knihou, stejně jako seriálem vás provází herečky Linda Rybová a Kateřina Winterová, které zkouší nejrůznější recepty našich babiček na bázi bylin a oprašují již opomenuté techniky a rady. Není ničím tajným, že bylinky jsou kouzelným pokladem v gastronomii, proto, zvažujete-li koupi této kuchařky a potřebujete něco, co vám pomůže v rozhodování, najděte si v archívu ČT některý z dílů, ať máte ucelenější pohled.

Karolína – Domácí kuchařka

Karolína Kamberská, gastro novinářka a písničkářka, která kývla na natočení televizního kuchařského pořadu ála Nigella Lawson. Nutno podotknout, že česká produkce gastro pořadů se posouvá na stále vyšší příčky, u této skupiny pořadů jde samozřejmě primárně o vizuální stránku, jinak by se na to nikdo nekoukal. To, co tam daná osoba vytváří, je už příjemným zpestřením. Kniha Karolína – Domácí kuchařka slibuje podstatné rozšíření receptů, nejen ty, které se objevily na televizních obrazovkách. Tematicky se tato kuchařka řadí mezi tradiční „babičkovské“ s moderní obměnou.

Sladká kuchařka Jamieho Olivera

Znáte Youtube profil Jamieho Olivera? Pokud ne, tak přesně to je to místo, odkud tato kuchařka čerpá. Přesný název je „Jamie Oliver`s FOOD Tube“, na němž se podílí nespočet lidí zapálených do jídla. V této kuchařce najdete jak rady k základům pečení, tak tipy na netradiční zdobení i recepty na desítky cupcakes nebo dortů. Kuchařka slibuje snadné recepty, které pohladí na duši i na jazyku v kterémkoliv ročním období.

Snadno&Rychle, Umění francouzské kuchyně, Menu podle Koko

Snadno&Rychle, Umění francouzské kuchyně, Menu podle Koko

Snadno & rychle

Šéf PRAKULU Roman Vaněk přichází s dalším kulinářským pokladem. Tentokrát se jedná o kuchařku, která svým naprosto minimalistickým zpracováním jednoduše nadchne, chytne a nepustí. Kniha, ačkoliv obsahuje pouze 111 receptů, se stane naprostou nezbytností vaší kuchyně. Najdete tam vše, od pomazánek až po hlavní chody. Kuchařka je strukturována do 9 kapitol a zaměřena na lokální suroviny (což v poslední době začíná znít jako klišé, ale je to jen a jen dobře).

Umění francouzské kuchyně (Julia Child)

Tuto kuchařku pro vás momentálně recenzujeme. Těšte se!

Doslova bible kulinářského umění, nezbytnost pro každou hospodyňku. Tato publikace má 896 stran a specializuje se na francouzskou kuchyni. Obsahuje 524 receptů mimořádně podrobně popsaných, takže nemáte šanci udělat v přípravě pokrmu chybu. Najdete v ní detailní popisy, jak co nakrájet, použít, zkombinovat, když řekneme všechno, tak opravdu myslíme všechno. Viva la France.

Menu podle Koko

Food bloggerka roku 2014 Veronika Kokešová, alias Koko. Menu podle Koko se na portálu Stream stalo doslova trhákem, a proto se není čemu divit, že kuchařská kniha na sebe nedala dlouho čekat. Jedinečná a svá. Přesně tak by se dala tato kniha plná umění, ať už kuchařského nebo grafického, nazvat. Čím je tato kuchařka jedinečná? Každý recept obsahuje QR kód, díky němuž si můžete pustit video-recept, který se v případě sebemenších pochybností bude rozhodně hodit. Celá kuchařka má osobitý vzhled a recepty v ní jsou členěny buď dle sezóny, nebo dle surovin.

Snídaně u Florentýny - Dopolední kuchařka pro dceru, Vařte s Láďou Hruškou, Kuchařka z ostrova Sardinie

Snídaně u Florentýny – Dopolední kuchařka pro dceru, Vařte s Láďou Hruškou, Kuchařka z ostrova Sardinie

Snídaně u Florentýny – Dopolední kuchařka pro dceru

Tato v pořadí již několikátá publikace ze série Kuchařka pro dceru od J. F. Zatloukalové se nedala zahanbit a svou vizuální podobou ve stylu snídaně u Tiffanyho se opět perfektně odlišila od ostatních kuchařských publikací. Tato publikace vám ukáže, jak na vyváženou a zdravou snídani, jak si ji z běžných surovin poskládat a jak se naučit pravidelně si ji zakomponovat do každého i sebe hektičtějšího dne.

Vaříme s Láďou Hruškou

Někteří mi snad prominou, ale nazývat tuto publikaci kuchařskou knihou mi trhá srdce, a to, že se jedná o nejprodávanější titul možná ještě více. Reportér TV Nova, který se rozhodl využít toho, že lidé nemají čas a hledají možnosti, alternativy. Slabší povahy se nechaly tímto marketingovým tahem strhnout, opravdoví milovníci jídla sáhnout pravděpodobněji po gastro-knize, kterou v rukou držel nějaký opravdový kuchař.

 Nahrazování, to je vlastně to, co tady vzniklo za totáče, nemáš–li tohle, tak tam dej ono, a to je vlastně největší vražda v české gastronomii vůbec. Mám–li uvařit jídlo, které bylo nějak vymyšlené, tak ho prostě nemůžu něčím nahradit.

– Roman Vaněk, šéf PRAKULU

Kuchařka z ostrova Sardinie

Na závěr bych ráda zmínila tuto kuchařku. Jedná se o dílo plné pokrmů typických pro teplý jih, konkrétně Sardinii, kam se přestěhovala česká rodačka Karolína Konečná. Tato novinářka milující cestování sbírala místní recepty od tamních farmářů, hospodyň, rybářů i majitelů restaurací. Jedinečná středomořská kuchařka plná příběhů i chutí.

Která z těchto knih se vám již povaluje v kuchyni?

Zdroj všech fotografií: knižní nakladatelství (bux.cz, martinus.cz, neoluxor.cz); upravila Kristýna Šopfová, Generace 21

Kristýna Šopfová

Kristýna Šopfová

Věčný snílek, částečná workoholička a absolutní milovnice jídla.

Zanechte komentář