15 knih, které si chceme přečíst v roce 2015

Kultura Literatura / 10.1.2015

Nový rok bude rokem přečtených knížek! Tak jsme se rozhodli my v redakci. A které knížky se objevily na našich seznamech?

Většina předsevzetí se opakuje. Chceme zhubnout, zdravě jíst, přestat kouřit, naučit se nový jazyk, chodit brzy spát… My se v redakci rozhodli, že chceme žít naplněný život, který nás bude bavit. A mnoho z nás mělo na své nástěnce vizí na rok 2015 také čtení knih. Přidejte se k nám!

Jednu nebo sto?

Potřebujete-li hnací motor, zkuste se zaregistrovat na goodreads.com a vyplnit si výzvu na rok 2015. Kromě toho tu najdete také inspiraci.

Je jedno, jestli chcete přečíst konečně alespoň jednu knihu nebo jednu každý měsíc nebo třeba sto. Hlavní je, aby vás to bavilo. Nejdůležitější je si najít chvilku klidu a nenechat se ničím rušit. Udělejte ze čtení návyk. Co třeba před spaním místo koukání do mobilu, co kdo přidal na Facebook, raději číst oblíbený příběh.

A pokud nevíte, co číst, máme pro vás knihy, které se ocitly na našem žebříčku pro rok 2015. Nejde jen o novinky, ale také o opravdové výzvy ve formě knižních klasik. A jaké jiné číslo bychom mohli vybrat, než právě 15.

1. Hvězdy nám nepřály

Příběh se na nás valil z filmových pláten, ale kniha nám dosud unikla. Musíme to napravit.

2. Zaklínač – Bouřková sezóna

Návrat Sapkowského ke svému oblíbenému hrdinovi. Tuto novinku nechce propásnout náš redaktor sekce Technologie Miroslav: „Nedostala se ke mně včas zpráva, že už konečně vyšel český překlad.“

3. Pýcha a předsudek

Kniha, kterou i Sheldon Cooper shledal bezchybnou. Aspoň co se děje týče. A když to řekl Sheldon, musíme to konečně zjistit. A hlavně potom lépe pochopíme ty narážky na knihu všude jinde.

4. Nevěra

Kritika novou knihu Paola Coelha moc vlídně nepřijala. Naše kulinární redaktorka Kristýna si chce ověřit, zda mají pravdu.

5. Švejk

Zavítáme i do českých vod a to do těch nejvybranějších. Mezinárodně známý Švejk se objevil dokonce na dvou seznamech.

6. Velký Gatsby

Little party never killed nobody. No tak si o tom chceme přečíst. Další ze starších klasik, kterou bychom měli znát. O to lépe pak můžeme kritizovat ten film.

7. Černí baroni

Další česká klasika a opět plná satiry a humoru, která se léta vydávala pouze v samizdatu. Miloslav Švandrlík patří rozhodně mezi ty české autory, kteří by ve vaší knihovně neměli chybět.

Jedna z nejdiskutovanějších otázek - Film nebo kniha? Zdroj: youtube.cz

Jedna z nejdiskutovanějších otázek – film nebo kniha? Zdroj: youtube.cz

8. Muž, který sázel stromy

Editorka sekce V obraze Jana se letos chystá na povídku Muž, který sázel stromy. Příběh o osamělém pastýři ovcí, který každý den sází stromy v Provance.

9. Jazykové jednohubky

V redakci nám samozřejmě tohle nemůže uniknout. Kniha Jana Táborského plná sloupků o naší bohaté slovní zásobě. Chceme vědět, co je a kde se vzal darmotlach či břichopas.

10. Neviditelné bary

První kniha, kterou autorovi Lucienu Zellovi přeložil profesionální překladatel. Básník, který si tolik oblíbil Prahu, musí rozhodně být v naší knihovničce.

11. Už je tady zas

Co kdyby Hitler v roce 1945 nespáchal sebevraždu, ale jen usnul? A co kdyby se probudil roku 2011? Tohle je anotace, která vás prostě láká k tomu si knihu přečíst. Zvlášť pokud jste zvědaví, jak knihu pojal německý spisovatel.

Zdroj: argo.cz

Zdroj: argo.cz

12. Havel

Naše redaktorka Šárka se mimo jiné chystá také na knihu Michaela Žantovského o našem prvním českém prezidentovi. Kniha slibuje nejen osobní pohled samotného autora, ale také kritické zamyšlení. Upřímně jsme velmi zvědaví i my ostatní.

13. Volání kukačky

Pod pseudonymem Robert Galbraith vydala v loňském roce J. K. Rowlingová detektivku. Chtěla prostě vědět, jestli ji lidi čtou jen kvůli tomu, že ji znají, nebo proto, že je dobrá autorka. I my to chceme vědět.

14. Pokrevní pouta 6 – Rubínový kruh

Ano, máme mezi sebou i nadšence upírské tematiky. Redaktorka Lucie se proto chystá na další díl Pokrevních pout, které navazují na úspěšnou Vampýrskou akademii.

15. Stopařův průvodce po galaxii

Divíte se, jak je možné, že ji někdo z nás ještě nečetl? My taky, a proto to musíme napravit. A třeba za ten rok zvládneme celou pentalogii nebo chcete-li trilogii v pěti dílech.

A jaký vás knižní seznam na rok 2015?

Zdroj perexové fotografie: photl.com

Zdroj videa: youtube.com

Alice Jendelová

Alice Jendelová

Jsem holka plná protikladů. Ačkoliv už věkem přes 20, stejně milovnice pohádek, Hello Kitty a hlavně Harryho Pottera. Ačkoliv už ne studentka, stejně sběratelka lepíků, notýsků, zvýrazňovačů a všelijakých dalších roztomilostí a nutností z papírnictví. Ačkoliv milovnice domova a svého klidu, stejně cestovatelka celým srdcem s mnoha cestovatelskými sny. A ačkoliv kuchtička, co mnohokrát něco připálí a zaneřádí celou kuchyň, stejně redaktorka sekce Na talíři. ♥

Zanechte komentář