Lidé z branže: Jiří Pelcl

Design / 18.1.2015

Autor:

Ateliér Jiřího Pelcla se řadí mezi přední designérská studia v České republice. Neznáte jeho práci? Nevadí, rádi vám ji představíme! 

V mládí a dnes

Jiří Pelcl (*1950) v mládí studoval uměleckou průmyslovku v Brně a později v Praze architekturu na VŠUP. Domov na chvíli opustil a vystudoval ještě design nábytku na Royal College of Art v Londýně.

Na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou se poté ještě vrátil, už ne jako student, ale jako učitel. V letech 2002 až 2005 zde dokonce působil jako rektor. To ovšem není jeho jediné místo, přednáší i na dalších českých, ale také na šesti zahraničních vysokých školách Od Paříže po Los Angeles, za všechny můžeme uvést třeba Yale University.

Jiří Pelcl. Zdroj: Jiří Pelcl

Jiří Pelcl. Zdroj: Galerie/CZD

Nejdůležitější ocenění

  • 2006, Národní cena za design, Česká republika
  • 2006, Form, Německo
  • 2007, Czech Grand Design, Česká republika
  • 2007, Design Plus, Německo
  • 2007, World Best Design, Jižní Korea
  • 2011, ELLE Deco International Design Award

Atelier Pelcl

Jeho ateliér, založený roku 1990, patří u nás k těm nejlepším. To dokazují nejen realizace interiérů prestižních objektů (interiéry pro prezidenta Václava Havla na Pražském hradě, velvyslanectví v Římě, Pretorii, český dům v Malmö a jiné), ale také to dokazuje klientela. Mezi ty vybrané patří ČSOB, Philip Morris, Pilsner Urquell, Cathay Pacific Airlines nebo Ministerstvo zahraničních věcí ČR.

Zdroj všech fotografií: archiv Jiřího Pelcla

Tomáš Kodet

Tomáš Kodet

Autor je redaktorem magazínu Generace21. Studuje Architekturu a stavitelství na ČVUT v Praze. Se svými přáteli založil Festival večerní poezie. Mezi jeho záliby patří tanec, cestování, architektura a urbanismus, poezie a v neposlední řadě také design.

Zanechte komentář