Navštivte místo, z jehož názvu běhá mráz po zádech

Cestování / 18.1.2015

Ještě před několika desítkami let obávaná věznice, dnes jeden z hlavních turistických magnetů San Francisca – Alcatraz.

Na světě je celá řada míst, která lákají návštěvníky nikoliv pro svoji kulturní hodnotu, ale pro svůj pohnutý osud. Skalnatý ostrov Alcatraz ležící v pobřežních vodách Tichého oceánu nedaleko San Franciska je právě jedním z nich. Navzdory svému romantickému názvu Isla de los Alcatraces, což v překladu znamená Ostrov pelikánů, jde o místo, jež je pro mnoho lidí synonymem pekla.

Alcatraz

Z dálky působí Alcatraz celkem nevinně. Zdroj: foter.com, wwarby

V 50. letech 19. století vyrostla na do té doby „pustém“ ostrově vojenská obranná pevnost, jejíž původní poslání nemělo dlouhé trvání. Po vypuknutí americké občanské války v roce 1861 se původní pevnost změnila na vojenskou věznici, která dodnes nese podtitul nejpřísněji střežené věznice světa. Tento název není nijak přehnaný – ostrov dělí od pevniny bezmála dva kilometry sanfranciské zátoky a jen málokomu by se podařilo odtud uniknout. Přesto se hrstce lidí přece jen povedlo z Alcatrazu uprchnout.

Ve třicátých letech minulého století přešel Alcatraz pod správu amerického ministerstva spravedlnosti, a stal se tak federální věznicí, ve které si své tresty odpykávali zločinci nejvyššího kalibru, mezi nimi i nechvalně proslulý Al Capone.

Ještě před více než 50 lety byly tyto cely plné obávaných zločinců. Zdroj: foter.com Dawn Endico

Ještě před více než 50 lety byly tyto cely plné obávaných zločinců. Zdroj: foter.com, Dawn Endico

Na stavu věznice se ale začal podepisovat zub času, a to především kvůli agresivnímu klimatu. Proto se na počátku 1963 rozhodlo o jeho uzavření a přemístění delikventů do věznic po celé zemi. O několik let později byl Alcatraz zpřístupněn veřejnosti. Místo vrahů, mafiánů a ostatních zločinců dnes míří k ostrovu několik tisíc turistů denně, aby nasáli atmosféru nejobávanější věznice světa, jejíž osud inspiroval už nejednoho režiséra.

Zdroj perexové fotografie: foter.com, Benson Kua

Michal Voráček

Michal Voráček

Student žurnalistiky s hlubokým zájmem o historii, cizí jazyky a společenské vědy, vášnivý cestovatel, milovník umění, dobrého vína a čokolády ve všech podobách.

Zanechte komentář