Sebeláska je klíč ke spokojenému životu

Osobní rozvoj Vztahy / 27.1.2015

Zkvalitněte svůj život prostřednictvím sebelásky aneb proč je důležité mít rád sám sebe.

Abychom byli v životě šťastní a mohli rozdávat lásku lidem kolem sebe, musíme nejdřív uspokojit své potřeby, přijmout sami sebe a nasytit se láskou a radostí. Pokud o sebe a svoji duši nedbáme, nemáme se rádi, kritizujeme se a nejsme se sebou spokojení – co můžeme světu předávat? Vzpomeňte si na to, jací lidé vás přitahují. Většinou ti, kteří mají sami sebe rádi, věří si, jsou sebevědomí, milují život a umí si ho užít. Takovým člověkem se nestali s ničí pomocí, ale proto, že  žijí v sebelásce sami k sobě.

Na základě toho, jak se chováme sami k sobě, se utváří vztah k našemu okolí. Pokud začneme pěstovat sebelásku, prohloubíme tím mnohonásobně i lásku k ostatním lidem a celému světu.

Vždy začni sám u sebe

Zdroj: foter.com

Zamilujte se sami do sebe a poznejte vlastní hodnotu. Zdroj: foter.com

V životě se občas dostaneme do situace, kdy jsme sami se sebou velmi nespokojení. Celý náš život se zdá jako těžký nebo zbytečný. Nikdo nás nemá rád, jsme k ničemu, jsme opuštění, nic nedokážeme, udělali jsme spoustu chyb, nemáme z ničeho radost. Máme tendenci svalovat vinu na druhé a vyčítat všem kolem, že se cítíme špatně. Vždy bychom však měli začínat u sebe. Nikdo jiný než my sami totiž nemůže náš život přetvořit v lepší a radostnější. Říká se, že realita je taková, jakou ji vidíme. Tak proč se na sebe nepodívat z jiného pohledu – z pohledu sebelásky.

Co znamená opravdová sebeláska?

Sebeláska má mnoho podob. Tady jsou její základní kameny:

 • přijímat sám sebe se všemi svými přednostmi i chybami
 • být si vědom vlastní jedinečnosti
 • nepodceňovat se, věřit sám sobě a svým schopnostem
 • přistupovat k sobě s respektem a láskou, neklást na sebe přehnané nároky
 • znát potřeby svého těla i duše a naplňovat je
 • netrestat se, nekritizovat se a nenadávat si za chyby
 • dělat věci, které mě těší a dávají radost
 • dopřávat si odpočinek a užívat si slastí života
 • obklopovat se lidmi, se kterými mi je dobře
 • vyhýbat se činnostem, které mi nesvědčí, a osobám, které na mě mají negativní vliv
 • nenechat se ovlivnit názory druhých, jít si svou vlastní cestou
 • plnit si svoje sny a touhy, rozvíjet svoje talenty

Proč pěstovat sebelásku?

Lucie Kolaříková, psycholožka, životní koučka a expertka na sebelásku. Zdroj: Facebook Lucie Bouzková, životní kouč

Lucie Kolaříková, psycholožka, životní koučka a expertka na sebelásku. Zdroj: facebook.com, Lucie Bouzková, životní kouč

V České republice najdeme vynikající odbornici, která se sebeláskou zabývá a považuje ji za základ šťastného života a vůbec za odrazový můstek k životní spokojenosti. Je to psycholožka a koučka Lucie Kolaříková a v rámci svých přednášek a kurzů vede lidi k sebelásce. Tedy především ženy, které se často potýkají se sebekritikou a nízkým sebevědomím.

„Sebeláska je základem vnitřní spokojenosti, jistoty a úspěchů a opravdu kvalitních vztahů s okolím. Naše problémy, nemoci a neuspokojivé životní situace vycházejí na nejhlubší úrovni z negativního vztahu k sobě samým. Žijeme stále dědictvím křesťanské společnosti a řadu vzorců jsme přejali, nyní ale také žijeme v mimořádné době, kdy máme možnost se jich zbavit a přeprogramovat,“ zdůvodňuje potřebu sebelásky Lucie Kolaříková v jednom ze svých článků.

Sebeláska není sobectví

Pod sebeláskou bychom si neměli představovat sebestřednost. Dovolím si znovu citovat Lucii Kolaříkovou, která význam sebelásky objasňuje na svém webu:

„Sebeláska se často zaměňuje s egoismem, protože navenek může vypadat podobně, a přitom vnitřní motiv je zcela odlišný. To nakonec hraje roli v tom, jakou energii nese vaše chování vůči sobě i druhým. Jak se dlouhodobě cítíte a jak působíte? Tvrdě, lhostejně a neústupně, tedy v egu, nebo přirozeně silní, jemní a charismatičtí – tedy v lásce? Faktem je: sebeláska prohlubuje lásku i k ostatním, rozvíjí ohleduplnost, zodpovědnost a vnitřní sílu. Zdravě sebe-vědomý člověk, který o sebe pečuje a naslouchá sám sobě, se svým chováním velmi liší od člověka, v jehož chování hraje hlavní roli ego: „Já, já já, jenom já“, nebo v opačné formě „hlavně já ne, já nikdy, důležitější jsou ti ostatní.“

Sebeláska v praxi

Sebeláska může mít v praxi mnoho podob. S jejím praktikováním však neotálejte. Přinese vám to do života mnohem více radosti a sebevědomí a odrazí se to i na vztazích s vašimi blízkými.

Začněte pěstovat sebelásku. Zdroj: foter.com, katerha

Začněte pěstovat sebelásku. Zdroj: foter.com, katerha

Péče o tělo

Věnujte vědomou pozornost svému tělu. Jak často mu nasloucháte? Jste vždy plně přítomní ve svém těle, nebo ho po většinu času nevnímáte a přehlížíte ho? Co vám říká vaše tělo, když si jdete zacvičit do přírody? A co vám říká, když sedíte dva dny v kuse u počítače nad neodkladnou prací? Vnímejte jeho signály. Neignorujte, že vás studí nohy nebo vás bolí oči z dlouhého sezení u počítače. Dopřejte si procházku a odpočinek, pokud cítíte, že je vaše tělo unavené. Věnujte mu lásku a vděčnost za to, že vám věrně slouží. Dávejte mu zdravou výživu a pravidelný pohyb. Po náročné práci poděkujte svému tělu, nohy strčte do horké lázně, ruce si promasírujte a poděkujte jim za vykonanou práci.

Péče o duši

Své duši dopřávejte to, po čem touží. Cítíte se špatně z každodenního stereotypu, cítíte se sami? Sbalte se a jeďte na výlet, zdolejte s batohem na zádech horský vrchol nebo stravte víkend na chatě na zajímavém místě. Vaši duši to oblaží. Komunikujte se svojí psychikou a ptejte se, co potřebuje. Pokud procházíte náročným obdobím života, vytvořte si svůj rytmus a dopřávejte si vše, co cítíte, že vám pro překonání dané situace pomůže. Neodsouvejte svoje sny a touhy na druhou kolej. Pro to, abychom se mohli starat s láskou o druhé, musíme nejdřív naplnit svoje niterné potřeby. Pamatujte si, že bychom měli nejen dávat, ale i přijímat.

Zrcadlo

Řekněte sami sobě, jak vám na vás záleží. Zdroj: foter.com, SpaceShoe

Řekněte sami sobě, jak vám na vás záleží. Zdroj: foter.com, SpaceShoe

Jednoduchou technikou pro každodenní posilování sebelásky je pohled z očí do očí pomocí zrcadla. Řekněte sami sobě po probuzení i kdykoli během dne před zrcadlem, že se máte rádi, že jste úžasní, že vás čeká krásný den, že všechno zvládnete a všechno bude v pořádku. Snažte se být upřímní a představte si, že jste sami se sebou v láskyplném vztahu. Pochvalte svoje kvality a za každé situace se na sebe láskyplně usmívejte.

Mám se rád/ráda

Kdykoli během dne si připomínejte svoji lásku k sobě. Nemusíte si dokola opakovat, že se máte rádi, ale podporujte sami sebe tak, jako byste byli váš nejlepší přítel. V těžkých situacích si opakujte afirmace, nejlépe s užitím vlastního jména: Leničko, ty to zvládneš! Všechno je v pořádku, jsem pořád s tebou. Pokud o sobě pochybujete, zvyšujte si sebevědomí promluvami se sebou samými: Jsi skvělej Radku. Už jsi toho tolik dokázal. Jsi fakt dobrej. Můžete používat přímé vyjádření v 1. osobě: Miluji se a přijímám se taková, jaká jsem.

Co mi dělá radost

Věnujte se tomu, co vás naplňuje. Zdroj: foter.com, GerryT

Věnujte se tomu, co vás naplňuje. Zdroj: foter.com, GerryT

Sepište si seznam činností, které vás těší a které vám dodávají energii. Z hotového listu si dopřejte každý den minimálně dvě takové radosti. Může to být čtení oblíbené knížky, procházka s partnerem nebo cvičení jógy.  Dejte si záležet na tom, aby vaše starosti i radosti byly v rovnováze.Vyhraďte si čas jenom sami pro sebe a své zájmy, i když máte starost o rodinu nebo náročnou práci. Věnujte se pravidelně tomu, co vás baví a naplňuje.

Sebedůvěra

Posilujte důvěru sami v sebe. Vzpomeňte si, co všechno jste už dokázali, co se vám povedlo a v čem jste dobří. Své úspěchy si můžete zapisovat nebo připínat na nástěnku. Vždy, když se budete cítit slabí a neschopní, si všechny své malé výhry připomeňte.

V souladu se svými emocemi

Dejte průchod svým emocím a přijímejte je takové, jaké přicházejí. Nebraňte se ani negativním emocím. Pokud se cítíte zoufale, smutně a otráveně, nesnažte se tyto pocity, jakkoli jsou negativní a nepříjemné, potlačit. Dřív nebo později by se potlačené emoce stejně dostaly na povrch a možná ještě v zesílené podobě (např. při dlouho potlačovaném hněvu vybuchnete v té nejnevhodnější situaci). Prostě se vybrečte, zalezte si do kouta nebo si jděte zaběhat a nechte emoce vyplavit. Dovolte si být sami sebou, bez přetvářky a potlačování svých projevů. Mluvte o svých pocitech se svými blízkými a pokud se cítíte naštvaně nebo sklíčeně, řekněte jim o tom.

Podporování vlastní jedinečnosti

Co vás bavilo jako malé děti? Zdroj: foter.com, Jonathan Kos-Read

Co vás bavilo jako malé děti? Zdroj: foter.com, Jonathan Kos-Read

Buďte si vědomi svých silných i slabých stránek. Rozvíjejte svoje talenty a věnujte se tomu, co vám jde snadno a s radostí. Snažte se vynikat tím, co vám jde nejlíp. Pokud své talenty neznáte, začněte je objevovat. Zjišťujte, v čem jste dobří – a to se snažte rozvinout. Učte se novým věcem, navštěvujte praktické kurzy, setkávejte se s lidmi s podobnými talenty a inspirujte se.

Inspirace na závěr

Pokud máte chuť se sebelásce začít věnovat více, cítíte, že jste na tom se sebevědomím, sebedůvěrou a vůbec s láskou k sobě špatně a chcete do svého života dostat více radosti, vyzkoušejte některé z kurzů nebo online programů Lucie Kolaříkové. Navštívit můžete její webovou stránku, na které najdete kurzy vypsané. Pokud se rádi inspirujete skrze četbu, doporučujeme vám výjimečnou knihu Louisy L. Hay Miluj svůj život nebo nově vyšlou knihu Pravidla pozitivního sobectví od Michaely Dombrovské.

Začněte na sebe nahlížet jako na zcela jedinečnou a hodnotnou bytost. Nikdo jiný než vy sami nemůže změnit vaše vnitřní nastavení. Naplňujte svoji bytost láskou a zkvalitněte si tak svůj život.

Zdroj perexové fotografie: photl.com

Petra Pospíchalová

Petra Pospíchalová

Jako studentku bohemistiky mě fascinuje, co všechno může být skryto v proudu slov. Jsem milovnice veršů, mouder a příběhů a ráda je i sama tvořím. Když zrovna nejsem zalezlá doma s knížkou nebo nepíšu článek, najdete mě v přírodě. Její krása a harmonie mi vždycky dodá vnitřní klid, inspiruje mě a naplní mě radostí. A ještě lépe, když mám přitom vedle sebe nějaké svoje lidské miláčky, které ze všeho nejradši láskyplně podporuji. :-)

Zanechte komentář