Novinky v kinech: filmová nálož na nový rok

Film Kultura / 5.1.2015

V novém roce 2015 se na poli kinematografie máme na co těšit! Věřte, nebude toho málo! Co nás tedy v lednu v kinech čeká?

Jak tomu někdy bývá, i v kinech někdy nadejde okurková sezóna. Hned zkraje ledna tomu však bude právě naopak. Budou nám naservírovány kupříkladu mnou dlouho očekávané novinky, které mají zastoupení snad v každém žánru, takže na své si přijde v lednu skutečně každý, ať už je vyznavačem komedie, dramat, animáků či thrillerů..

Kód Enigmy

Kod enigma

Kód Enigmy – premiéra 29. 1. 2015. Zdroj: Forum Film CZ

The Imitation Game

životopisné drama

VB / USA, 2014, 114 min

Režie: Morten Tyldum

Hrají: Benedict Cumberbatch, Keira Knightley, Matthew Goode, Mark Strong a další

Hned u prvního filmu budou jistě potěšení milovníci britského seriálu Sherlock a především jeho hlavního představitele Benedicta Cumberbatche. Norský režisér Morten Tyldum (Lovci hlav 2011) nám přináší příběh na motivy skutečných událostí.

V zimě roku 1952 britská policie dostala hlášení o vloupání do domu profesora matematiky a kryptoanalytika Alana Turinga (Benedict Cumberbatch). Místo pachatele tohoto zločinu však v poutech odvedli samotného Turinga, který byl obviněn ze sexuálních přestupků a čekal ho zničující soudní proces. Téměř nikdo ze zúčastněných nevěděl, že jde o válečného hrdinu, který se spolu s týmem podílel na prolomení kódu legendárního německého šifrovacího stroje Enigma. The Imitation Game vypráví příběh génia, který díky svému úžasnému talentu pomohl zkrátit 2. světovou válku, a zachránil tak tisíce lidských životů. A pozor, nebude chybět ani Keira Knightley!

Mortdecai: Grandiózní případ

Mortdecai. (Zdroj:)

Mortdecai – premiéra 29. 1. 2015. Zdroj: Bontonfilm

Mortdecai

akční komedie

USA, 2015, 97 min

Režie: David Koepp

Hrají:  Johnny Depp, Ewan McGregor, Gwyneth Paltrow a další

Dále nás čeká hvězdně obsazená akční komedie, jež je adaptací stejnojmenné knihy Kyrila Bonfiglioliho, která je součástí hned knižní trilogie.

V žonglování nikdy nevynikal a popravdě ho ani nikdy nezkoušel, teď ale bude muset vybalancovat partičku solidně naštvaných Rusů, britskou MI5, mezinárodní teroristy a také svoji manželku (Gwyneth Paltrow) s nekřesťansky dlouhýma nohama. Charlie Mortdecai, světem protřelý obchodník s uměním a na částečný úvazek i podvodník, se zapojuje do honby za ukradeným obrazem. Pro svou zemi, pro královnu… a pro peníze. Obraz by totiž měl být vodítkem k utajenému sejfu, který je až k prasknutí naplněný nacistickým zlatem. Vyzbrojen věrným komorníkem a výstavním knírem drží v ruce hlavní trumf, a to sebe.

Milovník umění, svůdce žen a občasný násilník není až tak statečný, aby se dobrovolně pouštěl do nějakých přihlouplých dobrodružství. Přesto do nich docela často narazí, což může dopadnout všelijak. V tom filmovém neztvárňuje Mortdecaie nikdo jiný než oblíbený Willy Wonka alá Johnny Depp. To si nenechte ujít!

Slídil

nightcrawler

Nightcrawler – premiéra 29. 1. 2015. Zdroj: H.C.E.

Nightcrawler

drama, thriller

USA, 2014, 117 min

Režie: Dan Gilroy

Hrají: Jake Gyllenhaal, Rene Russo, Riz Ahmed, Bill Paxton, Ann Cusack a další

Americký režisér Dan Gilroy (doporučuji vizuálně podmanivé fantasy The Fall z roku 2006, na němž se podílel v rámci scénáře) tentokrát divákovi přináší sondu do života novinářů, avšak rozhodně ne v pozitivním slova smyslu. Hlavní role se zde ujal miláček ženského publika Jake Gylenhaal, který zde však překvapuje a představuje svoji další polohu na pomezí chladnokrevného kalkulujícího creepymana.

Příběh vypráví o mladíkovi Lou Bloomovi, který se snaží prosadit jako novinář. Nedaří se mu však najít uplatnění v již zavedených agenturách, a tak se vrhne na vlastní pěst do pátrání po stopách zločinu, a to konkrétně v podobě nočních reportáží z místa činu. A mohu vám potvrdit, že pro atraktivní novinářský materiál se skutečně neštítí udělat cokoliv. Skvělá plíživě nepříjemná atmosféra zaručena!

Whiplash

whiplash

Whiplash – premiéra 29. 1. 2015. Zdroj: Falcon

Whiplash

drama

USA, 2014, 106 min

Režie: Damien Chazelle

Hrají: Miles Teller, J.K. Simmons, Melissa Benoist a další

Andrew Neiman je devatenáctiletý jazzový bubeník, který sní o slávě, ale není si jistý tím, zda se jeho sny někdy naplní. Pronásledovaný neúspěšnou spisovatelskou kariérou svého otce je rozhodnutý vystoupat až na samotný vrchol nejprestižnější hudební konzervatoře. Jednoho večera na Andrewa, který právě cvičí na bicí, narazí Terence Fletcher, dirigent proslavený svým učitelským talentem stejně jako svými nemilosrdnými praktikami.

Ačkoliv si spolu toho večera příliš mnoho nesdělí, probudí Fletcher v Andrewovi touhu dosáhnout svého cíle. K Andrewovu překvapení dalšího dne Fletcher požádá o to, aby byl Andrew přidělen k jeho kapele. A to mu navždy změní život. K tomu snad jen stačí dodat, že se můžeme těšit zároveň na našlápnutý filmový soundtrack a ať už jste milovníky hudby či ne, Whiplash vás vtáhne, že se nebudete stačit divit, to mi věřte!

Birdman

birdman

Birdman – premiéra 22. 1. 2015. Zdroj: CinemArt

Birdman:

černá komedie

USA, 2014, 119 min

Režie: Alejandro González Iñárritu

Hrají: Michael Keaton, Edward Norton, Amy Ryan, Emma Stone, Naomi Watts a další

A je to tady, další dlouho očekávaný film mexického režiséra Alejandra Gonzálese Inaritu (Amores peros, Babel, 21 gramů) je tady! Černá komedie vypráví příběh herce Riggana Thomsona (Michael Keaton), který se v minulosti proslavil filmovou postavou kultovního ptačího superhrdiny Birdmana, a nyní se s vypětím sil snaží o svůj divadelní debut na Broadwayi. Riggan doufá, že když uspěje jako režisér a herec nového ambiciózního představení, oživí svou upadající kariéru.

Tady už se pozastavím, jelikož jak má Inaritu ve zvyku, bude se jednat o neuvěřitelnou změť lidských osudů, takže místo otálení raději neváhejte, pusťte si rovnou trailer, ať se naladíte na základě parádního vizuálu, a jděte si užít všechna herecká esa rovnou do kina a ověřit si, jestli Inaritu opět obhájí svůj právoplatný titul režisérského génia vyprávění.

Miluj souseda svého

st-vincent

St. Vincent – premiéra 8. 1. 2015. Zdroj: ForumFilm CZ

St. Vincent

komedie

USA, 2014, 102 min

Režie: Theodore Melfi

Hrají: Bill Murray, Naomi Watts, Melissa McCarthy, Jaeden Lieberher a další

Miluj souseda svého je milou říznou komedií, která nemá větší ambice, než že si u ní příjemně odpočinete. Vincent (Bill Murray) je stárnoucí válečný veterán jak se patří – mrzutý a nepříjemný na všechny lidi. Když se do sousedního domu nastěhují noví sousedé, jeho poklidný život se obrátí vzhůru nohama a on má najednou každý den na krku 12letého kluka.

Ačkoliv je Vincent cynik, který sází, miluje whisky a dost často navštěvuje striptýzové kluby, nakonec se z něj stane ten nejlepší přítel pro chlapce, který se právě vyrovnává s rozvodem svých rodičů, novou školou a novým životem. Jděte si tedy do kina užít trochu té lidskosti a soucitu.

E.A. Poe: Podivný experiment

Edgar Alan poe

Eliza Graves – premiéra 22. 1. 2015. Zdroj: Bontonfilm

Eliza Graves

thriller

USA, 2014, 112 min

Režie: Brad Anderson

Předloha: Edgar Allan Poe (kniha)

Hrají: Kate Beckinsale, Ben Kingsley, Jim Sturgess, Michael Caine a další

Press kit distributorů hlásá: Hrdinou filmu E. A. Poe: Podivný experiment je mladý, čerstvě vystudovaný lékař Edward, který na konci 19. století přichází na praxi do psychiatrického ústavu pro choromyslné ležícího v mlze v odlehlém koutě hor. Zde ho přivítá šéf lékařského týmu, jeho asistent i záhadná kráska Eliza trpící panickou hrůzou z jakéhokoliv tělesného dotyku. Edward je zasvěcován do zdejších léčebných metod a je v šoku. Dr. Lamb je příkladem osvíceného přístupu, vůči bláznům je vstřícný a svému týmu vštěpuje, aby „jedinečnost“ každého pacienta respektovali: „Proč bychom se měli snažit udělat nešťastného člověka z naprosto šťastného koně?“

Ovšem děsivá a hrůzu nahánějící „léčba“, jíž byli na konci 19. století duševně nemocní běžně vystavováni, je přítomna i zde: věznění, spoutávání, proudy ledové vody a elektřiny. To vše je pevně vryto do historických zdí ústavu a Edward objevuje poměrně znepokojivou pravdu. Psychiatrický ústav ovládli pacienti, zatímco skutečný ředitel je se svým týmem uvězněn ve sklepení. A tady napínavý příběh plný zvratů a překvapení teprve začíná… Takže?

Sama nocí tmou

Sama nocí tmou

Sama nocí tmou – premiéra 8. 1. 2015. Zdroj: Aerofilms

A Girl Walks Home Alone at Night

horor, romantický

USA, 2014, 99 min

Režie: Ana Lily Amirpour

Hrají: Sheila Vand, Marshall Manesh, Mozhan Marnò, Dominic Rains a další

Sama nocí tmou má být údajně bombou, která překvapila všechny filmové kritiky! Jedná se o film mladé americko-íránské režisérky, která do kin směle vyrazila se svým debutem, jenže se má nést v duchu íránského spaghetti vampýřího westernu! Zní to natolik bizarně, že věřím, že si tenhle film mnozí z nás rozhodně nenechají ujít!

Co se týče příběhu, po zkaženém městě, domově pasáků, dealerů a prostitutek, se po nocích toulá mladá osamělá upírka a podle vlastních měřítek nastoluje pořádek. Až nečekané setkání s perským Jamesem Deanem vytrhne Dívku z její osamělé a smutné rutiny. Mladý muž je totiž snad posledním obyvatelem tohoto města, který si uvědomuje rozdíl mezi dobrem a zlem.

Můžeme se jistojistě těšit na působivou ponurou atmosférou, svérázný humor a promyšlené odkazy na symboly západní popkultury. Výsledkem je chytrý a těžko zařaditelný žánrový mix, který nezapře inspiraci hororovými filmy, westernem, komiksem a íránskou novou vlnou. Slovy režisérky, je to, jako kdyby spolu Sergio Leone a David Lynch měli malého íránského rockera a hlídat jim ho přišel upír z Nosferatu.

S láskou Rosie

s láskou rosie

S láskou Rosie – premiéra 15. 1. 2015. Zdroj: Bontonfilm

Love, Rosie

romantická komedie

VB / USA, 2014, 102 min

Režie: Christian Ditter

Předloha: Cecelia Ahern (kniha)

Hrají: Lily Collins, Sam Claflin, Tamsin Egerton, Jaime Winstone a další

Opakem drsné vampýří love story bude americká romanťárna S láskou Rosie.

Vědecké výzkumy tvrdí, že pokud se lidi znají jako malé děti, něco jim brání, aby se do sebe jako dospělí zamilovali. Rosie a Alex, hrdinové romantické komedie, se znají už od školky. V době prvních lásek a sexu svoje zážitky s patřičnými detaily samozřejmě probírají, tomu druhému to ale není vždy úplně po chuti. Proč? Ať je to jak chce, Rosie zůstává v Dublinu, zatímco Alex jede na univerzitu do Bostonu.

Mezi nimi stojí oceán a v průběhu života i jiné vztahy, aféry, dokonce jiná manželství, závazky a děti. Na oba čekají méně i více bláznivé a zábavné momenty. No a dočkáme se opravdové americké lovestory s řádným happy endem? To už se přesvědčte sami.

Fotograf

Fotograf - premiéra 8. 1. 2015. Zdroj: Bioscop

Fotograf – premiéra 8. 1. 2015. Zdroj: Bioscop

komedie, drama

Česko, 2015, 133 min

Režie: Irena Pavlásková

Hrají: Karel Roden, Marie Málková, Vilma Cibulková, Václav Neužil ml. a další

Pozadu nezůstane ani tuzemská scéna. Do kin přichází v lednu snímek Ireny Pavláskové, v němž se vracíme k některým osudovým křižovatkám života hlavního hrdiny (Karel Roden), člověka, který je obdařen nejedním výjimečným talentem a vášní. Všechny tyto vlastnosti mu přinesly slávu i odmítání, lásku i zradu, zástupy obdivovatelů i osamocení. Středem Janova života vždy byly ženy. Ať ty, které pózovaly před objektivem jeho fotoaparátu, či ty, jež ho obklopovaly v soukromí.

Dcery, manželky, milenky, sexuální přítelkyně, intelektuální obdivovatelky. Jedny nezištně milující a oddané, jiné podváděné a zhrzené, další sdílející s rozkoší jeho bouřlivý život. Ale i takové, které s proslulým umělcem toužily spojit svou budoucnost, posedlé touhou zkrotit jeho svobodomyslnost, sdílet s ním jeho majetek, talent i geny. Exempláře všech těchto ženských typů jsou pikantním kořením mimořádného filmu, který je příjemně hořkou komedií s erotickými prvky. Že vám je tenhle osud nějak povědomý? Ano, myslíte si správně, jedná se o film, jenž je inspirován eskapádami a životem fotografa Jana Saudka.

Sedmý syn

Sedmý syn

Sedmý syn – premiéra 8. 1. 2015. Zdroj: CinemArt

Seventh Son

fantasy, dobrodružný

VB / USA / Kanada / Čína, 2014, 103 min

Režie: Sergej Bodrov

Předloha: Joseph Delaney (kniha)

Hrají: Ben Barnes, Jeff Bridges, Julianne Moore, Kit Harington, Alicia Vikander a další

A na závěr je tu něco pro milovníky fantasy, a to Sedmý syn jednoho z předních současných ruských režisérů Sergeje Bodorova. Rytíř John Gregory (Jeff Bridges) byl posledním žijícím členem řádu válečníků, kteří po staletí chránili svět před silami temna. Byl to on, kdo jim mohl zasadit smrtelnou ránu, když ulovil Královnu čarodějnic (Julianne Moore). Stačilo ji zabít. On se do ní místo toho zamiloval a místo smrti pro ni zvolil vězení, z něhož nebylo úniku. Pouze zdánlivě. Mocná čarodějka hnaná nenávistí se dokázala dostat na svobodu a teď shromažďuje armádu svých věrných, aby se pomstila za své pokoření, a to nejen Gregorymu, ale všem, kteří stojí na jeho straně.

Na fantasy snímcích je vždy hlavní devízou vizuál, uvidíme tedy, jak se s ním koprodukční film vyrovnal. Minimálně herecké obsazení je však sázkou na jistotu – Julianne Moore bude ďábelskou čarodějnicí.

Mezi další filmy, na které se tento měsíc můžete těšit patří:

  • akční thriller a volné pokračování Taken – 96 hodin: Zúčtování (premiéra: 15. 1. 2015 Bioscop) v hlavní roli s Liamem Neesonem
  • akční thriller Hacker (premiéra: 15. 1. 2015 CinemArt)
  • dobrodružné drama Odpad (premiéra: 1. 1. 2015 CinemArt)
  • životopisný snímek o životě módního návrháře Saint Laurent (premiéra: 2. 1. 2015 H.C.E.)
  • severská chuťovka režiséra Rubena Ostlunda Vyšší moc (premiéra: 22. 1. 2015 Film Europe)
  • ambivalentní sonda do života žen Sils Maria, jež byla uvedena v rámci festivalu Be2Can (premiéra: 29. 1. 2015 Film Europe)
  • dokument Jany Ševčíkové o sociální tématice Opři žebřík o nebe (premiéra: 22. 1. 2015 Aerofilms)
  • něco pro ty nejmenší a nebo vyznavače animáků, a to Velká šestka (premiéra: 22. 1. 2015 Falcon)

Nuže teď už si jen stačí z téhle pestré nabídky vybrat a vydat se do kina, myslím, že mnozí z nás nebudou vědět, na co si zajít dřív, že?

Zdroj videí: youtube.com

Zdroje fotografií: stránky distributorů

Anna Nižňanská

Anna Nižňanská

Studentka Architektury a zároveň Filmových a divadelních věd (ano,žiju v autobuse a ve vlaku). Rodilý Dejvičák, neurotik, milující cestování a objevování nových kaváren a míst. Autistický morous, kterýho od mala uklidňuje film, umění a předevšim dorty, pač jak víme, jsou dobrý na nervy! Pakliže mám naplněnej panděr, myslim, že jsem i poměrně snesitelnej "companěro"! Amen.

Zanechte komentář