V muslimských zemích se vyplatí respektovat pravidla

Cestování / 8.1.2015

V poslední době velice vzrostla popularita dovolené v zemích, kde je dominantní islám. Poradíme vám na co si při těchto cestách dát pozor.

Turisté se často domnívají, že při cestách do zahraničí jim je zaručena stejná míra práv a povinností a je akceptovatelné, pokud se chovají jako doma. Není tomu však vždycky tak, zejména vydají-li se do zemí, které leží poněkud mimo náš civilizační okruh a v nichž jsou životy silně ovlivněny náboženskou morálkou. Pochopení odlišných kulturních zvyklostí je základem pro bezproblémové cestování nejen po muslimských státech.

Jak se obléci

Jste-li žena a vydáte do některé ze zemí půlměsíce, pak vězte, že není radno vzít si s sebou pouze tílko a minisukni, zbytečné odhalování svých předností se však nedoporučuje ani pánům. Výjimkou jsou takzvané „sekularizované státy“ jako například Turecko, středoasijské republiky, evropské nebo i některé africké země s převažujícím islámským vyznáním, kde jsou tyto otázky řešeny vcelku volně. Naopak zvláště striktní omezení očekávejte v Saudské Arábii a v Iránu.

Hlavně moc nevyčnívat... Zdroj: Wikimedia Commons, Sergej Prokudin Gorski

Nevyčnívat z davu je základ úspěchu. Zdroj: Wikimedia Commons, Sergej Prokudin Gorski

Obecně platí, že by žena, která prodělala první menstruaci, měla chodit zahalená. Toto pravidlo však platí v různých zemích v různé míře a například v Turecku se již zejména ve velkých městech neuplatňuje vůbec. Jako turisty – nemuslima by se vás pochopitelně podobná praxe týkat neměla a ve většině států tomu tak i je.

Cudnost nade vše

Jiná situace je ovšem v Saudské Arábii, cizinky musí mít v této zemi zakryté ruce a nohy a na hlavě šátek, muži pak nesmí nosit šortky a ani v nejmenším nesmí na ženy civět! Na mravnost zde dohlíží náboženská policie mutawas, která vás může klidně za podobné „poklesky“ poslat před soud a do vězení.

Co jsou arabské země?

V běžné řeči se čas od času zaměňují výrazy „islámský“ a „arabský“. Je nutné si ale uvědomit, že vztah mezi těmito slovy není synonymní. Arabské země jsou pouze jedny z mnoha zemí, kde žijí převážně muslimové, tvoří dokonce menšinu islámského světa. Nejvíce Alláhových vyznavačů (více než 200 milionů) žije v Indonésii, která leží v jihovýchodní Asii a s arabskými zeměmi tak nemá společného vůbec nic, podobně jako Turecko, země ve střední Asii či některé africké země.

V Íránu se zase „příliš vyzývavé“ ženě může stát, že se jí nepodaří odvézt se, kam potřebuje. Taxikáři zde totiž nezakryté ženy zásadně do auta neberou.

Poněkud mírnější pravidla pro odívání se uplatňují například ve Spojených arabských emirátech. Ropná velmoc patří v současnosti mezi oblíbené destinace pro dovolenou u moře přizpůsobující se evropským zvyklostem. Na pláži u hotelu není problém, pokud se sluníte v plavkách. Vydáte-li se však mimo resort, dbejte raději podobných pravidel jako v Saudské Arábii, tedy žádné kraťasy a minimálně ramena zahalená. V žádném případě se nedotýkejte žen a ani na ně nehleďte – tresty vězení ani zde nejsou za takovéto „prohřešky“ ojedinělé.

Faux pas po arabsku

V islámských zemích si váží svého hosta nade vše a prokazují mu náležitou úctu bez ohledu na pohlaví či náboženství. Ve verbální i neverbální komunikaci s hostitelem je třeba však být velice obezřetný, abyste třeba nedopatřením svého hostitele neurazili. Určitá gesta, která my nevnímáme nebo je přehlížíme, mohou totiž pro muslimy být velice vulgární.

Velice citlivým tématy pro rozhovor jsou politika, náboženství, ženy a jejich práva či sex. Pokud nechcete sebe i svého islámského souputníka uvést do rozpaků, raději se jim vyhněte. Nikdy neodmítejte nabízenou kávu nebo čaj – je to neslušné, v žádném případě ani nenavrhujte, že si raději dáte „něco ostřejšího“! Islám zakazuje pití alkoholu a mohli byste si tak takovouto dobře míněnou pobídkou pěkně zavařit.

Hlavně neudělat žádnou ostudu. Zdroj: Wikimedia Commons, Bibliotheka Alexandria

Hlavně neudělat žádnou ostudu. Zdroj: Wikimedia Commons, Bibliotheka Alexandria

Rozhodně také nezaujímejte oblíbený posed našeho velkého islamofoba, Miloše Zemana, „noha přes nohu“. Pro muslima je velice nezdvořilé, ukážete-li mu podrážku své boty – něco jako u nás zvednutý prostředníček.

O ramadánu je vše jinak

Islám a Evropa

Přestože v Evropě je tradičně zakořeněné křesťanství a křesťanská kultura, v minulosti tomu tak vždy nebylo. Na Pyrenejském poloostrově až do patnáctého století byly významné muslimské chalífáty, podobně od patnáctého století pronikal díky osmanskému vlivu islám na Balkán. V Albánii, Kosovu a Bosně je dodnes dominantním náboženstvím a početné menšiny tradičně žijí například v Bulharsku či v Srbsku. V současné době je významné přistěhovalectví osob zejména z Blízkého východu a severní Afriky do západní Evropy, kde postupně vznikají i několikamilionové komunity muslimů. Pochopení jejich kultury majoritou je z tohoto hlediska klíčové.

Každý rok muslimové v určitém čase (pokaždé jindy) slaví posvátný měsíc ramadán. Během tohoto období tráví muslimové celý den v odříkání – platí zákaz jídla, kouření, pohlavního styku, žertování, zkrátka všeho, co by mohlo zavánět nějakou neskromností. V noci naopak probíhají bujaré oslavy. Alláh ve tmě nevidí.

Pro turistu ramadán znamená chovat se během dne v souladu s posvátným rázem celého období, to znamená nejíst, nepít a nekouřit na veřejnosti, chovat se tiše a příliš se nesmát. V hotelech často může docházet k nepochopení, když personál není tak srdečný jako obvykle a neusmívá se jako měsíček na hnoji (dost rouhavé přirovnání mimochodem). Obchody a stravovací zařízení bývají rovněž navzdory zvyklostem zavřeny. Neplánujete-li tedy stejně jako muslimové oddat se nočnímu obžerství a během horkých dnů vyspávat, raději si pořiďte nějaké ty zásoby předem.

O ramadánu si nechte na hot dog zajít chutě. Zdroj: Wikimedia Commons, HelenOnline

O ramadánu si nechte na hot dog zajít chutě. Zdroj: Wikimedia Commons, HelenOnline

Toto samozřejmě neplatí, máte-li zaplacený all inclusive pobyt nebo plnou penzi – zde nebude ochuzení o svůj příděl jídla a pití – máte ho přeci zaplacen. Vydáte-li se však mimo resort, raději si svačinu vezměte s sebou a snězte si ji pro jistotu někde v ústraní, abyste se vyhnuli zbytečným podezíravým pohledům.

Zdroj perexové fotografie: Wikimedia Commons, Moonik

Tomáš Stavrovský

Jsem studentem Právnické fakulty Univerzity Karlovy a je mi 22 let. V Generaci 21 působím jako redaktor sekce Cestování a v Obraze. Píšu zejména o vlastních zážitcích z cest, čas od času připomínám některé historické osobnosti nebo se vyjadřuji k aktuálnímu dění.

Zanechte komentář