Protiklady se přitahují! Nebo ne?

Osobní rozvoj Vztahy / 14.1.2015

Život je jako magnet – protipóly se přitahují aneb každá mince má dvě strany.

Vyhrávají spíše vztahy, kde jsou dva úplně stejní, mají stejné zvyky, záliby, chování, myšlení, hodnoty, postoje a názory na budoucnost? Nebo je tato souhra k ničemu a zkrátka vždy nás k sobě táhne pravý opak toho, kdo jsme my? Je-li každý jiný, mohou se dva doplňovat, vyrovnávat tak rozdíly dvou životů a vytvářet život jeden. Celkově pak jsou dva odlišní lidé vzájemnou harmonií a mají vztah, který je silný ve všech jeho aspektech.

Když se dva hledají, tak se najdou. Zdroj: foter.com

Když se dva hledají, tak se najdou. Zdroj: foter.com

Stejní či opační?

Je báječné, potkáte-li v životě člověka, se kterým si náramně rozumíte a máte pocit, že ho znáte celý život, přestože ho znáte jen chvilku. Přijde vám, že je prostě stejný jako vy, že jste schopni předvídat, jak bude reagovat v dané situaci, jak se zachová. Připadá vám, že každý žije svůj život podle svých představ, je šťastný a spokojený – a zároveň se chová podle představ druhého, protože ten tohle přesně očekává.

Aby vztah vydržel, ať již jsou dva úplně stejní či zcela opační, je nezbytná vyzrálost obou partnerů. Je moudré dívat se na vztah nejen srdcem, ale i rozumem a nebýt sobec. To, co má rád jeden, nemusí mít rád i druhý, přestože se zdá, že jste stejní. Ve vztahu je důležité umět dělat kompromisy a zajímat se o druhého. Může se lehce stát, že samou zahleděností do sebe nevidíte skutečné potřeby a přání druhého. V tomto případě objektivně neposoudíte, zda to či ono druhý vnímá stejně.

Sundejte růžové brýle

Největší ránu poté může přinést zjištění, že jste žili v omylu a že dotyčný asi úplně není takový, jaký jste se domnívali. Je to dané zejména tím, že jste v něm viděli sebe a příliš jste si ho utvořili k obrazu svému. Je krásné, když potkáte někoho, s kým zažíváte ty nejhezčí chvíle v životě, s kým si připadáte jako v sedmém nebi a s kým se prostě bavíte. Bavíte ve smyslu smějete jeho vtipům, smějete, neboť jste s ním šťastní.

Protiklady se přitahují. Zdroj: photl.com

Do hlavy druhému ale bohužel nemůžete vidět a zkrátka často se rádoby dokonalý vztah, láska na první pohled, prvotní zamilovanost, přitažlivost a to vše krásné, co s sebou přináší pocit, když potkáte „toho pravého“, může hodně rychle vytratit. Člověka, o kterém si myslíte, že ho znáte, že vás nikdy neopustí a nezklame, totiž někdy ztratíte dříve, než se nadějete.

Chybu nelze hledat jen na vaší straně, nebo pouze na straně partnera. Je většinou na obou. Často tomu pomůže i špatná souhra náhod, osud. Stanou se pak věci, které nelze vzít zpět. Někdy o konci vašeho vztahu rozhodne ten druhý, aniž by ho zajímalo, co chcete nebo cítíte vy. A to zejména v případě, že vy jste si žili „svůj život“ a ignorovali pocity druhého a zda je doopravdy šťastný. Ani si nestačíte všimnout, že vůbec všechno není tak dokonalé, jak si myslíte.

Zákon schválnosti

Mnohem příjemnější bývá druhá varianta. Potkáte člověka, o kterém se domníváte, že se k vám vůbec nehodí, že je prostě úplně jiný. Přijde vám, že nechcete žít život, který vám „nabízí“, že si nerozumíte. Máte jiné názory prakticky na vše, na celý život, uznáváte jiné hodnoty, máte rádi odlišné věci. Má zlozvyky, které vás vytáčí a jsou pro vás nepřekonatelný problém. Zpočátku dáváte takovému vztahu nulovou šanci a cítíte to tak, že to není člověk pro budoucnost, pro vaši budoucnost.

Následně se vyvine silný vztah, který jen tak něco nezničí. Ačkoliv je důležité, aby dva alespoň něco společného měli, když se potkají dva protiklady, je těžké je oddělit. Jeden vnese druhému do života něco zcela nového a jiného a tím mají oba stále co objevovat a kam růst. Energický člověk přinese klidnému do života bouři a klidný člověk energickému klid na duši. Nehledáme přeci v životě kopii sebe, hledáme svoji druhou polovinu.

Lásku lze najít i tam, kde byste jí nečekali. Zdroj: photl.com

Lásku lze najít i tam, kde byste jí nečekali. Zdroj: photl.com

Každý chce být šťastný a hledá toho, kdo ho šťastným učiní

Svým způsobem i pravé protiklady jsou si více podobné než ostatní. Každý se pohybuje v určité společnosti lidí a má nějaký životní styl. To, jaký jeden je, se odráží v tom, s jakými lidmi si rozumí. Tudíž protiklady jsou stále myšleny v rámci podobných typů lidí. Těžko by se někdo sblížil s člověkem, který má naprosto jiný život, neboť má diametrálně jinou životní úroveň, vzdělání či výchovu.

Ne nadarmo se tedy říká, že protiklady se přitahují – a u lásky to platí dvojnásob. Zvláště v případě, kdy se nový vztah pomalu, ale jistě rýsuje, aniž byste si to uvědomovali. Časem zjistíte, že jsou jiné hodnoty, které byste měli uznávat a které jsou opravdu důležité v reálném životě. Stačí jen žít tady a teď a brát život takový, jaký je.

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Petra Maksymovová

Petra Maksymovová

Nuda není nic pro mě. Důležitý je pro mě čas, kterého si vážím. Svůj život chci prožít naplno a podle svých představ. Miluji cestování, slunce, léto, běhání a místa s výhledem. Můj život ovlivnil pobyt v Londýně a Lisabonu, Londýn mám hrozně ráda a zbožňuji cokoliv s ním spojené.

Zanechte komentář