Které knihy nám ukradly v uplynulém roce srdce?

Kultura Literatura / 1.1.2015

Nejen knihy vydané v roce 2014 letos v redakci bodovaly. Ukážeme vám, co nás letos zaujalo nejvíc.

Z průzkumu v rámci redakce Literatury vyplývá jasně jedno – k některým knihám je třeba dospět. Jak jinak si vysvětlit, že žhavé novinky se tak často na našem seznamu toho nejlepšího neobjevují? Naproti tomu knihy vydané jen o rok dříve se nám dostávají do srdcí rychleji. Každá knižní novinka se potřebuje nejprve trochu usadit na světle světa.

9788025710777

Zdroj: neoluxor.cz

Tuto teorii podporuje redaktorka Vendula:

Nejvíc mne asi zasáhla knížka od nakladatelství Argo, Obdivné hvízdnutí, která je inspirovaná skutečnou událostí a perfektně ukazuje na to, jak jsou lidé netolerantní vůči menšině a jak daleko může zajít jedna hloupá klukovina, když se člověk narodí se špatnou barvou kůže.

Naproti tomu redaktorka Klára se do čerstvých novinek začetla a nelitovala, její žebříček TOP knih roku 2014 tak sestává z velké části právě z nich:

Abych pravdu řekla, nemůžu se rozhodnout pro tu jednu TOP knížku letošního roku. Ale k těm nejlepším, které se mi letos dostaly do ruky, rozhodně patří Eleanor & Park, protože každý z nás je nedokonalý, a přesto všichni toužíme po lásce. Stejně jako oni dva. Jednou ano, dvakrát ne, protože ten konec mě prostě dostal. A zapomenout rozhodně nesmím ani na Moře klidu, Divergentní trilogiiMapu AnnyV šedých tónech nebo na knihy Johna Greena. Měla jsem štěstí, letošní rok jsem strávila se samými krásnými knihami.

large

Zdroj: bux.cz

Štěstí na krásné knihy ale neměla sama. Redaktor Jakub se pustil do restů na poli klasiky a rozhodně nebyl zklamán.

Co se knihy roku týče, tady je moje volba jasná – Michail Bulgakov: Mistr a Markétka. Nechápu, jak mi mohla tahle klasika tak dlouho unikat, každopádně Bulgakov je pan spisovatel s neuvěřitelnou imaginací a smyslem pro humor. Jednou bych chtěl umět psát jako on.

Mistr a Markétka je skutečný knižní skvost. Resty čekaly i na editorku sekce Alžbětu. Poprvé například přečetla Babičku a užila si ji mnohem více, než kdyby se do ní pustila už na základní či střední škole. Víc ale zabrousila do současné české tvorby.

Nemůžu se rozhodnout, zda se mi více líbily Dějiny světla Jana Němce anebo Nícení Ivany Myškové. Obě jsou ódou na řemeslnou spisovatelskou práci, je čiré potěšení je číst. Vedle nich si mě získaly obě knihy Jany Šrámkové, Rok kohouta Terezy Boučkové, Šťastná kniha Báry Šťastné, Dědeček Toma Zahrádky nebo třeba skvělá pohádka Ivan je jen jeden.

Uvedené tituly berte jako tipy, co si přečíst v novém roce. Neměly by vám určitě uniknout, jsou prověřené čtenáři a milovníky knih. Pokud ukradly srdce nám, mají jistě velkou šanci uspět i u dalších čtenářů. Některé tituly prověřil čas (třeba Mistra a Markétku), jiné teprve prověří. Jisté ale je, že byste jim měli dát šanci.

A jaké jsou ty vaše „nej“ knihy roku 2014?

Zdroj perexové fotografie: Alžběta Široká, Generace 21

Alžběta Široká

Alžběta Široká

Studentka bohemistiky, skautská vedoucí, knižní nadšenec, fanoušek žluté a člunozobců, náladová idealistka, milovnice čaje, pohádek a červené rtěnky. Knihy mám občas radši než lidi.

Zanechte komentář