Oslavte příchod nového roku ve vašem městě

Cestování / 31.12.2014

Stále nevíte, kam na Silvestra a Nový rok? Náš přehled akcí vám třeba pomůže. Vydejte se za kulturou nebo do klubu a navštivte novoroční akce ve svém městě.

Oslavy příchodu nového roku jsou u nás tradičně spojovány se spoustou světelných efektů, ohňostrojů a další hlučnou pyrotechnikou, alkoholem a taneční i jinou zábavou ve velkém. Pojďme se společně podívat, kde tento rok můžete něco z toho zažít, jaký program přichystala největší města v republice a že novoroční ohňostroj už zažíváme spíš prvního ledna v šest večer než o půlnoci.

Stále nekonvenční Praha

Začít programem v hlavním městě je nutností. Právě tam probíhá na Silvestra nejvíce akcí a každoročně nechce spoustu Čechů strávit poslední den v roce nikde jinde než v matičce Praze. Kluby lákají na speciální silvestrovský program a i některá divadla poslední večer v roce 2014 nezahálí. Za všechny můžeme doporučit třeba představení Velvet Havel v Divadle Na zábradlí nebo film Nick Cave: 20 000 dní na Zemi v kině Bio Oko od 18 hodin.

Pokud upřednostňujete Silvestr strávený v nějakém klubu, zajděte do klubu Mecca na party ve stylu Velkého Gatsbyho nebo do The Chemistry Gallery na takzvaný The Warhol Experience, večírek v prostorách galerie propagující současné umělce s house hudbou a výzdobou, která bude připomínat styl jedinečného pop-artového génia Andyho Warhola. To je ale jen malý zlomek toho, jaké různé akce můžete v Praze navštívit.

Co se týče novoročního ohňostroje pořádaného městem, upřednostnila Praha stejně jako většina tuzemských měst 1. ledna 2015 v 18 hodin. Bude odpálen z prostor Letenských sadů a potrvá přesně 10 minut a 15 vteřin. Pořadatelé vybrali dva hudební motivy, které ohňostroj doprovodí: Equinoxe a Vltava Remix. Více praktických informací například o dopravě se dozvíte zde.

Takhle vypadal ohňostroj v Praze v roce 2010. Zdroj: Wikimedia Commons, Karelj

Takhle vypadal ohňostroj v Praze v roce 2010. Zdroj: Wikimedia Commons, Karelj

Olomouc v novém

I v Olomouci se letos poprvé novoroční program odehraje až v podvečer 1. ledna. To kvůli tomu, aby se programu mohly zúčastnit i rodiny s dětmi. Celý program začíná v 17 hodin na Horním náměstí u Sloupu Nejsvětější Trojice a zahájí ho vítěz mezinárodní talentové soutěže Elly Jay.

Pokračovat bude program pro děti a v 18 hodin vypukne novoroční ohňostroj. Stánky, které zde na Horním i Dolním náměstí zůstaly ještě od adventních trhů, by měly být na Silvestra otevřené od devíti ráno až do dvou hodin v noci.

I zde se chystá klubová zábava, silvestrovskou noc chystá oblíbený studentský klub 15 minut nebo klub Belmondo či Bounty Rock Café.

Letošní ohňostroj propukne v blízkosti olomoucké radnice. Zdroj: Wikimedia Commons, Lehotsky

Brno novoročním programem nešetří

V moravské metropoli nachystali na první den roku 2015 opravdu bohatý program, který bude probíhat už od rána. Začne v 9 hodin komentovaným krmením zvířat v brněnské zoo, pokračovat bude v 10 hodin novoroční jízdou cyklistů Brnemnovoroční návštěvou hvězdárny zdaleka neskončí.

Večer je samozřejmě připraven ohňostroj na hradě Špilberk s hudbou „Odkazy obránců Brna“ a to proto, že je věnován výročím 370 let od úspěšné obrany Brna před švédskými vojsky a 70 let od konce II. světové války. Úplně poslední brněnskou novoroční akcí bude koncert Filharmonie Brno v Janáčkově divadle od 20 hodin.

V brněnských klubech můžete zavítat na Oldies Hippie Carneval v Mersey, akci Králové rock’n’rollu živě na Melodce nebo Swing Silvestr na Flédě.

Brněnská filharmonie láká na novoroční koncert v Janáčkově divadle. Zdroj: Wikimedia Commons, Filharmonie Brno

Brněnská filharmonie láká na novoroční koncert v Janáčkově divadle. Zdroj: Wikimedia Commons, Filharmonie Brno

Novoroční program se samozřejmě chystá i v dalších městech, my jsme pro vás ale vybrali tato tři nejzajímavější. Například v Plzni nebo Hradci Králové se novoroční ohňostroj uskuteční také až na Nový rok v 18 hodin a bude doplněn tradičním podáváním polévky. Ať už ale poslední den roku 2014 a první den roku 2015 strávíte kdekoli, přejeme vám, aby se vám vydařil a do nového roku jste vykročili tou správnou nohou.

Zdroj perexové fotografie: Wikimedia Commons, Karelj

Eliška Vrbová

Eliška Vrbová

Studentka žurnalistiky s někdy až přehnaným zájmem v hudbě a módě. Klavíristka a sboristka, která by nejraději byla pořád někde na cestách, protože: "Svět je jako kniha a ten, kdo necestuje, čte pořád jenom jednu stránku."

Zanechte komentář