Kniha Sportovní gen rozšíří vaše obzory

Sport / 17.1.2015

Přinášíme vám recenzi knihy Sportovní gen autora Davida Epsteina, která získal mnohá ocenění.

Jak vaši oblíbení sportovci dokázali, že jsou tak úspěšní? Mají na to geny, nebo se většinu svého času věnují intenzivnímu tréninku? Jak je možné, že se najdou lidé, kteří jsou v něčem dobří, aniž by se snažili? Může to být zrakem, jejich původem nebo vrozenou anatomií jejich těla? V čem nám mohou ze sportovního hlediska pomoct testy DNA? Proč jsou muži ve sportu většinou lepší než ženy? Na tyto a další otázky se vám v této publikaci dostane odpovědi!

Záviděl jsem Scottovi, když jsme při tréninku běželi bok po boku a já kradmo sledoval jeho plynulý krok. Musel jsem být o to vytrvalejší než on, myslel jsem si, že nemám jeho talent.

Skeptičnost byla zbytečná

Plná rozporuplných pocitů jsem se začetla do první stránky knihy s provokativním titulkem o 308 stránkách. Protože zrovna neholduji sledování sportovních hvězd v TV a hodnocení jejich výsledků, byla jsem zpočátku ke knize skeptická. Autorův smysl pro laické vysvětlování vědeckých poznatků však brzy prolomil ledy mezi mnou a touto objemnou knihou, jež je naplněna spoustou zajímavých informací na každé stránce. A to mi věřte – kniha Sportovní gen neobsahuje jedinou stránku, jež by neuváděla nějaký vědecký poznatek. Kdo se rád informuje, bude tuto knihu zbožňovat.

ukazka druhá

Ačkoliv jsou stránky této publikace prokládány čtivým vyprávěním, rozhodně bych ji nedoporučila zarputilým milovníkům romantických příběhů. Poutavý styl psaní David Epsteina vás bude provázet celou knihou a probudí vaši touhu po poznání, jak se věci opravdu mají.

Jsou hvězdy jako je Usain Bolt či Michael Phelps genetičtí mutanti fascinující svými výkony celý svět, nebo jsou to normální lidé, kteří jen překračují své biologické limity odhodláním a nekončícím tréninkem? V této nejpřevratnější sportovní publikaci posledních let autor poukazuje na to, že ve sportu hraje roli mnoho faktorů, jako je například genetická výbava, původ vašich předků, rasa, délka končetin, hormonální činnost a další překvapivá zjištění. Kniha získala několik světových ocenění.

Menší chybka by se našla…

Jediné, co bych knize vytkla, je časté odvádění pozornosti od faktů kvůli rozsáhlým výpiskům o tom, kdo, kde a kdy daný fakt zjistil. Jsou to informace sice nezbytné, ale pro čtenáře občas rušivé. Tuto chybku však shledávám jako drobnou – nudnější pasáže střídá zábavné povídání o sportovních hvězdách a jejich osudech a seznamování s opravdu zajímavými výsledky pozorování, které vám pomohou pochopit spoustu věcí a rozšíří vaše obzory v oblasti sportu, což se vám může hodit, zvláště pokud se sami považujete za sportovce. Navíc se budete moct pochlubit kamarádům, o čem všem jste se v této knize dočetli!

Připravte se na pořádnou várku zajímavostí!

Připravte se na pořádnou várku zajímavostí!

Za mě Sportovnímu genu dávám ANO a těším se, až si publikaci přečtu ještě jednou – v té spoustě informací se určitě najdou nějaké, které unikly mé pozornosti – a to je veliká škoda!

SPORTOVNÍ GEN57eb37f9b4666503f46f4b1ec9868785

Autor: David Epstein (překlad Eva Kadlecová) 
Nakladatelství
: CPRESS
Počet stran:  308; cena: 399 Kč
Žánr: sport, fitness, lékařství a medicína

Více informací naleznete na stránkách nakladatele.

Zdroj perexové fotografie: Martina Mikulášová, Generace 21

Zdroj obálky knihy: knihy.cpress.cz

Martina Mikulášová

Martina Mikulášová

Studentka gymnázia, která se skoro pořád něčemu směje. Má ráda psaní a jednou by se jím chtěla živit. Mezi její další zájmy patří fitness, fotografování, lezení po skalách, orientační běh a konzumace jídla. Kontaktovat ji můžete na: martina.mikulasova@generace21.cz

Zanechte komentář