DVD kolekce pro knihomoly: mnoho povyku pro nic

Film Kultura / 3.1.2015

Recenze společného balení tří očekávaných filmů na motivy úspěšných knih. Hunger Games: Vražedná pomsta, Divergence a Nádherné bytosti.

Čtete rádi? Sci-fi, fantasy nebo dobrodružnou literaturu? A máte v oblibě filmy podle vašich milovaných knih? DVD kolekce pro knihomoly by měla být určena právě pro vás. Anebo ne?

Hned na úvod článku se musím přiznat, že jsem knižní předlohu ani jednoho z filmů nečetl, takže budu hodnotit zcela na základě svých audiovizuálních dojmů. Po vybalení kolekce z poštovní krabice na mě vykoukl shluk tří DVD obalů opatřených spojovací páskou s popiskem. Trochu bych čekal honosnější druh obalení, ale budiž.

Při úvodním spuštění libovolného z filmů je možné vybrat si jazyk menu. Lze zvolit češtinu, maďarštinu nebo rumunštinu. Anglicky mluvící knihomolové nejsou v našich krajích podporováni. Samotné filmy lze následně zhlédnout v českém, maďarském nebo anglickém jazyce. Přibaleny jsou i titulky: české, české pro neslyšící, maďarské, rumunské nebo anglické pro neslyšící.

Hunger Games: Vražedná pomsta


Hunger Games: Vražedná pomsta

sci-fi/dobrodružný

USA, 2013, 146 min

Režie: Francis Lawrence

Hrají: Jennifer Lawrence, Liam Hemsworth, Josh Hutcherson a další

Vražedná pomsta je druhým dílem knižní trilogie Hunger Games. Ta v posledních letech získala na nesmírné popularitě. Autorka Suzanne Collinsová přinesla mladým čtenářům lačnících po pořádném sci-fi poměrně originální zápletku, poutavé dobrodružství a uvěřitelné postavy.

Svět Hunger Games je rozdělen do dvanácti okrsků, z nichž jsou každý rok vybráni dva obyvatelé, kteří se před zraky televizních diváků účastní takzvaných Hladových her. Jde o reality show, kde mají účastníci za úkol jen jedno – přežít. Vyhrává poslední pozůstalý. Ačkoliv mám za to, že knihy i filmy jsou pouze o dost horší vykrádačkou japonského filmu Battle Royale, jedno se Hunger Games upřít nedá – neuvěřitelný celosvětový úspěch.

V případě filmů pro mě tedy trochu nepochopitelný. Francis Lawrence, jenž zdědil režisérskou sesli po Garym Rossovi, se snaží, seč může, aby věrně přenesl na plátno velké drama o malé revoluci. Bohužel se mu to daří dotáhnout do konce jen částečně. První polovina filmu se soustředí na mladou Katniss Everdeen (Jennifer Lawrence) a jejího kumpána Peetu Mellarka (Josh Hutcherson), kteří po úspěšném úniku z televizní arény smrti objíždějí jednotlivé okrsky a pod záštitou zlovolného Kapitolu se snaží bavit lid. Klasická propaganda. Zcela nečekaně se však vše možné pokazí a oba jsou v druhé části snímku vrženi zpět do arény, kde mají znovu bojovat o holý život.

Největším problémem Hunger Games: Vražedná pomsta je bezesporu příšerné herecké obsazení hlavních postav. Ani jeden z tria Jennifer Lawrence, Josh HutchersonLiam Hemsworth hrát prostě neumí. Možná se na ně hezky kouká, čímž si tvůrci zajistili automatické kladné přijetí u mladšího publika. Ale pro všechny ostatní – k čemu je to dobré, když jejich postavám nevěříte ani nos mezi očima? Rádoby dojemné scény nebo i „drsné“ akční pasáže by jistě vypadaly mnohem lépe a věrohodněji, pokud by byli do hlavních rolí zvoleni jiní herci. To se v druhém dílu trilogie ale realizuje bohužel těžko.

Hunger Games: Vražedná pomsta. Zdroj: www.bontonfilm.cz.

Hunger Games: Vražedná pomsta. Zdroj: www.bontonfilm.cz.

Tento drobný castingový zádrhel částečně vyvažuje přítomnost starších a kvalitnějších hereckých jmen jako například Elizabeth Banks, Woody Harrelson nebo Donald Sutherland. Další věc, kvůli které nemá smysl chtít film vidět, jsou bezduché a dlouhé dialogy plné životních mouder, které postavy ale stejně nenaplňují a jen o nich tlachají. Většinou to dopadá tak, že herci sami vůbec netuší, co si mezi sebou před kamerou povídají, a vlastně se tváří, že jim je to úplně jedno.

Naivňoučké zpracování námětu s předem jasným koncem snad není ani potřeba rozebírat. Na druhou stranu musím vyzdvihnout povedený vizuál a solidní ozvučení. Coby samostatné sci-fi bych Hunger Games: Vražedná pomsta nikomu z mých známých nedoporučil. Skalní fanoušci předlohy nebo prvního dílu by ale podle všeho měli být spokojeni. Pro ty je na DVD připraven i bonus v podobě audiokomentářů režiséra Francise Lawrence a producentky Niny Jacobsonové. Zájemci mohou zhlédnout i několik vystřižených scén, které jsou také součástí bonusů.

Divergence


Divergence

sci-fi/akční

USA, 2014, 139 min

Režie: Neil Burger

Hrají: Shailene Woodley, Theo James, Kate Winslet a další

Zjevně nejhezčí film kolekce. Tím tedy nechci říct, že by byl kdovíjak úchvatný. Pro úvod do děje si dovolím ocitovat oficiální text distributora: „Ve světě budoucnosti jsou lidé rozděleni na pět frakcí podle svých dobrých vlastností. Každá vyznává jiné hodnoty, společně ale vytvářejí harmonický celek. Jenže hlavní hrdinka Tris do žádné škatulky nezapadá a test ukáže, že je divergentní – nebo-li má předpoklady a talent pro více frakcí. Systém okamžitě ukáže svou odvrácenou tvář a z Tris se stává lovná zvěř. Kdo se liší, znamená hrozbu. Hrozbu je třeba zlikvidovat.“ (Zdroj: Bontonfilm).

Tak si asi představte, jak může tento poměrně unikátní a zajímavý námět vypadat v rukou autorky předlohy Veronicy Roth. A v případě, že jde o další z řady filmů, na které se má především pěkně koukat a nemusí dávat žádný velký smysl. Osobně si myslím, že svět Divergence je dobře propracovaný a nebýt slátaného podpříběhu o lásce mezi adeptkou Tris (Shailene Woodley) a jejím cvičitelem Čtyřkou (Theo James) a některých nedomyšlených postupů, dal by se podle něj natočit výborný sci-fi film s nádechem dystopické budoucnosti.

Ne však v režii Neila Burgera. Úvod v podobě výcviku nováčků zasvěcovaných do jedné z frakcí je zpracován výborně. Jakmile ale začne příběh nabírat na otáčkách, příliš se filozofuje a střílí, začíná něco silně zavánět. Jednoduše poté už dává jen málo věcí smysl a navíc se děje přesně to, co by se u akčního rozuzlení stát nemělo – je to nuda. K tomu ještě nepochopitelná romance mezi ústřední dvojicí jako vystřižená z časopisů typu Bravo. Theo James je klasickým prototypem „něžného drsňáka“ z obalů týdeníků pro dámy a jeho „hereckému“ výkonu nelze věřit ani vteřinu stopáže. Otřesnější výkon jsem letos nezaznamenal.

Divergence. Zdroj: www.bontonfilm.cz.

Divergence. Zdroj: www.bontonfilm.cz.

Obecně při castingu někdo buď spal, nebo kouřil opravdu silný matroš. Většina vedlejší postav (až na čestné výjimky) je zcela nezajímavá a sterilní. S tím souvisí i scénář, jenž se do filmu snaží nacpat co možná nejvíce malých zápletek. Ty ale dohromady nemají žádnou váhu a filmovou Divergenci tak jen uměle natahují. Vrchol všeho je údajně „tvrdý“ vojenský dril, který je tak patetický, že vyvolává spíše pochyby než soucit nad hlavní hrdinkou.

Divergence má proti ostatním filmům z kolekce alespoň tu výhodu, že se na ni dobře dívá. Vizuální efekty jsou na vysoké úrovni a město zkažené budoucnosti má jakousi zvláštní a podmanivou atmosféru. Tu zase na druhou stranu zcela zazdívá zvolený hudební doprovod. Ten se prostě do tohoto světa nehodí – a to se vyjadřuji ještě velmi eufemisticky.

Škoda, další promarněná příležitost a totálně zpackaný a nedomyšlený svět, jenž byl v myšlence geniálním. Pro zájemce jsou na DVD připraveny i audiokomentářeNeilem Burgerem, Lucy FisherDouglasem Wickem. Dále několik neopominutelných bonusových filmečků z natáčení, videoklip a reklamní ukázky.

Nádherné bytosti


Nádherné bytosti

fantasy/romantický/drama

USA, 2013, 123 min

Režie: Richard LaGravenese

Hrají: Alden Ehrenreich, Alice Englert, Jeremy Irons, Emma Thompson a další

Nádherné bytosti jsou první dílem tetralogie Kronika prokletých zaklínačů autorek Kami GarciaMargaret Stohl. Ocitáme se ve fiktivním městečku Gatlin v Jižní Karolíně, kde se smolařský sportovec a knihomil Ethan seznámí s novou spolužačkou Lenou. Ta je zároveň zvláštní, tajemná a krásná. Láska je na světě, ale je to opravdu tak snadné? Příběh jako vystřižený ze Stmívání, není-liž pravda? A také ano. Nádherné bytosti ani nezakrývají, že se nesnaží svézt na módní vlně přihlouplých nadpřirozených romancí. Fakt, že je tento druh literatury doménou především ženských autorek, není třeba komentovat.

Abych nebyl jen skeptický, musím uznat, že první zhruba polovinu stopáže se film tváří jako klasická romantika a jako taková docela boduje. Převážně díky sympatickému ústřednímu duu v podání neznámých herců Aldena EhrenreichaAlice Englert. Ti se na rozdíl od hereckého ansámblu Hunger Games nemusí ani moc snažit, aby byly jejich výkony uvěřitelné a mile zamilovaně přihlouplé. Zdatně jim sekundují i o jednu či dvě generace starší kolegové Jeremy IronsEmma Thompson.

Jakmile se však Nádherné bytosti přehoupnou do druhé hodiny, přichází kámen úrazu. Romantika je najednou protnuta nadpřirozenem a tajnou frakcí zaklínačů, jejíž je Lena členkou. Čeká ji rituál zasvěcení, který má rozhodnout, zda se stane zaklínačkou hodnou nebo zlou. Zaklínači samozřejmě mají zakázáno se jakkoliv paktovat, natož milovat, se smrtelníky. Prostě síla. Přesně ta potřebná dávka usopleného patosu a vzdorné naivity, která tak proslavila Stmívání a soudní lidé ji nemohou vystát. Z nějakého důvodu to však náctileté publikum táhne a jak známo, prodat se dá dneska všechno, když je komu.

Nádherné bytosti. Zdroj: www.bontonfilm.cz.

Nádherné bytosti. Zdroj: www.bontonfilm.cz.

Na Nádherné bytosti se vlastně ani moc dobře nekouká. Krom celkem povedené atmosféry amerického zaprděného maloměsta tady není nic zajímavého. Kostýmy a kulisy by se s trochou dobré vůle daly nazvat minimálně generickými. A to nemluvím o vizuálních efektech, které vypadají, jako by je jeden z hlavních představitelů spatlal v garáži a s pocitem zadostiučinění prvního tvůrčího úspěchu vypustil do světa. Obecně jde tedy o hodně podprůměrný snímek, jenž ocení snad jen zarytí přívrženci knižních předloh. Osobně doufám, že se mi ani náhodou nepodaří vidět případný další díl.

DVD obsahuje ještě několik prémiových záběrů ze zákulisí, pár vystřižených scén a čtyři různé trailery. Takže pokud patříte mezi sběratele či notorické okoukávače bonusů, jste na správné adrese.

Finální zhodnocení

Kolekce pro knihomoly je určena opravdu jen fanouškům původních knih. Nebo jako oddychová a nenáročná zábava pro ty, kteří se u filmů chtějí především odreagovat. Nikomu jinému bych ji nedoporučil, a to hlavně z toho důvodu, že v žánru sci-fi a fantasy je vždy možné najít nepřeberné množství mnohem lepších kousků nežli jsou Hunger Games, Divergence nebo Nádherné bytosti.

Za DVD poskytnutá k recenzi děkujeme společnosti Bontonfilm.

Zdroj perexové fotografie: Bontonfilm

Lukáš Novák

Lukáš Novák

Jsem úplně normální kluk, který má rád dobrou muziku, kvalitní filmy, nekonečné cestování a akce s kamarády. A taky si občas zahraju Magic: The Gathering :-)

Zanechte komentářVaše názory