7 míst, která v Praze musíte vidět!

Cestování / 4.1.2015

Jaké méně známé zajímavosti vám Praha může nabídnout? Dochází vám inspirace na výlety? Přinášíme seznam 7 míst!

Naše hlavní město, nazývané jako srdce Evropy, je jednou z nejpozoruhodnějších metropolí vůbec. V čele s památkami, jejichž architektura sahá až hluboko do historie, se řadí do nejvíce vyhledávaných lokalit na světě. Mimo bohatého kulturního vyžití zde najdete i nespočet lesů, parků a zahrad, které vám nabídnou možnost aktivního či pasivního odpočinku a nekonečné relaxace. Je tu však i pár míst, které možná nenaleznete na předních stránkách svého knižního průvodce, ale jistě mi dají za pravdu taktéž i rodilí Pražáci, že stojí za to je navštívit.

1) Hůrka

Několik zastávek před konečnou stanicí metra B se nachází místo, které ač leží uprostřed velkého sídliště, na mne pokaždé dýchne neuvěřitelným optimismem a neskonalou pohodou. Poměrně rozlehlý rybník položený pod majestátním tubusem poskytuje zvláště v letních měsících ideální místo pro trávení volného času, ať už pro rodiny s dětmi, důchodce, nebo pejskaře se svými čtyřnohými miláčky.

upravena hurka

Pohled na stanici z venku. Zdroj: Wikimedia Commons

2) Vítkov

Mými často navštěvovanými místy všeobecně jsou jakékoliv vyhlídky. Čím vyšší, tím lepší. Jednou z nich je kopec spojující části Žižkov a Karlín s krásnou bronzovou sochou Jana Žižky z Trocnova na samém vrcholu. Pravda, trochu se při tom jistě zadýcháte, ale odměna v podobě nepřekonatelného výhledu na celou Prahu bude zasloužená. Doporučuji start od zastávky Křižíkova, kde se ulicemi napojíte na tunel pro pěší, který vás černočernou tmou zavede až do půli trasy za tímto gigantickým skvostem.

upraveny vitkov j

Památník Vítkov. Zdroj: Wikimedia Commons Autor: Ondřej Kořínek

3) Park Podvinní

Na toto místo si hřeju nezapomenutelné vzpomínky už od raného dětství a mám pocit, jako by to tam tak nějak rostlo se mnou. Začínalo se na obyčejných dřevěných prolézačkách, na kterých jsme si vždycky zadřeli třísku do prstu a které nyní nahradily moderní kovové houpačky a pogumované skluzavky nejrůznějších barev a velikostí. Nicméně atmosféra zůstala stejná. I altánek s ohništěm na opékání vuřtů stále čeká na další labužníky.

Park Podvinní. Zdroj: Wikimedia Commons Autor: Dezidor

Park Podvinní. Zdroj: Wikimedia Commons Autor: Dezidor

4) Divoká Šárka

Kdo by řekl, že taková nádhera může být v Praze! Lesy zelenější než v pohádkových knížkách. Voda průzračnější než v jakékoliv PET lahvi. Skály strmější, než si dokážete představit. A to všechno pár kilometrů od centra. Pokud si sem uděláte výlet, doporučuji – rezervujte si minimálně celé odpoledne a mějte dost velkou volnou paměť ve foťáku. Že se ztratíte, se ale bát nemusíte. I přes celkem nekvalitní označení jednotlivých tras, ať už si vyberete libovolný směr, vždycky dojdete k nějaké MHD, popřípadě k útulné hospůdce, kde doplníte síly po tak náročné, ale neobyčejně zajímavé cestě.

upravena sarka

Pohled na Evropskou ulici. Zdroj: Wikimedia Commons Autor: Iliusvla

5) Kyvadlo

Metronom, který naleznete na vrcholu Letenských sadů, má mnoho historických významů. V současné době je zde vytvořen pomyslný skatepark a viditelný je i drát, na kterém bývají pověšené tenisky, což je jeden z prvků populárního street artu. Důvodem, proč mám toto prostranství v seznamu, je opět báječný rozhled.

Tip Generace 21: Chcete nabýt požadovanou fyzičku? Vyběhněte schody odspoda z Čechova mostu. Několikrát.
Metronom od severu. Zdroj: Wikimedia Commons Autor: Hynek Moravec

Metronom od severu. Zdroj: Wikimedia Commons Autor: Hynek Moravec

6) Trója – Císařský ostrov

Když může být víc věcí na jednom místě, je to naprosto ideální. A tato oblast tohle kritérium splňuje na výbornou. Kromě zoologické a botanické zahrady, zámečku a fascinující přírody mi velmi imponuje fakt, že přechodem přes jeden most máte možnost se dostat do Stromovky a dále například k Výstavišti Holešovice. Každoročně se zde konají i poháry ve vodním slalomu.

Císařský ostrov s trojskou lávkou. Zdroj: Wikimedia Commons Autor: Jvs

Císařský ostrov s trojskou lávkou. Zdroj: Wikimedia Commons Autor: Jvs

7) Strahov

Tohle jedno slovo pod sebou ukrývá tři významná a známá místa. Strahovský klášter, strahovské stadiony a koleje ČVUT. U toho všeho se tyčí odvětrávací věž, která v sobě má průchod a když si mezi něj stoupnete a podíváte se k nebi, připadá vám strašně titěrné. A k Petřínu to je co by kamenem dohodil.

Prostranství u Stadionu Strahov. Zdroj: Wikimedia Commens Autor: Honza Groh

Prostranství u Stadionu Strahov. Zdroj: Wikimedia Commens Autor: Honza Groh

Ať už se rozhodnete pro vyhlídku velkou či malou, odevšad uvidíte naší krásnou Prahu stověžatou.

Zdroj perexové fotografie: Wikimedia Comonns, Che

Lucie Luňáková

Lucie Luňáková

Jmenuji se Lucie, ale pro většinu přátel jsem zkrátka Lů. Psaní je něco, v čem mohu nechat kus sebe a při cestách sbírám vzpomínky, které mi zůstanou navždy. Snažím se brát život s nadhledem a užívat každého momentu. Tak se pojďte bavit se mnou!

Zanechte komentář