Vánoční výzdoba na stole

Rychlé rady: Jak nazdobit sváteční tabuli?

Design / 23.12.2014

Štědrý večer nastane už za pár hodin a vy stále nevíte, jak nazdobit sváteční tabuli? Máme pro vás pět superrychlých tipů.

Salát připraven, kapr obalený a vám už zbývá jen prostřít? Jenže to chce něco speciálního, ne jen položit talíře na stůl a rozdat příbory všem členům vaší rodiny. Právě s touhle činností si ale mnoho lidí hlavu nedělá. A přitom krásně prostřený stůl umí přispět ke kouzelné atmosféře! Prozradíme vám několik jednoduchých tipů, které může využít opravdu každý.

1. Ubrusem to začíná

Pokud nemáte ubrus, můžete ho nahradit i jednoduchým prostíráním. Na dřevěném stole vypadají krásně bílá prostírání, ale i slavnostnější varianty.

Z obyčejného stolu uděláte slavnostnější tabuli právě ubrusem. Nemusíte přitom sahat po luxusních kouscích, svou službu udělá i jednoduchý bílý ubrus bez krajek. Podle etikety by měl přesahovat alespoň 30 centimetrů přes okraj desky stolu. Můžete být ale i velkorysejší. Obecně totiž platí, že čím delší ubrus je, tím luxusnějším dojmem působí. Podmínkou však je, že se musí jednat o splývavou textilii. Ubrus z pevného materiálu by mohl nepěkně odstávat.

Bílou variantu můžete nahradit i luxusnějšími kousky ze svých zásob. Krásně vypadají slavnostní barvy jako červená, zlatá či temně fialová. Naopak si dejte pozor na vzorované textilie, ty slavnostnější atmosféře mohou spíše uškodit.

Vánoční ubrus

Nemusíte mít nic speciálního, stačí i obyčejný a pěkně nažehlený ubrus.
Zdroj: freeimages.com

2. Vytáhněte slavnostní nádobí

Máte slavnostní nádobí, které používáte jen jednou za čas? Teď je ta pravá chvíle! V případě, že máte na výběr z několika variant, volte vždy podle dekorace. V případě, že budete mít bohatě zdobený stůl, chce to minimalistickou variantu bez zdobení. Naopak můžete sáhnout po barevných či zlatě zdobených kouscích, pokud bude vaše tabule jen v jednoduchém stylu.

Pod talíř patří podle tradice buď stará mince, či šupina z kapra. Někteří pod něj vkládají symbolickou desetikorunu pro štěstí. Můžete dát třeba i los. Co když se na někoho usměje štěstí?

svíčky na vánočním stole

Zdroj: pixabay.com

3. Zapalte betlémské světlo

Doprostřed stolu můžete nachystat adventní věnec nebo ještě lépe třeba tříramenný svícen či několik vysokých svíček v malých ozdobných svícínkách. Krásně vypadají i různě velké svíčky pospolu. V případě, že chcete, aby vaše štědrovečerní tabule doslova zářila, přibližte ke světlu svíček skleničky na víno, vázy či skleněné dekorace. Vytvoří jiskřivou a luxusní atmosféru.

4. Nezapomeňte na dekorace

Ubrus je na svém místě, stejně tak i příbory. Svíčky už jsou připravené jen k zažehnutí. Aby atmosféra byla naprosto dokonalá, přizvěte si na pomoc i dekorace. Větvičky, plátky sušených citrusů a lískové oříšky – vše můžete příjemně naaranžovat třeba do skleněných mističek nebo rozprostřít po stole. Pěkně bude vypadat i ozdobná mísa s cukrovím nebo s čerstvým ovocem. A nezapomeňte ani na ubrousky, které by měly být v tónu ostatních dekorací či svíček. Můžete je hezky naaranžovat na stůl třeba do tvaru stromečku.

5. Ale zase to nepřehánějte

Dejte si ale pozor na to, abyste z krásné slavnostní tabule neudělali přeplácený stůl plný nevkusu. Ve střídmosti a jednoduchosti je síla. Ze všeho nejdůležitější je, abyste se u stolu cítili dobře a pohodlně. Bát se, že něco shodíte nebo že omylem zavadíte o vysokou svíčku a vyvoláte menší požár – to moc pohodovou atmosféru nepřipomíná. Snažte se proto prostírat se vkusem a citem, ale myslete i na to, aby měl každý dostatek místa kolem sebe.

Zdroj perexové fotografie: picjumbo.com

Silvie Olbrichová

Silvie Olbrichová

V duši stále malá holka, která má ráda milé lidi, hřejivé slovo, motivační citáty a fotografie. Inspiraci hledá všude kolem sebe a nachází ji i tam, kde ostatní ne. Miluje, když den prožije naplno a napíše hezký článek. Kontaktovat ji můžete na silvie.olbrichova@generace21.cz

Zanechte komentář