Literární soutěž Vidoucí

Literatura / 5.1.2015

Autor:

Nedávno jsem vám představil největší českou literární soutěž z žánru fantastiky –  Cenu Karla Čapka. Dnes se podíváme na její konkurenci.

O soutěži

Literární soutěž Vidoucí je stejně jako Cena Karla Čapka zaměřena na všechny oblasti fantastiky, tedy sci-fi, fantasy i horor. Další podobnost spočívá i v její mezinárodnosti či spíše bilingvnosti, protože jak už je v našich luzích a hájích zvykem, Slováci jsou nám v mnohém bratry. Proto se povídky odevzdávají v českémslovenském jazyce.

Hlavním pořadatelem je časopis Pevnost, tedy česká žánrová jednička, se kterou se možná setkali i nefanoušci fantastiky. Záštita takového média soutěži jednak propůjčuje prestiž, jednak dává soutěžícím naději na otištění v měsíčníku. Vítězná povídka má své místo v Pevnosti jisté, ale zaujměte a třeba bude vaše dílko otištěno i z pozice „poraženého“. Spolu s Pevností pořádají soutěž naše dva SF kluby, a to PalantírIslington.

 

Letošní ročník

Pevnost; zdroj: facebook.cz/CasopisPevnost

Pevnost. Zdroj: facebook.cz/CasopisPevnost

Vidoucí nejsou segregovaní na žádné podkategorie, jedna povídka vítězí a bere všechnu slávu. Povídka to musí být fantastická (alespoň prvky fantastiky). Rozsahem se musí vejít mezi 1 800 a 54 000 znaků, takže vedle sebe může stát David a Goliáš, přičemž kurz hraje mírně ve prospěch Goliáše. Tím hlavním je ale kompaktnost, takže takzvané nafukování je jen na škodu. Zároveň si dejte pozor, abyste svou práci neměli nikde zveřejněnou nebo zaslanou do jiné soutěže. Takové povídky jsou diskvalifikovány automaticky.

Stejně jako u všech seriózních literárních soutěží je podmínkou anonymita v průběhu hlasování – porotci nevědí, komu které dílko patří.

Uzávěrka soutěže je 31. ledna 2015.

Další postřehy

Vidoucí je soutěž mladá a se svým pátým ročníkem vypadá oproti tomu čtyřiatřicátému CKČ jako cucák s mlíkem tekoucím po bradě. A jako všichni mladí, i ona se snaží být moderní, revoluční, progresivní… Proto se chlubí tím, že se v ní vše řeší pouze elektronicky a porotci poskytují soutěžícím zpětnou vazbu.

Každému mladému autorovi se doporučuje přečíst „legendární“ soutěžní povídka Havran.

Více informací včetně plných pravidel soutěže se dočtete na webu www.vidouci.cz.

 

Zdroj perexové fotografie: commons.wikimedia.org (upraveno)

Jakub Laxar

Jakub Laxar

Bohém... tedy vlastně bohemista, který je doma ve fantasy a Tolkien je pro něj bohem. Sbohem.

Zanechte komentář