Černobílá vs. šílené barvy – změna je třeba

Design / 7.1.2015

Autor:

Sklízíte povánoční výzdobu a zase se vracíte ke každoročním doplňkům a váš byt vypadá už čtvrtým rokem stejně? Chce to změnu! Poradíme vám, co dělat.

Prospěje vám změna. Pokud u vás doteď vládla kombinace šedé, bílé a černé, tak vám doporučujeme radikální změnu v podobě šílených, pestrých barev. Anebo opačně.

Z bláznivých barev na černou a bílou

Před pár lety jste byli nevybouření, plní energie a nápadů a rozhodli jste se je projevit i v interiéru? Bohužel ale to, co bylo v módě kdysi, je už dneska out. Kombinace černé a bílé je zato uklidňující, nepobuřuje ani nevyniká a bude tu s námi opravdu navždy.

Význam barev

[tabs tab1=“Bílá“ tab2=“Černá“]

[tab id=1]Barva, která vlastně není barvou, je nositelkou symbolů. Zatímco na západě znamená čistotunevinnost, na východní polokouli jí připisují smutek.

V interiéru tento význam ustupuje a spíše se klade důraz na její smyslové vnímání. Působí rozjasňujícím dojmem, zvětšuje prostor a v neposlední řadě pomáhá soustředění.

[/tab]
[tab id=2]Symbolem této barvy-nebarvy je smutek či smrt. Rozhodně nepůsobí vesele, ale je elegantní.

Na velkých plochách působí depresivně a celý prostor zatemní. Pokud by byla použita bez žádného kontrastního prvku, můžeme si připadat v prostoru dezorientovaní.[/tab]

[/tabs]

Černá s bílou, nebo bílá s černou?

Stejná otázka, jako jestli je zebra bílá s černými pruhy, nebo černá s bílými. My jsme jednoznačně pro dominantní bílou s černými prvky. Jejich kombinace má silný grafický náboj, kterého se využívá právě při zařizování interiéru. Důležitým rozdílem těchto barev je i to, že zatímco černá pohlcuje světlo, bílá jej odráží. A dokud nebude v módě bydlet v tmavé kobce, tak bílá musí převažovat.

Interiér laděný do černé a bílé. Zdroj: www.borastapeter.se

Interiér laděný do černé a bílé.
Zdroj: www.borastapeter.se (upraveno)

Zbavte se nudy, nebojte se experimentů

Nebojte se ze sebe vypustit mladého, nevybouřeného ducha kreativity, který dokáže divy. Líbí se vám kombinace zelené a růžové? Proč ne! Čtverečky a kolečka? Jen do toho!

Ale teď vážně – s tímto byste moc neuspěli. Šílenosti ale přesto mohou vypadat vkusně a hlavně moderně.

Od letošního podzimu jsou trendy květinové vzory, šokující barevné kombinace, zvířecí motivy a pestrost s rozmanitostí. Pokud byste ale přece jen nenašli odvahu pro barevné tapety, můžete experimentovat s jasně barevnými doplňky nebo třeba výrazně natřenou skříňkou, která hned může váš interiér udělat bláznivý. Věřte nám, bude to stát za to!

Přečtěte si také: Trendy vzory, které vás nudit nebudou

Šílené? Nikoli! Moderní. Zdroj: www.borastapeter.se

Šílené? Nikoli! Moderní.
Zdroj: www.borastapeter.se (upraveno)

Zdroj perexové fotografie: www.borastapeter.se (upraveno)

Tomáš Kodet

Tomáš Kodet

Autor je redaktorem magazínu Generace21. Studuje Architekturu a stavitelství na ČVUT v Praze. Se svými přáteli založil Festival večerní poezie. Mezi jeho záliby patří tanec, cestování, architektura a urbanismus, poezie a v neposlední řadě také design.

Zanechte komentář