Petra – zapomenuté město uprostřed jordánských skal

Cestování / 2.1.2015

Vydejte se za architektonickým skvostem Blízkého východu a jedním ze sedmi nových divů světa, který inspiroval nejednoho režiséra.

V roce 1989 se kina po celém světě už potřetí plnila fanoušky Indiana Jonese, který se na své poslední křížové výpravě vydal hledat svatý grál, mimo jiné také do Petry. Zatímco méně zkušení cestovatelé obdivovali krásu domnělé kulisy, ti ostřílení dobře věděli, kde tento monumentální skvost hledat.

Tento pohled se vám při cestě k Pokladnici naskytne jako první. Zdroj: foter.com Mal B

Tento pohled se vám při cestě k Pokladnici naskytne jako první. Zdroj: foter.com, Mal B

Skalní město Petra se nachází v jižním Jordánsku v údolí Vádí Musa v samém srdci Šarských hor, asi 240 kilometrů od hlavního města Ammánu. Navzdory svému půvabu a dvoutisícileté historii je ale dodnes okolnímu světu celkem uzavřená.

Všechny části města jsou vytesány do pískovcových skal, které se v záři večerního slunce barví do ostře červené. Nejznámější částí Petry je pravděpodobně Pokladnice, která je ve skutečnosti hrobkou panovníků. Její název je odvozen od legendy, podle níž by se měl uvnitř skrývat obrovský poklad egyptských faraonů.

Ikonická stavba je názorným příkladem vlivu Řecka a helénistické kultury, která vtiskla části města jedinečnou tvář. K jejímu vstupu se klikatí úzká soutěska, kterou můžete absolvovat na hřbetu velblouda.

Sedmý div světa

Vznik Petry se datuje do 3. století před naším letopočtem a je úzce spjat s kočovným kmenem Nabatejců, jenž se významně zasloužil o její rozkvět. Brzy se stala důležitým obchodním centrem a křižovatkou obchodních cest z Evropy na Dálný východ a díky své výhodné poloze uprostřed skal také poskytovala takřka útočiště pro své obyvatele. Těch zde v době největšího rozmachu žilo až třicet tisíc. Postupem času ale začal význam města upadat a v Petře se vystřídala řada tehdejších civilizací, které se více či méně podílely na její dnešní podobě.

Petra

Cesta na velbloudím hřbetu sklaním kaňonem bude jistě nezapomenutelným zážitkem. Zdroj: foter.com, Colin Tsoi

Sláva města bledla čím dál tím více a v 6. století našeho letopočtu upadla Petra v zapomnění na několik staletí. Objevena byla až v roce 1812. V roce 1985 byla přijata pod ochranná křídla světového dědictví UNESCO a díky své jedinečnosti byla v roce 2007 zařazena mezi sedm novodobých divů světa.

V současné době se jedná o hlavní turistickou atrakci Jordánska, kam ročně zavítá na půl milionů turistů z celého světa. Přidejte se k nim a nechte se pohltit atmosférou tohoto unikátního města.

Zdroj perexové fotografie: foter.com, Seetheholyland.net

Michal Voráček

Michal Voráček

Student žurnalistiky s hlubokým zájmem o historii, cizí jazyky a společenské vědy, vášnivý cestovatel, milovník umění, dobrého vína a čokolády ve všech podobách.

Zanechte komentářVaše názory