Benedict Cumberbatch: nadaný herec dobývá Hollywood

Film Kultura / 31.12.2014

Neoficiální životopisná kniha přibližuje čtenáři vše od počátku Benedictovy herecké kariéry až do současnosti.

Začátek knihy vypráví o nepříjemné situaci, která se Benedictovi stala v Jižní Africe, kde se natáčel seriál Až na konec světa. Odhaluje nám podrobně, co se té noci vlastně stalo a zvolna přechází do vyprávění, kdy a komu se Benedict narodil, jaké byly jeho cíleúspěchy během školních let a po nich a v neposlední řadě i to, jestli vždy přijal roli, která by pro něj byla nemalým přínosem. Čtenář se dozví takřka vše o jeho životě, o začátcích jeho kariéry až do současnosti.

Benedict, Zdroj: wikipediaBenedict Cumberbatch

Benedict se narodil v roce 1976 Timothymu a Wandě, což byli herci obsazovaní v populárních pořadech 70. let. Po ukončení studia na univerzitě v Manchesteru se začal věnovat studiu dramatických umění. Je to především divadelní herec, který se objevuje i v seriálech a stále častěji i na velkém plátně. Jeho největším počinem, díky kterému ho zná celý svět, je hlavní role v novém seriálovém zpracování Sherlocka Holmese. Má rád potápění a jízdu na koni.

První odmítnutá role

Když byl například Benedict v posledním ročníku Harrow, navštívil ji režisér nominovaný na Oscara, Andrew Birkin, který hledal herce pro svůj nejnovější projekt s názvem Betonová zahrada. V Benedictovi režisér asi už tenkrát viděl talent, a tak mu roli nabídl jako úplně prvnímu. Benedict nabídku ale odmítl s tím, že v tomto snímku nechce hrát jenom proto, aby v něčem hrál.

Začátek Benedictovy kariéry byl poněkud kostrbatý. Několikrát přijal roli ve filmu, o kterém by se dalo i říct, že nebude zrovna trhákem, stejně jako naopak odmítl roli ve filmu, který se pak trhákem stal. Jeden čas odmítl hrát ve filmu jen proto, aby se mohl věnovat hraní na divadelních prknech.

Ukázka z knihy Benedict Cumberbatch. Zdroj: Monika Faltýnková

Ukázka z knihy Benedict Cumberbatch. Zdroj: Monika Faltýnková

Nemá mediální výcvik, kterým by si chránil každou píď svého života. Není jako klasičtí herci, kteří se snaží prorazit v Hollywoodu a bojí se, aby nějak neurazili svého příštího castingového agenta, takže raději vůbec neřeknou svůj názor. Zároveň není tak hloupý, že by žádné názory neměl. Je vzdělaný a má spoustu životních zkušeností. Pro lidi jako já je to závan čerstvého vzduchu,“ řekl o něm Danny Deloitte, autor blogu o celebritách.

Muž, který prodal svět

Jak léta plynula, Benedictova kariéra se vyvíjela, ztvárnil hlavní roli ve filmu s názvem The Fifth Estate, který ani v nejmenším neměl na to stát se trhákem. A to i přesto, že ve filmu hrál právě ústřední postavu nyní zbožňovaný Benedict. Právě v době, kdy se natáčelo The Fifth Estate, měl se Benedict dostavit na natáčení třetí série Sherlocka, ale lidé z BBC se rozhodli, že se přizpůsobí Benedictovu časovému plánu a natáčení Sherlocka odložili.

Nikdy z toho nemohl být klasický film do popcornových multikin, ale jsem rád, že mi to umožnilo předvést, že dokážu zahrát i takový druh rolí. A ať už měl film jakékoli tržby, reakce na to, jak jsem zahrál Assange, byly vesměs velmi kladné. Je to má první hlavní role ve filmu a způsobila takovou pozornost,“ nechal se slyšet Benedict.

Třetí série oblíbeného seriálu tak měla dvouletou pauzu, i přesto nové díly předčily ty předchozí, následkem čehož se stal seriál  nejsledovanějším dramatem od roku 2002 (výjimkou je seriál Doctor Who).

Kdo si knihu oblíbí?

Knihu si, přestože je psána poutavým způsobem, neužije úplně každý. Nejlépe si ji vychutná opravdový fanoušek životopisných knih. Nehledejte zde klasickou knižní zápletku nebo nějaký příběh, ale spíše pouze perličky z Benedictova života, kterých ale rozhodně není málo a jsou mnohdy více než zajímavé. Kniha je vhodná spíše pro starší věkovou kategorii.

Hlavním plusem vydání této knihy je to, že není vyplněna jen souvislým textem, ale doplňují ji barevné fotografie jak z Benedictova života, tak i z filmů a seriálů, ať už z natáčení či přímo z daného snímku.

Obal knihy s názvem Benedict Cumberbatch je laděn do černobílé barvy, přičemž na obálce je Benedictova fotografie. Kniha tak působí skoro až magickytajuplně, protože se Benedict na fotografii tváří téměř přísně – jak je pro něj ostatně typické.

Součástí knihy jsou i fotografie jak z filmů, tak z natáčení. Zdroj: Monika Faltýnková

Součástí knihy jsou i fotografie jak z filmů, tak z natáčení. Zdroj: Monika Faltýnková

Životopis se může pyšnit nejen skvělým slohovým stylem autora, ale i filmovým slovníčkem a v neposlední řadě i soupisem všech jeho rolí, nominací a ocenění. Pokud vás zajímají veřejně méně známí herci, kteří mají nemalý talent a chtěli byste se něco dozvědět o jejich životě, neváhejte a sáhněte po knihách tohoto typu.

cumberbatch knihaBENEDICT CUMBERBATCH

Autor: Nigel Goodall

Praha, 2014

Nakladatelství: XYZ

Cena: 299 Kč

Více informací na stránkách nakladatele.

Zdroj perexové fotografie: Monika Faltýnková, Generace 21

Monika Faltýnková

Monika Faltýnková

Filmová fanynka, literární maniak a zcela nevinná slečna v jednom ;)

Zanechte komentář