Krimi, legrace i romantika: další várka seriálů, které si nesmíte nechat ujít

Film / 21.12.2014

Produkce stále nových seriálů je zřejmě nekonečná. My vám přinášíme další dávku těch, které určitě stojí za to sledovat. 

Skorpion

Skorpion

Krimi, drama

USA, 2014

Premiéra: 22. 9. 2014, CBS

Režie: Gary Fleder, Bobby Roth, Justin Lin, Dwight H. Little

Scénář: Nick Santora, Walter O’Brian, Nicolas Wootton

Hrají: Elyes Gabel, Katharine McPhee, Eddie Kaye Thomas, Emily Robinson, Robert Patrick

Génius s jedním z nejvyšších IQ, jaké bylo dosud naměřeno, Walter O’Brian, pracuje s týmem géniů a řeší ty nejtěžší případy pro FBI. Walter je mozkem týmu, Sylvester Todd je „lidská kalkulačka“, Happy Quinn umí zázraky v oblasti techniky a Toby Curtis je světová třída v oblasti behaviorální psychologie. Společně tedy dávají dohromady něco jako dokonalého robota, který umí naprosto vše.

Jelikož ale tito géniové nejsou (kromě Tobyho, ale ten má zase jiné problémy) schopni jednat s lidmi jinak než racionálně, vzali mezi sebe ještě Paige Dineen, která dřív byla servírka a nyní funguje trochu jako tlumočník mezi normálním světem a uzavřeným světem géniů. Navíc má syna, který je shodou okolností také malý génius, takže se kruh uzavírá.

Scorpion. Zdroj: imdb.com

Scorpion. Zdroj: imdb.com

Seriál Scorpion byl natočen podle skutečných zkušeností počítačového génia Waltra O’Briana, který je zakladatelem firmy Scorpion Computer Services a v současné době je mu 39. Po odvysílání seriálu několik lidí zpochybňovalo, zda jsou situace v seriálu skutečně reálné. O’Brian to ve své oficiální odpovědi nevyvrátil, ale odmítl prozradit, které situace jsou skutečné a které byly doplněny. Velké spekulace proběhly například hned u prvního dílu s letadlem, který sice působil efektivně, rozhodně však ne zcela reálně. Jak to bylo ve skutečnosti, se však ale můžeme pouze domnívat.

Po pilotním dílu jsem byla doslova nadšená. Baví mě seriály plné geniálních mozků. Postupně se však moje nadšení po každé epizodě snižovalo. Jako by seriál už po pár dílech ztrácel dech. Možná že se počítačové šílenství už po pár dílech okouká. Každopádně tento seriál určitě neurazí. Kdo má rád techniku, počítače, McGyveraThe Big Bang Theory, určitě by měl dát seriálu šanci.

Vražedná práva

How to Get Away with Murder

Krimi, drama

USA, 2014

Premiéra: 25. 9. 2014, ABC

Režie: Bill D’Elia, Debbie Allen, Michael Offer

Scénář: Peter Nowalk

Hrají: Viola Davis, Alfred Enoch, Aja Naomi King, Matt McGorry, Jack Falahee, Karla Souza

Hned po prvním dílu mě seriál hodně zaujal. Parta pěti studentů práv pracuje s profesorkou Annalise Keating (Viola Davis) na obhajobě těžkých zločinců. Annalise rozhodně není žádná laskavá paní „Perry Masonová“, ale drsná profesionálka, která se s nikým nepáře, vše říká na rovinu a toleruje pouze preciznost. Po krátké době práce s ní však studenti začnou postupně objevovat, že za její tvrdou slupkou se něco skrývá. Jako první na to přijde Wes Gibbins (Alfred Enoch, ano, je to Dean Thomas z Harryho Pottera) a postupně se vše začne dostávat na povrch.

Celou dobu víte, že něco udělali, respektive udělají. Celý seriál se odehrává v minulosti, ale v každé další epizodě jsou prostřihy do budoucnosti, které nám postupně přibližují drobné detaily toho, co se stane. V posledních dílech jsou tyto prostřihy stále častější, až se nakonec vše spojí do přítomnosti. Příběh je vystavěn tak, že až do posledního dílu nevíte, co se přesně stane. A pokud si myslíte, že ano, mýlíte se.

Annalise Keating a její tým. Zdroj: imdb.com

Annalise Keating a její tým. Zdroj: imdb.com

Všechny tyto skutečnosti vám nedovolí se od seriálu odtrhnout a budete mít potřebu podívat se na celou řadu najednou. Avšak tvůrci udělali další velmi chytrý tah, jak si udržet sledovanost napjatých diváků. Seriál před Vánoci utnuli v tom nejnapínavějším okamžiku a na poslední díl řady si budeme muset počkat až do konce ledna.

Seriál produkovala Shona Rhymes, která stojí mimo jiné za scénářem k seriálu Scandal, který běží na ABC již od roku 2012, nebo k seriálu Chirurgové, který běží v našich televizích ještě teď. Dá se tedy říci, že o úspěch tohoto seriálu už je postaráno.

Tenhle seriál si rozhodně nenechte ujít.

Black-ish

Black-ish

Komedie

USA, 2014

Premiéra: 24. 9. 2014, ABC

Režie: James Griffiths, Rebecca Asher

Scénář: Kenya Barris, Gail Lerner, Vijal Patel

Hrají: Anthony Anderson, Tracee Ellis Ross, Yara Shahidi, Marcus Scribner, Miles Brown, Marsai Martin, Laurence Fishburne

Pokud jste někdy měli o Afroameričanech nějaké předsudky, tenhle seriál vám je na sto procent potvrdí. Tady se jí smažené kuře, děti jsou buď nerdi nebo tanečníci a každý černoch zná Jay-Zho.

Komedie Blackish nám představuje rodinku černochů žijící na „bělošském“ předměstí. Andre Johnson (Anthony Anderson) je manažer, který byl zrovna povýšen, jeho manželka Rainbow (Tracee Ellis Ross) je chirurg a jejich čtyři děti jsou téměř jediní černoši na soukromé škole, kam chodí. A jejich dědeček (Laurence Fishburne) je tak trochu blázen.

Takže by se dalo říct, že tahle rodina je z trochu „lepší třídy“ než běžně černoši bývají. Což samozřejmě není pravda a seriál se rozhodně nesnaží být rasistický. Spíše s nadsázkou a vtipem poukazuje na stereotypy, které se o Afroameričanech tradují a některé se ani nesnaží vyvrátit. Hlavně hlava rodiny Andre se ze všech sil snaží ve svých dětech i manželce neustále probouzet jejich černošskou identitu, což někdy trochu přehání, ale v tom je ten vtip.

Rodinka Johnsnových. Zdroj: imdb.com

Rodinka Johnsnových. Zdroj: imdb.com

V Americe tento seriál způsobil možná trochu větší pozdvižení vzhledem k tomu, že seriál čistě o černoších nebyl vytvořen (i přes všechnu korektnost) snad od dob seriálu Fresh Prince (1990) s mladým Willem Smithem v hlavní roli.

Z tohoto důvodu je dobře, že tento seriál vznikl už sám o sobě. A když se ještě takto povedl, je to určitě úspěch.

Určitě jeden z lepších komediálních seriálů sezóny, který se vyplatí sledovat a u kterého se mnohokrát zasmějete.

Jane the Virgin

Jane the Virgin

Drama

USA, 2014

Premiéra: 13. 10. 2014, The CW

Režie: Brad Silberling, Debbie Allen

Scénář: Jennie Snyder, Josh Reims, Meredith Averill

Hrají: Gina Rodriguez, Andrea Navedo, Justin Baldoni, Yael Grobglas, Brett Dier, Jamie Camil

Pamatujete si taky ty telenovely, co běžely kdysi na Nově? Esmeralda, Manuela, Divoký Anděl a tak? Určitě jste taky nejednou zasténali nad tím, jak bolestivé sledování takových příběhů bylo. Ale co kdyby to někdo pojal trochu jinak? Vezměte nějaký klasicky telenovelově zamotaný příběh, přeneste jej do dnešní doby a navrch přidejte sarkastického vypravěče. Přesně to udělali tvůrci seriálu Jane the Virgin. A co se stalo? Jedno z největších překvapení sezóny!

Hlavní postavou je Jane (Gina Rodriguez), která vyrůstala pod vlivem silně věřící venezuelské babičky, která ji svou neoblomnou vírou přesvědčila, aby Jane zůstala až do svatby pannou. Jane je nyní 23, studuje a má vážný vztah s Michaelem a svůj „slib Bohu“ neporušila. Jednoho dne se však stane něco, co obrátí její život vzhůru nohama. Při návštěvě u gynekoložky je omylem uměle oplodněna a po nějaké době se dozvídá, že je těhotná. Navíc je otcem dítěte Janina dávná platonická láska Rafael (Justin Baldoni). Tento incident náhle rozpoutá lavinu dalších podivných událostí a překvapujících zjištění.

Příběh je remakem venezuelské telenovely Juana la Virgen (do češtiny byl název přeložen jako Juanin zázrak) z roku 2002. V původní předloze je však vše ještě o trochu dramatičtější – hlavní postava Juana je teprve sedmnáctiletá, Mauricio, otec dítěte, se do ní okamžitě zamiluje a zbytek rodiny zákeřně intrikuje proti oběma.

Jane the Virgin. Zdroj: oficiální facebook seriálu

Jane the Virgin. Zdroj: oficiální facebook seriálu

Seriál Jane the Virgin si ale dělá legraci nejen ze své předlohy, ale i ze všech ostatních podobných příběhů, které jsou seriózně servírovány televizním divákům po celém světě. Samozřejmě se seriál neubrání dojemným a mírně přehnaným scénám, ale přiznejme si, že takové mají občas i normálně se tvářící seriály a tam je to mnohdy skutečně nepatřičné.

Jane the Virgin je skvělá zábava, pokud máte chuť sledovat něco nového a odlehčeného. Nejsou tu žádné vraždy ani zombies, prostě se budete bavit. Navíc má tento seriál zvláštní spojitost s Českem. Hlavní záporná postava, Rafaelova manželka (Yael Grobglas), se jmenuje Petra a je české národnosti. V několika dílech dokonce skutečně mluví česky, a i když je opět Česko americkýma očima spíše něco jako Čečensko, Američani snažící se mluvit česky jsou ještě vtipnější, než když se snaží mluvit rusky.

Zdroj perexové fotografie: oficiální facebook seriálu Jane the Virgin

Karla Melichnová

Zanechte komentář