Špalíček výletů 3 je ideálním dárkem pro každého cestovatele

Cestování / 19.12.2014

Stále ještě tápete, co zabalit pod stromeček? Všem cestovatelům v rodině i mezi přáteli skvěle poslouží nejnovější vydání Špalíčku výletů.

Jste cestovatelé každým coulem, nebo máte ve svém okolí někoho podobného? Pak není nad čím váhat, nový Špalíček musíte mít. Kniha s poměrně dlouhým názvem Špalíček výletů pro každý den jeden a podtitulem Autem po Čechách, Moravě a Slezsku opravdu plní to, co slibuje – najdete v ní inspiraci na každičký den v roce na výlety po celé naší republice a občas i kousek za hranice. A to se nedá odmítnout.

Už samotné fotografie vás rozhodně navnadí k tomu, abyste zabalili batoh.

Už samotné fotografie vás rozhodně navnadí k tomu, abyste zabalili batoh.

Úspěšné Špalíčky

Nakladatelství S & D vydalo již třetí pokračování úspěšné série, z čehož je jasné, že popularita knih s každodenními tipy na výlety neklesá. Úžasný je zejména fakt, že nejde jen o úpravu prvního vydání – v každé knize je naprosto originálních 365 výletů a poslední pokračování na své starší bratříčky hojně odkazuje. Když tedy vyrazíte do jedné lokality, budete mít hned několik tipů na to, kam se vydat. Nemusíte však mít strach, že v této knize už jsou jen „zbytky“, právě naopak. Na území naší země je tolik zajímavostí či památek, že zdaleka nebyly popsány všechny. Posuďte sami – pražská Loreta, plzeňské Pivovarské muzeum a podzemí nebo ostravská zoo – zní vám to jako zbytky?

Každému tipu je věnována přesně jedna stránka, která obsahuje všechny potřebné informace. Rozhodně tak nepřijdete o shrnutí základních faktů, zajímavostí i historie, přehlednou mapku, fotografie, informace o otvírací době, parkování, akcích, které se v dané lokalitě konají, službách jako ubytování a restaurace v místě a okolních výletních místech, která byste neměli minout.

Při takovém množství informací samozřejmě nelze podat vyčerpávající popis všech faktů a zajímavostí. Kniha opravdu není klasickým průvodcem, na to nemá ani velikost a váhu, ale studnicí nápadů – stačí zalistovat a hned máte vybráno, kam vyrazit.

Každá stránka je přehledně rozložena.

Každá stránka je přehledně rozložena.

Přehlednost nadevše

Po otevření knihy hned cestováníchtivého čtenáře uvítá svižně napsaný úvod, který ho několika slovy zasvětí do užívání knihy. Pro orientaci je využíváno několik jasně vysvětlených piktogramů. Třetí díl Špalíčku navíc obsahuje skvělou vychytávku – QR kódy. Díky nim je cestovatelským zážitkem už samotné listování knihou. Pokud kód naskenujete svým mobilem, budete přesměrováni na bonusový materiál v podobě většího množství krásných fotografií, rozhlasových záznamů s příběhy jednotlivých míst nebo s historkami, které se k nim pojí.

Jinak je kniha členěna do 14 kapitol podle našich krajů. Na začátku každé najdete reprezentativní dvoustránkovou fotografii s mapkou kraje a výčet míst, která v kapitole najdete. Záhlaví každé kapitoly je vyznačeno jinou barvou, takže čtenář nemá možnost se ztratit, i kdyby náhodou chtěl. Úplně na konci na něj navíc čeká jmenný rejstřík s názvy všech zmíněných obcí seřazených abecedně.

Výběr fotografií se více než povedl, jejich zakomponování do celku stejně tak.

Výběr fotografií se více než povedl, jejich zakomponování do celku stejně tak.

Příjemný bonus navíc

Ale to pořád ještě není všechno. Největší plus knihy si totiž necháváme na konec – a její autoři taky. Špalíček je zakončen přesně stem vstupenek a poukázek, díky kterým budete mít vstup do některých  lokalit levnější nebo zcela zdarma. Koupí knihy tak získáte třeba 1+1 vstupenku zdarma do Muzea T. G. Masaryka v Lánech nebo do Zoologické zahrady Dvorec, zdarma dezert a kávu v penzionu Na faře nebo poukázky na levnější knihy z produkce nakladatelství S & D.

Mapa celého kraje na začátku kapitoly.

Mapa celého kraje na začátku kapitoly.

Špalíček výletů zkrátka za koupi rozhodně stojí. Nejen, že obsahuje mnoho příjemných bonusů, které z něj dělají knihu zcela výjimečnou, je skvěle kombinovatelný s předchozími díly a obsahuje tolik fotek, že cestujete vlastně jen otáčením listů, ale z textů je též znát, že jsou psány s láskou a zájmem někým, kdo dané lokality dobře zná a obdivuje. Stačí pročíst pár stránek a nikdo vás doma neudrží. A to je přesně to, co by kniha plná cestovatelských tipů měla dokázat.

špalíčekŠpalíček výletů 3

Autor: Petr David, Petr David ml., Petr Ludvík, Vladimír Soukup

Nakladatelství: S & D (Soukup & David)

2014, 432 s., 499 Kč

Knihu můžete zakoupit na stránkách nakladatele.

Zdroj všech fotografií: Generace 21, Kateřina Stupková

Kateřina Stupková

Kateřina Stupková

Studentka žurnalistiky, filmová fanynka i knižní nadšenec, milovnice kávy, čokolády a horkého letního počasí, seriálů, návalů kreativity i prolenošených odpolední.

Zanechte komentář