Systematický doping v cyklistické Astaně?

Sport / 18.12.2014

Během vyšetřování podezřelých hodnot v biologickém pasu Romana Kreuzigera spatřila světlo světa další dopingová aféra.

Zdá se, že dopingové aféry v cyklistice stále neberou konce. Nyní se vyšetřuje systematický doping v jedné z nejbohatších stájí, kazašské Astaně. Podle vyšetřujících orgánů tam má dopingový systém probíhat již několik let a je velmi sofistikovaný. Podle některých je rozsah těchto praktik dokonce srovnatelný s tím, který praktikoval na přelomu tisíciletí Lance Armstrong a jeho tehdejší tým.

Tour 2015 v čele s Astanou

Právě kvůli podezření, že v Astaně probíhají tyto dopingové praktiky, nebyla týmu, jenž nese název hlavního města Kazachstánu, dlouhou dobu udělena licence pro rok 2015. To by znamenalo, že tým, který má ve svém středu obhájce titulu z posledního ročníku nejprestižnějšího závodu světa Tour de France, by neměl jistou účast na tomto a dalších velkých závodech. Tento scénář se však nestane, jelikož před pár dny bylo oznámeno, že UCI lincenci Astaně nakonec udělí.

Roman Kreuziger ještě v dresu Astany. Zdroj: Wikimedi Commons, Petit Brun

Roman Kreuziger ještě v dresu Astany. Zdroj: Wikimedi Commons, Petit Brun

Přesto je však mnoho důvodů domnívat se, že je cosi zkaženého v království kazašském. Šéf samotné cyklistické stáje samozřejmě tvrdí, že žádný dopingový systém v týmu nefunguje, ale je nutné stále míti na paměti, že tato slova pronáší sám usvědčený dopingový hříšník Alexander Vinokurov. Ve spisu, který podezřívá z užívání dopingu několik cyklistů, bohužel nechybí jméno ani Romana Kreuzigera, jenž zde v letech 2011 a 2012 závodil.

Na image stáje pochopitelně nepřidá ani fakt, že existují důkazy o spojení stáje s nechvalně proslulým doktorem Ferrarim. Ten pomáhal v dopingu i Lanci Armstrongovi a v cyklistických kruzích je jeho jméno dobře známé. Otázkou tedy zůstává, jak se celá situace bude nadále vyvíjet. Jedno už je ovšem již teď jisté, a to, že tento případ rozhodně nepomůže k očištění dobrého jména Romana Kreuzigera, který stále neví, jestli bude potrestán dvouletým distancem za prokázané užívání dopingových prostředků.

Zdroj perexové fotografie: Wikipedie, Gsl 2.0

Lubomír Řepa

Zanechte komentář