Vánoce

Šťastné, veselé a kouzelné. Kde se vzaly a co ukrývají?

V obraze / 24.12.2014

Vánoce jsou u nás bezpochyby nejoblíbenějšími svátky. Odkud ale pramení tradice, oslavy a proč vlastně jsou Vánoce na konci prosince?

Na původní pohanské oslavy zimního slunovratu navázaly křesťanské svátky narození Ježíše Krista. Postupem času se obě oslavy a související tradice vzájemně promísily, takže pro naše Vánoce je typický betlém či návštěva půlnoční mše, ale i pouštění lodiček a krájení jablek. Ačkoli pro mnohé náboženský odkaz pokulhává a souvisí jen s tím, že u nás dárky nosí Ježíšek, síla zakořenění pohanských tradic je mnohem hlubší, v řadě případů oba odkazy splývají, takže si ani neuvědomujeme jejich původ.

Svatý Mikuláš, svatá Lucie a ostatní

K vánočnímu času se často řadí už svatý Martin a s ním spojené čekání na první sníh. Svátek svatého Martina (tedy biskupa Martina z Tours) byl dříve spojen také s lampionovými veselými průvody a hostinami. Svátek tak pomalu ukončoval období před následujícím půstem. O čtrnáct dní později na svátek svaté Kateřiny (Kateřina Alexandrijská) končila pastva a lidé se připravovali na zimu. Svatý Ondřej má svůj svátek už  o adventu a svatoondřejská noc byla považována za kouzelnou. Sám Ondřej byl pokládán za pomocníka proti zlým duchům.

Na svátek svaté Barbory dříve sesílal z nebe svatý Petr „Barborky“, předvánoční bytosti, které hodné děti odměňovaly a ty neposlušné vyšlehaly metlou. V dnešní době se na svatou Barboru dodržuje převážně jen řezání tzv. Barborčiných větviček. Svatý Mikuláš je v našich zemích nejznámějším a nejdůležitějším předvánočním svátkem. V předvečer svého svátku se Mikuláš v doprovodu čerta a anděla (jeho doprovod býval – a místy stále je – mnohem bohatší) vydává za dětmi. Svatá Lucie je dnes oslavována zejména ve své domovině, Itálii, a ve skandinávských zemích, zejména ve Švédsku. Takzvaný Svátek světel má ukončovat dlouhou dobu temných nocí (pravděpodobně souvisí s juliánským kalendářem). Svatý Štěpán má svůj svátek na druhý svátek vánoční a v našich zemích byl spjat zejména s koledou.

Kouzlo Vánoc

sudý počet stolovníků

Nezapomeňte na Štědrý večer prostřít sudý počet talířů. Zdroj: freedigitalphotos.net

Ať už to vezmeme přes narození Ježíše, betlémskou hvězdu, tajemnou atmosféru či předpovídání budoucnosti, Vánoce v sobě mají něco kouzelného. Šupiny pod talířem při štědrovečerní večeři zaručují hojnost peněz, stůl obvázaný řetězem či provazem pak soudržnost rodiny. Tajemná štědrovečerní noc je jako stvořená k věštění a odhalování budoucnosti. Klasickou pec už má doma málokdo, ale kdybyste u ní přece jen Vánoce trávili, po štědrovečerní večeři poodhaluje pec potmě budoucnost. Až zazní půlnoční zvony, tajemství ukazuje i vodní hladina. Někde na Štědrý den mluví lidskou řečí zvířata a baví se o tom, co se stane. Jen pozor, kdo věštby vyslechne, ten o nich nesmí mluvit. Tajemství budoucnosti poodhalují i jablka či ořechy. Stačí jen rozkrojit a podívat se, co je uvnitř. Stejně tak litím olova či pouštěním lodiček z ořechů se dá mnohé objevit.

jmelí

Jmelí má s kouzlem Vánoc mnohé společné. Zdroj: Stephanie Berghaeuser, freeimages.com

Řada podobných zvyků souvisí s otázkou života a smrti, událostmi v novém roce, s hojností a bídou, ale i se svatbou. Budoucí partner se hledal v zrcadle osvětleném svícemi, v pohazování zavázaných šátků, schovávání hřebenů pod polštář či vykvetlých barborkách. Barborky však nejsou jedinou kouzelnou vánoční rostlinou. Tajemství schovává i broskvoň, jabloň, muškát, růže z Jericha, trnka, zlatice, vlašský ořech nebo jmelí. Právě jmelí je pro Vánoce typické. Darované nosí štěstí a čím více bílých bobulek má, tím lépe.  Než se ovšem rozhodnete poodhalovat budoucnost, vzpomeňte na Erbenův Štědrý večer a přesvědčte se, že opravdu chcete vědět, co se stane.

Za celou sekci V obraze vám přeji krásné a klidné Vánoce plné splněných snů.

Zdroj: Vavřinová Valburga. Malá encyklopedie Vánoc. 80-7277-133-7.

Zdroj videa: youtube.com

Zdroj perexové fotografie: photl.com

 

Jana Brouková

Jana Brouková

Chcete být také V obraze? Zaujalo vás něco a chcete se k tomu vyjádřit? Napiště mi na jana.broukova@generace21.cz

Zanechte komentář