H2O story – i voda má svůj příběh

Design / 25.12.2014

Autor:

Každý z nás se jistě nejméně jednou sprchoval někde v hromadných sprchách – třeba v bazéně. Scházející intimitu nahrazoval přebytek špíny, vlasů a chlupů. Řešením je SEENEED.

H2O story

Soutěž od firmy Axor má za cíl vzbudit odvahu mladých designérů navrhovat výjimečné a inovativní koncepty. Podporuje jejich kreativitu a vytváří dialog se studenty o nové citlivé koncepci koupelen. Nároky na hygienu a prostředí se neustále vyvíjejí a mění s dobou, proto je nutné přicházet s inovacemi.

Vítězka Bára Procházková. Zdroj: www.asb-portal.cz

Vítězka Bára Procházková.
Zdroj: www.asb-portal.cz

V letošním třetím ročníku bylo zadáno téma TEAM-MATE. Úkolem tak bylo navrhnout koupelnu pro hromadné sprchování. Studenti  měli zajistit úsporu vody, jednoduchou obsluhu a čištění. Měli si také poradit se zajištěním intimity.

Koupelnový koncept SEENEED

Už podle názvu – potřeba vidění – je jasné, že si tento koncept bude hrát se světlem. Ale autorka, Bára Procházková, ho pro jistotu úplně vynechala a zhasla všechna světla. Tedy skoro všechna.

Barboře k vítězství dopomohla odborná porota. V online hlasování už tolik neuspěla. Tam obsadila se 151 body 10. místo. Vítěz zvolený veřejností obdržel 1872 bodů. Oba se budou účastnit týdenní stáže v německém centru vývoje a výroby značky Axor. Odměnou jim budou i významné zkušenosti pro kariérní růst.

Intimita na prvním místě

„Vítězný návrh porotu přesvědčil komplexním zpracováním tématu a v zásadě velmi jednoduchým, ba až scénografickým přístupem. Nejlépe vystihl podstatu zadání: být spolu s více lidmi v jednom prostoru a zároveň být sám,“ komentoval předseda poroty.

Co způsobuje neintimitu? Světlo. Takže Bára všechno zhasla a vytvořila tmu. Jak ale poznáte, že je někdo před vámi nebo kde se nachází sprcha? V tom vám pomohou dolní boční světla, která osvětlují podlahu. Z oné osoby uvidíte pouze kotníky. (Tak jako jsme až do konce osmé série znali kotníky matky ze seriálu How I Met Your Mother.)

K orientaci vám slouží osvětlené odtokové kanálky. Jsou rozdělené. Nad modrými se nachází sprcha, zato nad červenými sušák. Pokud si stoupnete do osvětleného čtverce, začne téct voda (nebo se spustí sušák) a rozsvítí se malé diody, které vám lehce osvítí hlavu. A tak poznáte, kde se někdo sprchuje.

Abyste nenarazili do stěny, jsou na ní připevněné dlouhé světelné fialové pásky. U sprch jsou doplněny o poličku, kde si odložíte mýdlo, a u sušáků o tyč, kam si dáte ručník.

Důležitá je čistota prostředí

Jak docílíte perfektní čistoty? No, když ji nevidíte, tak vám přeci nevadí. A problém je vyřešen! Pomohlo však i to, že se spouštěcí mechanismy schovaly pod podlahu, kabinky mohly být odstraněny a sušáky jsou zapuštěny ve stropě. Jediné, co je tak potřeba mýt, je kovová tyč na ručníky a polička na mýdlo.

Prezentace SEENEED. Zdroj: www.h2ostory.cz

Prezentace SEENEED. Zdroj: www.h2ostory.cz

Zdroj perexové fotografie: h2ostory.cz

Tomáš Kodet

Tomáš Kodet

Autor je redaktorem magazínu Generace21. Studuje Architekturu a stavitelství na ČVUT v Praze. Se svými přáteli založil Festival večerní poezie. Mezi jeho záliby patří tanec, cestování, architektura a urbanismus, poezie a v neposlední řadě také design.

Zanechte komentář