Funny girl je vážně funny

Divadlo / 19.12.2014

Národní divadlo moravskoslezské uvedlo americký muzikál Funny girl. Stal se hitem letošní divadelní sezóny!

Příběh  o „ošklivém káčátku“, které se stane hvězdou, je tak trochu odrazem amerického snu o pohádce, která však úplně happy endem nekončí.  Tento muzikál je inspirován životním příběhem největší americké hvězdy první poloviny 20. století, Fanny Briceové. Ta údajně svým komediálním talentem bavila diváky po několik desetiletí, ač sama v soukromí prožívala nelehké chvíle.

Tak trochu americký sen, působí na první dojem tento příběh.

Jako americký sen, tak působí na první dojem tento příběh.

Fanny Briceová v podání Moniky Absolonové / Martiny Šnytové je dívenka, která sní o tom, že jednou bude muzikálovou zpěvačkou. Její matka, paní Briceová  (Zdenka Babrajová), vlastní hospodu na okraji Broadwaye. Většina tamních hostů se představě, že by z Fanny byla jednou úspěšná zpěvačka, zřejmě kvůli její taneční neobratnosti spíše vysmívá. Při jednom neúspěšném konkurzu Fanny přesvědčí Eddieho Ryana (Roman Harok), se kterým se zde seznámí, aby ji naučil základy tance. Eddie nakonec dokáže její zoufalé pohyby představující tanec prodat jako jedinečný um.

Fanny  poznává muže svého života Nicka.

Fanny poznává muže svého života Nicka.

Přicházejí první velké úspěchy a Eddie se do Fanny zamiluje. Nebyl by to život, kdyby v tento moment do děje nevstoupil jiný muž, který Fanny od prvního okamžiku očaruje a naprosto změní život. Jde o dobrodruha Nicka Arnsteina (Lukáš Vlček). Ten se vydává za pána z vyšší společnosti, je však hazardér, který balancuje na hranici se zákonem. Na nějaký čas se jejich cesty opět rozchází. Fanny boduje ve světě a získává jednu roli za druhou. Stává se velmi oblíbenou zpěvačkou u diváků nejslavnějšího muzikálového podnikatele Florenze Zeigfelda (Marcel Školout). Přestože ji její hvězdná kariéra těší, stále myslí na Nicka.

Fanny se stává světově oblíbenou muzikálovou hvězdou.

Fanny se stává světově oblíbenou muzikálovou hvězdou.

Když se po čase znovu setkají, rozhodne se nenechat jej znovu zmizet ze svého života. Odjede s ním pryč a provdá se za něj. Poměrně brzy se jim narodí také dcera. Vypadá to, že se příběh žene ke šťastnému konci, ale záhy vyjde najevo, že se Nickovi nedaří. Rodina se dostává do finanční tísně. Nickůvy obchod krachuje a přísahá, že s hazardem končí, Fanny ho velmi oddaně ve všem podporuje. To jeho egu příliš neprospívá. Rozhodne se získat co nejrychleji velkou finanční sumu a ocitá se na hranici se zákonem. Pravda vyjde na jevo a on za falešné směnky skončí na 18 měsíců ve vězení.

Fanny ani tato skutečnost neodradí. Stále jej velmi miluje a věří, že hned jak se vrátí z vězení, začnou znova, lépe. Když jej propustí z vězení, Fanny má zrovna před vystoupením. Vůbec se nedokáže soustředit, protože stále čeká, že se objeví. Ano, dorazí, ale jen proto, aby jí řekl, že měl ve vězení o čem přemýšlet a je mezi nimi konec.

Jak se s tím Fanny vyrovná zjistíte až když navštívíte divadlo i vy!

Představení bylo opravdu povedené. Předvedlo se zde mnoho nádherných tanečníků a perfektních kostýmů. Velmi mě okouzlila také scéna, která byla jednoduchá a přesto velmi účelná. Postačily schůdky uprostřed. Děj působil chvílemi lehce prvoplánovaně, ale zdání občas klame. Divák, který od začátku předvídal, jak to celé dopadne, mohl být na konci překvapen. Je škoda, že třeba takový Nick nebo Eddie neměli příliš mnoho prostoru se projevit. Myslím, že po návratu z vězení mohla být část, kdy Nick chladně oznamuje, že se k Fanny nechce vrátit, trochu rozvinuta. Také Eddie si střihl svou část pouze na začátku a poté se už to, že je vlastně nešťastně zamilován, příliš nerozebírá. Absolutní hvězdou tohoto představení byla titulní postava, kterou na druhé premiéře, které jsem se zúčastnila, alternovala domácí Martina Šnytová. Není pochyb o hlasu Moniky Absolonové, myslím si však, že Martina předvedla opravdu skvělý výkon a zaslouží si pochvalu.

Inscenace: Funny girl
Autor: Jule Styne, Bob Merrill
Divadlo: Národní divadlo moravskoslezské (Divadlo Jiřího Myrona)
Režie: Lumír Olšovský
Premiéra: 4. a 6. prosince 2014
Herecké obsazení: Monika Absolonová / Martina Šnytová, Lukáš Vlček,Roman Harok, Zdenka Babrajová, Marcel Školout, Janka Hoštáková, Jarmila Hašková, Dagmar Mimrová, Pavel Liška, Peter Svetlík, Josef Novák-Wajda
Cena: 240-360 Kč

Zdroj všech fotografií: Martin Popelář, NDM

Kristýna Szkanderová

Kristýna Szkanderová

Neustále se učím žít každým okamžikem naplno. Věřím v sebe, lepší zítřky a to, že v životě dokážu vše, co budu chtít. Miluji ironii a smysl pro humor, který je možná lehce kontroverzní. V životě se řídím pod heslem: Nejvíc nás motivují ti, kteří nám nevěří!

Zanechte komentář