Šípek

Vyfoťte si podzim!

Design / 18.11.2012

Zabarvené listí, slunce, déšť. To je podzim. Není snad rozmanitější roční období. Kdy jindy můžeme vyfotit za jediný měsíc tolik rozdílných fotek?

Je tu podzim, ráj pro fotografy. Ať jste už profesionál, nebo amatér, máte úžasnou příležitost ukázat, co ve vás je. Jestli si myslíte, že fotit v tomto ročním období je jen vyblýsknout dva listy, mýlíte se. Podzim můžete fotit v mnoha situacích!

Barevný podzim

Nejoblíbenější je podzimní souhra barev, když žloutne listí. Všechno je krásné, barevné, pestré, ideální pro pozitivní fotografie. U těchto fotek se však nebojte použít nějaký program na úpravu fotografií (v redakci máme rádi Photoshop, ale je i mnoho bezpatných programů), abyste mohli barvy ještě zvýraznit. Nemějte strach, že to bude nepřirozené, fotoaparát totiž nedokáže zachytit obrázek přesně tak, jak jste ho viděli. Musíme mu tedy pomoct. V této scenérii je ideální fotit portrét, ale pozor na slunce a nežádoucí stíny v obličeji. Pokud nemáte moc fantazie, padající listí nebo listí v ruce bude vždy hitem.

Podzimní portrét

Portrét v podzimním lese. zdroj: archiv autorky

Pochmurný podzim

Další krásnou scenérií, která se také hodí pro portrét, je pochmurný podzim. Je mokro, listí už téměř spadané a barvami to taky moc nehýří. Osoba, kterou fotíte, by měla být vhodně oblečená, například v šedé, hnědé nebo černé. Pokud se rozhodnete fotit makro, tato scenérie nabízí mnoho detailů. Mohou to být kapky deště, poslední zbytky jablek, šípků, opadané listí nebo třeba trní. Tyto fotografie jsou ale vždy pochmurného rázu, naznačují, že příroda umírá, usíná, připravuje se na zimu.

Detail podzimu

Takto lze například vyfotit detail rostliny. zdroj: archiv autorky

Inverze

Poslední, co se nám vybaví při představě podzimu, je inverze. Na podzim je tento přírodní úkaz nejčastější, viditelný především v ranních hodinách. Fotit se bude samozřejmě příroda. Zkuste zachytit krásný pohled na inverzi v horách, mezi kopci, nebo se zaměřte na souhru stromu a mlhy za ním. Nejkrásnější je při východu slunce. Příroda naznačuje, že ožívá a ukáže neskutečné.

Podzim už se sice blíží ke konci, ale nezoufejte, vezměte svůj fotoaparát a nespusťte prst ze spouště. Stačí se kolem sebe rozhlédnout, podívat se očima fotografa – hledáčkem!

Simona Mašková

Simona Mašková

"Fotografie jsou pohledem do duše fotografa"

Zanechte komentářVaše názory

  • Fotograf Uherský Brod

    Barevný podzim mám hodně ráda, pro mě jedno z nejkrásnějších období v roce hlavně pro portréty =)