Chcete vidět divoké opice? Přijeďte na Gibraltar!

Cestování / 13.12.2014

Na první dojem působí opice velmi roztomile, opak je ale pravdou. Mějte se na pozoru!

„Já chci veverku, papá! Kup mi jednu z těch veverek. Já ji chci!“ snaží si vydupat svou rozmazlená Veruka v pohádce Karlík a továrna na čokoládu. Věřte mi, na první pohled roztomile vyhlížející opici na Gibraltaru byste doma chtít opravdu nechtěli!

Když se řekne Gibraltar, hned vedle průlivu si každý z nás vybaví věhlasné opice. Jedná se o magota bezocasého a je to jediný volně žijící druh opice v Evropě. Ty samé opice se nachází i za mořem v Maroku. Jak se sem dostaly? Existuje hned několik teorií. Jedna z nich tvrdí, že k tomu došlo ještě v době, kdy Evropa a Afrika tvořily jeden kontinent. Jiná zase, že se sem dostaly jako černí pasažéři na lodích. V nejužším místě má Gibraltarský průliv necelých 15 km, takže tuto teorii můžeme připustit.

Drzé opice vlezou úplně všude.

Drzé opice vlezou úplně všude.

Jak nás učili ve škole, Gibraltar je dnes součástí Spojeného království, a to již od roku 1704. Místní legenda říká, že v den, kdy na Gibraltaru zmizí poslední opice, Velká Británie přijde o své strategické místo na mapě Evropy. Gibraltar sice patří Británii, ale domluvit se zde anglicky občas stojí hodně úsilí. Přeci jen tu dominuje španělsky mluvící většina.

Cesta vzhůru za opicemi

Gibraltaru se přezdívá „The Rock“, česky Skála. Převážná část území se opravdu nachází na skále, kde také najdete naše celebrity. Obývají speciální místo – národní přírodní rezervaci. Cestou vzhůru, ať už taxíkem za příslušný příplatek nebo lanovkou, čtete varovná oznámení. Všude i místními jste varováni, abyste si před vstupem na skálu pečlivě schovali veškeré jídlo a zbytečně opice nedráždili. A vědí proč.

Varování pro turisty aneb schovejte jídlo dřív než bude pozdě!

Varování pro turisty aneb schovejte jídlo dřív než bude pozdě!

Asi nejsnazším způsobem. jak se dostat nahoru, je volba lanovky. V Los Angeles mají Walk of Fame, na Gibraltaru také, ale s místními kráskami. Již po příjezdu si několika povšimnete, ale abyste se opravdu pořádně pobavili a získali nejlepší fotky, musíte do terénu. Člověku občas až zůstává rozum stát, když vidí americké turisty jedoucí taxíky na horu se zastávkou u opic, aby si roztomilou opičku nechali po sobě lozit, tahat za vlasy apod. Asi neznají rčení „nedráždi hada bosou nohou“.

Walk of Fame na Gibraltaru

Walk of Fame na Gibraltaru.

Hlady opice rozhodně netrpí. Obsahy turistických batohů jsou celoročním skvělým příjmem potravy. Jakmile budete mít dostatek adrenalinu v neustálém se ohlížení za opicemi, aby vám nesebraly svačinu, pokojně se rozloučíte s tímto místem a pokračujete v prohlídce anglicko-španělského výběžku v klidu, dokud vám síly stačí.

Zdroj fotografií v článku: Martina Palášková, Generace 21

Zdroj perexové fotografie: Wikimedia Commons, AlexCurl

Martina Palášková

Martina Palášková

Aktuálně studentka peďáku (AJ-ZSV) na UK v Praze, plus bakalář z VŠE z cestovního ruchu.. Miluju cestování (ten pocit, kdy si vezmete batoh na záda a někam vyrazíte.. :) ) a Prahu, srdcová záležitost, i proto v létě provázím a ukazuju nejkrásnější místa toho nejkrásnějšího města :)

Zanechte komentář