10 tipů, jak oživit vztah

Osobní rozvoj Vztahy / 27.12.2014

Vybroďte se ze zajetí stereotypu a nudy ve vztahu.

Pokud ve svém partnerském vztahu neprožíváte žádné vzruchy, berete ho jako rutinu, stereotyp a nedokážete ho vědomě prožívat a radovat se z něho, jste pravděpodobně „vztahová mrtvola“.

Na počátku vztahu vnímáme vše intenzivně, vše je pro nás nové a vzrušující. Po delším čase, kdy zamilovanost zvolna vyprchala, už nám však vztah nemusí dávat to, co na začátku.

Už to není jako dřív. Necítím žádnou vášeň. Vztah je pro mě stereotyp a partner mi leze na nervy.

Na vztahu je třeba stále pracovat

Živost vašeho vztahu určujete svým konáním jenom a jenom vy a váš partner. Vy jste společní tvůrci vašeho spojení, jenom na vás záleží, jak bude váš vztah prosperovat.

Základem je rozhodnout se, že svůj vztah chcete tvořit a budete na něm pracovat s láskou a radostí tak, aby se vyvíjel stále k lepšímu. Můžete si s partnerem promluvit a dát mu najevo, že vám na něm záleží a chcete, aby vám oběma dělal váš vztah radost. Připomeňte si navzájem chvíle, kdy z vás sršela radost a zamilovanost.

Naordinujte si 10 kapek živé vody pro váš vztah

Nechte svůj vztah znovu ožít. Zdroj: foter.com, ClickE

Nechte váš vztah znovu ožít. Zdroj: foter.com, ClickE

1) Hravost

Nebuďte usedlí, potlačte v sobě myšlenku, že se něco nehodí! Když jsme čerstvě zamilovaní, děláme často blbiny a vůbec nám nevadí, co tomu říká okolí. Zbourejte konvence a smějte se zase jen tak pro nic za nic, škádlete se a vymýšlejte blázniviny. Nenechte vztah zpohodlnět (vyrazte na čundr, jezděte spolu na sáňkách, uspořádejte polštářovou válku – dovádějte jako děti). Společně sdílená radost a smích přinesou do vašeho vztahu i po letech zase jiskru.

Odloučení váš vztah posílí. Zdroj: foter.com, Cristiano Betta

2) Odloučení

Pokud se se svojí drahou polovičkou vídáte každý den, může se stát, že se časem omrzíte, nebo si dokonce polezete na nervy. Zkuste si vyhradit prostor sami pro sebe a pravidelně podstupujte vzájemné odloučení. Váš vztah to jednak posílí, jednak si nebudete všední a navíc vás to zbaví přehnané závislosti jednoho na druhém. Nezoufejte, pokud si neumíte bez partnera představit ani chviličku – radost ze shledání po delší době vám to mnohokrát vynahradí.

3) Překvapení

Navzájem se překvapujte a dělejte si z obyčejných dnů neobyčejné. Nepřehlížejte svého partnera. Pozorujte, co mu dělá radost, a snažte se mu v tom vyhovět. Překvapte ho skvělou večeří nebo vlastním dezertem ke kafíčku (inspiraci najdete v sekci Na talíři). Přineste mu z města něco na zub. Připravte jí ráno k posteli kytici čerstvých květin. Nacvičte pro něj striptýz (třeba kvůli němu oželí i jeden fotbalový zápas). Buďte nápadití a nebojte se experimentovat, vyplatí se to.

Chcete posílit váš intimní vztah? Vědomému milování, celostním masážím a partnerství se u nás v České republice věnují dva experti na sexualitu a intimitu – Richard Vojík a Denisa Palečková.
Navštivte jejich stránky, kde naleznete spoustu informací k tomuto tématu, najdete zde nabídku kurzů pro páry a můžete si pustit inspirativní webináře.

4) Láskyplný kontakt

Dotyk a tělesný kontakt je životně důležitou potřebou každého člověka. Nepřestávejte se ani po delší době ve vztahu dotýkat sebe navzájem. Neomezujte se jen na rychlé letmé neprocítěné dotyky a rutinní sex. Milujte se vědomě, odstraňte všechny rušivé elementy z okolí a soustřeďte se jen sami na sebe. Obejměte se, když přijdete z práce. Pohlaďte se, namasírujte se a věnujte partnerovu tělu přitom veškerou pozornost. Určitě si to budete s láskou rádi oplácet.

5) Rituály

Zaveďte si ve svém vztahu rituály, které vás sblíží. Co si chodit místo televizních zpráv (které si můžete přečíst přes den na internetu), společně zaběhat? Domluvte se s partnerem, že se budete střídat v přípravě snídaně. Nebo si každou neděli udělejte povídací večer se sklenkou vína, kdy jeden druhému sdělíte, co se vám přes týden povedlo, co máte  v plánu nebo co vás trápí. A co takhle pořídit si stejné tričko na volejbal nebo stejné boty na túry do přírody?

Běh v zimě

Běhat můžete i v zimě. Zdroj: foter.com, János Balázs

6) Společně do společnosti

Neomezujte svůj partnerský život jen na vás dva. Vytvářejte si společné přátelé a vyrážejte s nimi za zábavou. Ve společnosti vašich různorodých přátel získáte mnoho nových podnětů. Stýkejte se s páry, na kterých se vám líbí jejich vztah – nic vás tolik neinspiruje, jako když vidíte šťastný vztah svých blízkých přátel.

7) Sdílení a naslouchání

Na začátku vztahu jsme si dokázali hodiny a hodiny povídat. Teď už však není moc o čem.

Myslíte? Každý člověk se v průběhu života vyvíjí, mění se i jeho náhledy na svět a jeho potřeby. Pokud je se svým partnerem nesdílí, těžko s ním bude mít pevné pouto. Sdílejte své zážitky a pohled na svět. Vyprávějte si příhody všedních dní, říkejte si, co vám udělalo radost, z čeho máte strach, na co se těšíte nebo co byste si přáli. Buďte otevření a nebojte se projevit své emoce a svoji zranitelnost. A hlavně, naslouchejte tomu druhému!

Společná činnost vás sblíží. Zdroj: freedigitalphoto.net, imagerymajestic

8) Společné zážitky

Mějte alespoň jeden společný koníček, i když jsou vaše zájmy jakkoli rozdílné. Dělejte každodenní obyčejné věci společně. Připravujte spolu večeři, choďte spolu plavat nebo posilovat, společně pracujte na zahradě. Skvělé je, když máte nějaký společný cíl nebo vizi. Například oba chcete svůj život zasvětit cestování. Přejete si postavit dům, a tak na tom pracujete. Milujete lyžování, a tak společně vyrážíte na hory.

9) Rande

Pozvěte jeden druhého na rande. Tak jako za starých časů. Pánové, nedokážete si představit, jak partnerku potěšíte, když ji někam pozvete a dáte si přitom záležet na promyšlení programu. Můžete jít na večeři, zajít do divadla nebo vyrazit na piknik. Dámy mohou překvapit partnery třeba pozvánkou na hokejové utkání.

10) Kvalitní výměny názorů

Hádejte se s respektem. Že nevíte, jak na to? Více si můžete přečíst ve stejnojmenném článku v naší sekci.

Nasaďte si občas znovu růžové brýle

Každý vztah je jedinečný a jenom vy víte nejlíp, co vás s partnerem sbližuje. Rozvíjejte to, co vnímáte jako naplňující pro váš vztah. Komunikujte spolu a nepřestávejte vzpomínat na první společné chvíle – kdy jste byli jeden z druhého vedle, i přesto, že zrovna zvracel po flámu a vy jste mu drželi vlasy – v tu chvíli to bylo přeci roztomilé ne? Občas je milé znovu nasadit růžové brýle a brát věci s nadhledem a humorem. Jedině tak můžete vztahem procházet s lehkostí a udržovat ho stále živý a svěží.

Snad se nám tímto podaří inspirovat vztahové mrtvolky ke vzkříšení.

Zdroj perexové fotografie: foter.com, Maggie Winters

Petra Pospíchalová

Petra Pospíchalová

Jako studentku bohemistiky mě fascinuje, co všechno může být skryto v proudu slov. Jsem milovnice veršů, mouder a příběhů a ráda je i sama tvořím. Když zrovna nejsem zalezlá doma s knížkou nebo nepíšu článek, najdete mě v přírodě. Její krása a harmonie mi vždycky dodá vnitřní klid, inspiruje mě a naplní mě radostí. A ještě lépe, když mám přitom vedle sebe nějaké svoje lidské miláčky, které ze všeho nejradši láskyplně podporuji. :-)

Zanechte komentář